Literatura

Jacek Von Dehnel o Czesławie Miłoszu (dramat)

służby_literackie

"Mamy dach, sznur, szybę, mur, ratusz, burmistrza… To są słowa wzięte z języka niemieckiego, ponieważ to niemieckojęzyczni osadnicy tworzyli Polskę miejską. Nie tylko Gdańsk, ale i Warszawę czy Kraków. Było mnóstwo niemieckojęzycznych rajców, patrycjat często był niemieckojęzyczny. Nie jest przypadkiem, że to Wit Stwosz robił ołtarz w Krakowie. Później nastąpiła cała fala związana połączeniem Polski i Saksonii unią personalną, kiedy przyjechało do nas mnóstwo klasy średniej z Saksonii, ale nie tylko. Artyści, architekci, rzemieślnicy, którzy przynosili swój know how z Niemiec, tworzyli niemieckojęzyczne i często protestanckie społeczności, które potem w XIX wieku odegrały dużą rolę w "sprawie narodowej": Traugutt, Bem, Szwarce, Beyer, Worcell, Anczyc. 

Poeta Czesław Miłosz w 1996 r.

Poeta Czesław Miłosz w 1996 r.Źródło: Agencja Gazeta

 

Chciałbym, żeby w poczcie „NASZYCH NOBLISTÓWOBOK MIŁOSZA, KTÓRY UWAŻAŁ SIĘ ZA LITWINA, ALE PISAŁ PO POLSKU, obok Singera, który był Żydem piszącym w jidysz, ale warszawiakiem, wymieniano też noblistów niemieckich z uczelni Wrocławia i Gdańska – nie w takim sensie, że byli to Polacy, ale że to są sukcesy wyrastające z tych, dziś polskich, miast. W Gdańsku Grass jest postrzegany jako "nasz" pisarz. Życzyłbym nam poszerzenia świadomości polskiej o tę część naszej kultury, która była kulturą niemieckojęzyczną, ale równocześnie do nas współnależy."

 

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/jacek-dehnel-wyjechalem-z-polski-bo-wiekszosc-uwaza-ze-mozna-mi-odebrac-prawa-czlowieka-6659123811215936a

 

Poniżej o stosunku samego Czesława Miłosza do kwestii polsko - litewskiej:

 

https://www.youtube.com/watch?v=aZTWOiMfjkc

10:03 - 12:46


wyśmienity 1 głos
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
przysłano: 21 września 2021 (historia)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca