Literatura

z cyklu o kobiecie 3 (opowiadanie)

szklanka.

Dziesięciu przygodnie nie spotkanych mężczyzn powiedziało mi, że na autobusy nie warto czekać w samotności. I szliśmy przeżywać deszcz. Każdorazowo na inny sposób. Pięć przygodnie zasłyszanych matek uśmiechnęło się, że taka spokojna posprząta-porozmawia-pozmywa i nie kradnie. Idealny materiał. Można z niej uszyć garnitur na ślubne kobierce. Nawet nie farbuje, co jest dodatkową zaletą. Dziewięćdziesiąt pięć procent bawełny i pięć procent elastanu. Jedno zbawcze przekleństwo obrzuciło mnie błotem i wyznało, że od wirowania kręcą mu się w głowie tandetne filmy o niespełnionych miłościach z Teksasu. Pralki działają odstresowująco. Wpatruję się obcym spojrzeniem w nieudany taniec piany i wody.  I brakuje mi oddechu, by wydusić z siebie, że nie mam ochoty im wszystkim odpowiadać. Indywidualne wizyty pół-miłosiernej samarytanki dobiegły końca.

Na zakurzonym ekranie telewizora irytujący oczy napis miga z coraz większą szybkością. Samsung . Everyone’s invited. Dziś jest zbyt drogo, by oszczędzać energię. Dziś wszyscy żyjemy na poziomie i z klasą.  Piąta w nocy albo piąta rano. Sofę zajmują zdezorientowane ciała dwójki nieznajomych. Chłopak już wytrzeźwiał, a dziewczyna nadal jest zakochana. Wschody słońca niepewnie czają się za oknem. Księżyc tak naprawdę nigdy nie jest do końca pełny. Pełnia jest zbyt ryzykowna. Ja tu tylko sprzątam. Proszę mnie nie pytać o miłość i inne bzdury. Proszę państwa uprzejmie o opuszczenie tego lokum. Zabierzcie ze sobą resztki wyrzutów sumienia. Moich, waszych. Wszystko jedno.

Nie powinnam myśleć o nim źle. Bo to mężczyzna-z posadą-przesadą-wykształceniem. I mamy imponujący widok z tarasu. Wyższe sfery nie mają balkonów, to zbyt ordynarne. Więc mamy impresywny widok z impresywnego tarasu, na rozkładające się życia sąsiadów o wystarczająco wysokim statusie społecznym.

Kolejny cudowny dzień. Ósma w nocy albo ósma rano. Wrota normalności otworzyły się z przytłumionym skrzypnięciem. Próbował wejść niezauważalnie. Piłeś. Nie, kochanie, jakbym mógł. Piłeś. Może jedną szklaneczkę.

A jednak pozwalam mu się przytulać, wymagać od siebie śniadań i  nie zjedzonych kolacji. Pozwalam mu się nie kochać. Bo przecież zapewnia mi bardzo drogi dach nad głową i anielską cierpliwością. Bo mam torebki od Prady, buty od Jimmy’ego Choo, łatwiejszą przyszłość. I nikt nie może zrozumieć, dlaczego ostatecznie nie potrafię znieść twoich kochanek robiących ci poranną kawę z mlekiem, którego nie lubisz. I dlaczego rezygnuję z tak wielkiego uczucia, wysadzanego drogocennymi kamieniami.

Pozew o rozwód rozkłada się wraz rybkami, nie karmionymi od miesiąca. Czasem nawet do siebie dzwonimy. Ty zmieniasz partnerki, ja lodówki. Oboje jesteśmy szczęśliwi. Statystycznie.


wyśmienity 4 głosy
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
vagrant 16 czerwca 2008, 20:14
"irytujący oczy napis" przecinek? między oczy/napis
Dużo jadu(żalu, sprzeciwu?) czy to mi kwas z akumulatora się wylał na spodnie?
czy ja wiem o co chodzi?....hmm....
tajemnica
tajemnica 17 czerwca 2008, 21:43
Hmm dziwnie tekst zmienną czcionką pisany... Czy tak się wkleiło i nie da się zmienić? Poprawić szklanko?
szklanka
szklanka 17 czerwca 2008, 22:00
no właśnie się nie da, nie wiem dlaczego u mnie wygląda normalnie. gdybyś mogła zmienić byłabym wdzięczna :)
ataraksja
ataraksja 18 czerwca 2008, 14:30
` Bo przecież zapewnia mi bardzo drogi dach nad głową i anielską cierpliwością.` - czy nie powinno być "i anielską cierpliwość" albo "z anielską cierpliwością"?

Świetny tekst o kobiecie w "wielkim mieście". Literacka ilustracja przysłowia, że pieniądze szczęścia nie dają, ale pozwalają łatwiej żyć? ;)

Jeśli dobrze wyłowiłam błąd składniowy, to popraw i dajemy na pierwszą stronę. Ja nie dotykam tekstu, nie zmieniam czcionki, bo ostatnio nic tu mnie nie słucha...
tajemnica
tajemnica 18 czerwca 2008, 14:56
Poprawiłam czcionkę. Chyba tylko ona jedna mnie słucha... ;)
szklanka
szklanka 18 czerwca 2008, 15:15
nie ataraksjo, ponieważ mężczyzna zapewnia mi dach i nad głową i nad cierpliwością.tak ma być :) dziekuję Tajemna za zmianę :)
Sirocco
Sirocco 20 czerwca 2008, 02:57
Nie słuchałem. Czytałem. Klasa.
Usunięto 1 komentarz
przysłano: 15 czerwca 2008 (historia)

Inne teksty autora

antonimy (7)
Karolina J.
antonimy(5)
szklanka.
antonimy(4)
szklanka.
antonimy(3)
szklanka.
psychomachia
szklanka.
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca