Wywrota
strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Krótka opowieść o skomplikowanej ludzkiej naturze. „Mur duchów” Sarah Moss

Powieść „Mur duchów”, która wyszła spod pióra brytyjskiej pisarki Sarah Moss, nawiązuje do niezwykle ważnych tematów. Mówi o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą nostalgiczny nacjonalizm, o przemocy domowej oraz o zdobyczach cywilizacji i ludzkim przywiązaniu do nich.
Bożena Fąfara · 26 pazdziernika 2020 · książka ·

Być maszyną czy nie być, czyli przygody wśród transhumanistów.

Człowiek ma zwierzęcą naturę. Jednym z aspektów tejże natury jest to, że umieramy. Próbujemy więc oswoić się z nieuchronnością śmierci na różne sposoby. Są ludzie, którzy oswajają …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 pazdziernika 2020 · książka ·

Matka, tożsamość i pamięć. Recenzja nominowanej do Bookera powieści Avni Doshi „Burnt Sugar”

Burnt Sugar to debiutancka powieść Avni Doshi, pisarki urodzonej w New Jersey (rocznik 1982) w rodzinie hinduskich imigrantów i mieszkającej obecnie w Dubaju. Książka pierwotnie ukazała się…

Dominika Ciechanowicz · 18 pazdziernika 2020 · literatura ·

Weekend z życia rasizmu - recenzja nominowanej do Bookera 2020 powieści Brandona Taylora „Real Life”

Pierwsze wrażenie: Real Life, wyrazisty i mocny debiut Brandona Taylora, nominowany do tegorocznej Nagrody Bookera, to książka niezwykle intensywna emocjonalnie. Tak intensywna, że właściwie…

Dominika Ciechanowicz · 13 pazdziernika 2020 · literatura ·

Wiersze na Piętrze z Tadeuszem Dąbrowskim | ONLINE

W październiku zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Dąbrowskim, poetą i prozaikiem, autorem książek poetyckich i powieści,cenionym w Polsce i zagranicą. Rozmowę wokół Jego najnowszego…

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu · 12 pazdziernika 2020 · literatura ·

Sobowtór cesarza i wojowniczki Etiopii – recenzja „The Shadow King” Maazy Mengiste, nominowanej do Bookera 2020

Maaza Mengiste to etiopsko-amerykańska powieściopisarka i eseistka, nominowana do tegorocznej Nagrody Bookera. Jej powieściowy debiut z 2010 roku, zatytułowany Beneath The Lion s Gaze, ukazywał …

Dominika Ciechanowicz · 10 pazdziernika 2020 · literatura ·

Przyznano Literacką Nagrodę Nobla 2020

Literacką Nagrodę Nobla za rok 2020 otrzymała Louise Glück, amerykańska poetka i eseistka. Akademia Szwedzka doceniła Amerykankę za niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe…

Dominika Ciechanowicz · 8 pazdziernika 2020 · literatura ·

Rusza Różewicz Open Festiwal [ROF] online!

Od 9 do 11 października 2020 r. zapraszamy online na Różewicz Open Festiwal. Premierowe emisje głównych wydarzeń o godz. 18.00 na nowej stronie www.rozewiczopen.pl. 9 października ZSDiOŚ:…

Piotr Rybak · 8 pazdziernika 2020 · literatura ·

O POEZJI I NIE TYLKO … część 3

O POEZJI I NIE TYLKO część 3 [1] 1. Związki literatury i ekonomii. Na Zjeździe Polonistów w 1995 r. poddano pod dyskusję problem Czym stała się dziś historia literatury? obecnie, po…

Andrzej Feret & Małgorzata Kiryjewska & Elżbieta Auguścinska · 7 pazdziernika 2020 · literatura ·

Recenzja powieści Chimamandy Ngozi Adichie pt. „Amerykaana” - projekt „Przeczytać Afrykę”

Artykuł jest częścią projektu Dominiki Ciechanowicz pn.„Przeczytać Afrykę", realizowanego przez autorkę na blogu Naszanisza.pl oraz na portalu Wywrota.pl.

Kto to jest Amerykaana ? W Nigerii słowo Amerykaana to lekko ironiczne określenie osoby, która wyjechała do Stanów i wróciła bardziej amerykańska niż sami Amerykanie. Mówi z amerykańskim…

Dominika Ciechanowicz · 6 pazdziernika 2020 · literatura ·

Usłyszeć stłumione głosy. Recenzja powieści „Droga do domu” Yai Gyasi

Artykuł jest częścią projektu Dominiki Ciechanowicz pn.„Przeczytać Afrykę", realizowanego przez autorkę na blogu Naszanisza.pl we współpracy z portalem Wywrota.pl.

Druga połowa osiemnastego wieku, obszar dzisiejszej Ghany. W dwóch nieodległych wioskach żyją dwie młode kobiety: Effia i Esi, które nie mają pojęcia o tym, że są siostrami. Początki ich …

Dominika Ciechanowicz · 6 pazdziernika 2020 · literatura ·

Radek Rak laureatem Nagrody Nike 2020, za książkę „Baśń o wężowym sercu...”

Znamy już zwycięzcę tegorocznej Nagrody Nike. Jest nim Radek Rak, którego nagrodzono za książkę Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Wydawnictwo Powergraph). W opisie …

Dominika Ciechanowicz · 4 pazdziernika 2020 · książka ·

Trzecia część sagi o rodzinie Barrøy – recenzja książki „Oczy z Rigela” Roya Jacobsena

Ingrid wraz z małą Kają wyrusza w długą podróż od początku naznaczoną niepewnością i lękiem. Kobieta próbuje odnaleźć Aleksandra rosyjskiego jeńca, któremu uratowała życie i ojca…

Anna Bugajna · 3 pazdziernika 2020 · literatura ·

Nałóg, Glasgow i bezradna miłość – recenzja powieści D. Stuarta „Shuggie Bain” nominowanej do Bookera 2020

Dziś prezentujemy recenzję pierwszej z sześciu nominowanych do Nagrody Bookera 2020 powieści, „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta.

Chłopak sam w Glasgow Jest rok 1992 i szesnastoletni Shuggie mieszka samotnie w wynajętym pokoju w podrzędnej dzielnicy Glasgow. Zarabia na życie pracując w supermarkecie, próbuje nie…

Dominika Ciechanowicz · 27 września 2020 · literatura · 1 komentarz

Niewola i zniewolenie od środka. „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” Colsona Whiteheada (recenzja)

„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to druga powieść autorstwa Colsona Whiteheada, po którą sięgnęłam zafascynowana „Miedziakami”. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie, ale uważam, że moja lektura „Miedziaków” byłaby inna, gdybym powieści Whiteheada czytała w kolejności ich powstania, „Kolej podziemna” daje bowiem historyczny rys przeszłym i współczesnym wydarzeniom związanym z rasizmem i podziałem społeczeństwa, bez którego ten obraz nie jest pełny.
Bożena Fąfara · 25 września 2020 · książka ·

Znamy finalistów Nagrody Bookera 2020

Kilka dni temu jury Nagrody Bookera ogłosiło nazwiska sześciorga finalistów, czyli tak zwaną shortlist. Nie zabrakło niespodzianek. Pierwszą jest brak wśród finalistów dwukrotnej…

Dominika Ciechanowicz · 23 września 2020 · literatura ·

Współpraca Wywroty.pl z blogerami i projekt „Przeczytać Afrykę” Dominiki Ciechanowicz

Współpraca serwisu Wywrota.pl z blogerami i blogerkami Serwis Wywrota.pl tworzony jest przez pasjonatów wszelkich dziedzin kultury, z myślą o przybliżaniu polskim użytkownikom Internetu…

Redakcja · 22 września 2020 · literatura ·

Lubieżny thriller czy opowieść o traumie? Recenzja powieści „Obsesyjna miłość” Eleny Ferrante

Zagmatwana relacja między matką a córką Historia zaczyna się od tego, że matka już nie żyje, utonęła, odziana tylko w stanik z misternej koronki. I od tego również, że matka, dojrzała…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 13 września 2020 · literatura · 1 komentarz

Bo nie o Edypa tu chodzi. Recenzja książki „Poparzone dziecko” Stiga Dagermana

Stig Dagerman wciąż karmi wyobraźnię zarówno krytyków, jak i czytelników. Jego reportaż o powojennych Niemczech zaliczany jest już do klasyków literatury faktu. Jednak Dagerman nie był…

Anna Bugajna · 3 września 2020 · książka ·

„Miedziaki” Colsona Whiteheada, czyli tegoroczna nagroda Pulitzera i Black Lives Matter

Tematyka powieści „Miedziaki” wyjątkowo mocno wpasowuje się w aktualne nastroje społeczne oraz nawiązuje do tematyki przybierającego na sile ruchy Black Lives Matter. Nagrodzona proza zmusza do refleksji nad obecnością dyskryminacji we współczesnym społeczeństwie.
Bożena Fąfara · 31 sierpnia 2020 · literatura ·

Narodowe Czytanie | „Balladyna” Juliusza Słowackiego ONLINE | 5.09.2020

W sobotę, 5 września 2020 roku zapraszamy na czytanie dramatu Juliusza Słowackiego Balladyna . W ramach dziewiątej odsłony Narodowego Czytania usłyszymy wybrane fragmenty sztuki w…

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu · 28 sierpnia 2020 · literatura ·

Żegnamy Marię Janion, jedną z najwybitniejszych polskich humanistek

Maria Janion, wybitna humanistka, historyczka i badaczka literatury, specjalistka od romantyzmu i królowa-matka polskiego feminizmu zmarła w Warszawie 23 sierpnia 2020 roku w wieku 93 lat.

Profesor Janion była tytanką pracy, której imponujący dorobek zmienił oblicze polskiej humanistyki. W Gorączce romantycznej przedefiniowała skostniały polski romantyzm, w Kobietach i duchu…

Redakcja · 24 sierpnia 2020 · literatura ·

Znamy już siedmioro pisarzy nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020

W finale Nike 2020 znalazły się dwie powieści, dwa eseje, dwie książki reporterskie oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce zawalczą trzy kobiety i czterech…

Redakcja · 24 sierpnia 2020 · literatura ·

Magiczny świat kobiety-wilka w powieści „Las zna twoje imię" Alaitz Leceaga (recenzja)

Powieść Las zna twoje imię hiszpańskiej autorki Alaitz Leceaga Alaitz Leceaga, zainspirowała mnie już samym tytułem tajemniczym jak sama fabuła opowieści. Historia kobiety w magiczny…

Bożena Fąfara · 8 sierpnia 2020 · literatura ·

Granat w garażu i wnuczka prezydenta Islandii - recenzja „Kobiety w 1000°C" Hallgrimura Helgasona

Jest rok 2009 i osiemdziesięcioletnia Herra, wnuczka pierwszego prezydenta Islandii, dogorywa w garażu w Reykjaviku, w towarzystwie laptopa i granatu ręcznego z II wojny światowej. Ostatnie…

Dominika Ciechanowicz · 5 sierpnia 2020 · literatura ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca