Książę Erik Edvard (fragment mojej własnej powieści historycznej) (inny tekst)

Anna Kowalska

 

I. „Wieczne Wojny”


W XVI w. Królestwo Szwecji prowadziło wiele wojen. Szwedzi walczyli o Inflanty, a także o wpływy na Morzu Bałtyckim. Jednym z ich wrogów, po zerwaniu unii kalmarskiej stała się Dania oraz Norwegia, która do niej należała. Jednak podczas wojny z Lubeką Szwecja ponownie weszła w sojusz z Danią.

By zapewnić wieczność sojuszu duńsko – szwedzkiego postanowiono połączyć oba narody przez ślub następcy tronu Szwecji z księżniczką norweską.

Byli oni jeszcze bardzo młodzi, być może dlatego pobrali się z wielką niechęcią. Z czasem jednak bardzo się pokochali. Ich syn poślubił córkę siostry królowej. Przez wiele pokoleń w ten właśnie sposób utrzymywano traktat pokojowy.

Potęga Szwecji wzrosła po opanowaniu Estonii. To nagłe powstanie nie spodobało się władcy duńskiemu. Wybuchła I wojna zwana północną.

Były to silne, prawie równe sobie narody. Walki toczyły się na morzu, kiedy potężne galerie bojowe płynęły od strony Danii, a także na lądzie, skąd przybywały liczne chorągwie norweskie. Zginęło miliony ludzi, jednak wojna ta okazała się bezskuteczna. Obie potężne armie malały w oczach i coraz to nowe miasta zniszczone był tak, że nic po nich nie zostało. Żadnej ze stron nie udało się opanować całego morza. Wojna zakończyła się pokojem w Szczecinie, kiedy na świat przyszedł szwedzki książę. Ojcem jego był młody, przystojny, dzielny i odważny, a także sprawiedliwy i łaskawy król, doskonały rycerz i hetman. Niestety poległ na tej wojnie swoją własną osobą broniąc ukochanej ojczyzny, a żona jego, królowa została zamordowana przez nieprzyjaciół.

Przed śmiercią uciekając przed duńskimi chorągwiami ukryła swoje dziecko w skale. Na tronie zasiadł kuzyn króla.

Infanty były to tereny pożądane przez prawie całą Europę. Zabiegały o nie: Dania, Szwecja, Rosja, Polska, Holandia, Anglia i Francja. Z tym trzecim narodem Szwecja prowadziła wojnę przez jedenaście lat. Zdobyła Narew i poprowadzony przez nią jeden z największych wtedy szlaków handlowych. W ten sposób wyeliminowała Rosję, która również dążyła do uzyskania dostępu do morza.

Szwecja stała się potężnym narodem. Nowy władca jednak marzył o podbojach nowych terytoriów, ściągając przez to nieprzyjacielskie wojska.

Brat ówczesnego władcy został wybrany na króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Następnie objął również rządy w Królestwie Szwedzkim, w którym panował luteranizm. Z powodu jego katolickiego wyznania szybko został zdetronizowany na rzecz swojego drugiego brata.


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Jacek
Jacek 6 maja 2009, 14:02
Ojojoj. Źle trafiłaś. Jestem okrutnym pasjonatem historii i nawet do zaniku prawdy historycznej mogę się tu przyczepić. Jak można taki okres przekazać w tak lakoniczny sposób? Tak bezpłciowy? To jeden z najbujniejszych okresów dziejach Europy, nie wspominając już o tym, jaką wagę miał dla Polski. To do historii...a co do tekstu. Nie jest to powieść historyczna. Nie am tu jako takiej fabuły. Jest zlepek faktów (!) historycznych. Wiedza o nich jest tak szczątkowa, że nie da się z czymkolwiek utożsamić,a wtedy tekst traci sens zupełnie. Są błędy interpunkcyjne, jest nudno po prostu....a okres historyczny taki ciekawy...ehh

Niestety


Pozdrawiam
Jac
444 wyświetlenia
przysłano: 5 maja 2009 (historia)

Anna Kowalska

29 Lublin
2 teksty 1 komentarz

Inne teksty autora

(fragment ksiązki

Anna Kowalska, wiersz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło