Społeczeństwa Europy i Polski myślą, że żyją oni teraz w demokracji w wolnych krajach, ale w wolnych krajach będziemy żyli wtedy, kiedy to my będziemy decydowali o swoim własnym losie. W wolnej Polsce będziemy żyli, kiedy to my będziemy decydowali, kto ma zostać premierem, a kto ma zostać prezydentem naszego kraju, kto ma rządzić naszym krajem. Politycy sami wybierają sobie prezydentów np; Trzaskowskiego i Nawrockiego i jaki my mamy wtedy wybór, jak przecież oni już zostali wybrani przez polityków i któryś z nich musiał zostać prezydentem, ktoś o kim nic nie wiemy, kim on jest, co robi, jak żyje w swoim prywatnym życiu. To my sami musimy decydować o własnym losie, ile chcemy zarabiać, ile chcemy płacić za prąd , za ogrzewanie i jakie zmiany chcemy wprowadzać w naszym kraju i kto ma rządzić, a decydują o tym niestety ci , którzy sami wybierają siebie do władzy i decydują oni, kiedy ma być wojna i jakie prawa legalizować i wprowadzać w naszym kraju. Baran myśli , że jest wolny, kiedy go wypuszczą na pastwisko, ale, kiedy zamkną go znowu do zagrody, wtedy zauważa, że musi robić, to co mu każą. Dlatego wolni będziemy wtedy, gdy to my będziemy decydowali, czy ma być wojna na świecie, czy chcemy podziałów i konfliktów, czy chcemy żyć jednak w zjednoczonej silnej Europie. Bo jeżeli będziemy jak ten baran i ktoś będzie decydował za nas o naszym losie za nas prowadząc nas do wojen i do ubóstwa na świecie, to niestety taki baran niekiedy idzie do ubojni, idzie na rzeż i wtedy pozostaje mu tylko ból i cierpienie i droga, która prowadzi w przepaść.
Krzysztof Kowalski
Opowiadanie
·
2 czerwca 2026