Literatura

Wyrąbywanie asfaltu i gwiazd (III) *(monologi) (opowiadanie)

Patryk Nadolny

*(proza poetycka)

 


Suszymy gwiazdy rozwieszając tuziny na cienkich powiekach. Niektóre wyszywamy myślami i wiatrem, nieodkopanym dzieciństwem lub marzeniem z piasku. Może tylko jedyną lepimy z niebytu. Kiedy myślę o gwiazdach, staram się zapominać o prawach fizyki. Dlatego wyobrażam sobie, że przychodzą do mnie późnymi wieczorami pod postacią dziewic. Ich rozbłyski są wtedy smutnymi włosami. Poprzez różne potrzeby i zobowiązania, kiedy jestem na dworze siłuję się z nimi, bo z gwiazdami na pięści lecz zawsze przegrywam. Wtedy myślę: wystarczy, że zamknę powieki, oko karmiąc ciemnością chowaną na zapas, w najdziwniejszych spiżarniach na wypadek głodu. I w tym samym momencie wyrąbuję wszystkie jakby były drzewami szumiącymi światłem.
 
***
 
Nieraz asfalt napełnia ciężar gwiezdnym tętnem. Słońce, które bez przerwy jest na straży przedniej, wodzi piękny rej kształtów, kolorów i plam. Jednak idąc samemu gdziekolwiek bym był, rąbię asfalt i gwiazdy pamięcią i smutkiem.

 

***

 

Przyszłość nie umie grać w pokera. Jeszcze dużo kart czeka na własną rozgrywkę. Czasem nawet smakuję historię powietrza. Obserwuję i jednak nie widzę, żeby czymkolwiek się zajmowało. Stąd zastanawiam sę co może wyprawiać pod moją nieobecność.

 

 

***

 

Pamięć jest sensem i duchem czasu, a ja nawet nie mogę mieć chociaż tygodnia, aby pobyć z odrębną, bo inną sekundą, wystarczająco uszczęśliwiony rozmową w cztery oczy. Gdyby ktoś mi pozwolił na takie dialogi, o każdej bym dowiedział się wszystko na wieki.

 

***

 

Rąbię asfalt i gwiazdy na ślepo, na pamięć.

 

 

 

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
przysłano: 31 maja 2012 (historia)

Inne teksty autora

Głód
Patryk Nadolny
Czterowers o głodzie
Patryk Nadolny
***
Patryk Nadolny
Odejścia
Patryk Nadolny
Gołębie *(pantum)
Patryk Nadolny
Wiersz
Patryk Nadolny
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca