Literatura

Biografia Stanisława Koraba-Brzozowskiego - (wiersz klasyka)

Stanisław Korab-Brzozowski

Stanisław Brzozowski urodził się w 1876? roku w Latakaji (Syria), zm. 23 IV 1901 w Warszawie, syn romantycznego poety Karola Brzozowskiego, brat Wincentego, poeta, tłumacz. Studiował filozofie, prawo i teologie we Lwowie. W 1889 przedstawiciel redakcji "Życia" krakowskiego. we Lwowie, po upadku pisma był sekretarzem redakcji "Chimery".

Brzozowski należy do reprezentatywnych poetów Młodej Polski, tak przez związki osobiste, jak i charakter twórczości. Tłumaczył m.in.Ch. Baudelaire'a, J.M. de Heredia, P. Verlaine'a oraz wiersze brata. Tło samobójstwa nie jest jasne. Tadeusz Boy-Żeleński sugeruje związek z Dogną Przybyszewską. Samobójstwo zostało starannie wyreżyserowane - "Sprzedał na krótko przed śmiercią skromne swoje ruchomości i przygotował kolację, na którą zaprosił grono przyjaciół. Nad ranem opuścił gospodarz swych gości i zniknąwszy już nie powrócił. Gdy po dłuższym czasie poczęto go szukać, znaleziono go martwego na podłodze. Zażył truciznę."

Szczupła objętościowo Twórczość poetycka i przekładowa Brzozowskiego, zebrana w pośmiertnym tomie "Nim serce ucichło"(1910), wyraża konwencje epoki - egotyzm, hasło niezależności sztuki, bunt światopoglądowy związany z problemem wiary, dekadencki motyw cierpienia. Twórczość ta ma charakter symboliczny, ukazuje tzw. pejzaże psychologiczne (pasage mental), posługuję się efektami synestezji, metaforyki opartej na kojarzeniu wyrażeń różnego rodzaju. Pozostając w obrębie ogólniejszej poetyki okresu, utwory te wyróżniają się precyzją wyrazu, sugestią szczerości, tonem moralnym, oryginalnością ujęcia. Wysoką ocenę zyskały przekłady Brzozowskiego.

fragmenty z opracowania M. Podrazy-Kwiatkowskiej znajdującego się w "Poezje zebrane" i z "Literatury polskiej" - J. Trznadel


przysłano: 5 marca 2010

Stanisław Korab-Brzozowski

Inne teksty autora

Ukrzyżowanie
Stanisław Korab-Brzozowski
Barwy, głosy, wonie
Stanisław Korab-Brzozowski
Do ***
Stanisław Korab-Brzozowski
Osamotnienie
Stanisław Korab-Brzozowski
O dziewczę!...
Stanisław Korab-Brzozowski
Ostatnia Wieczerza
Stanisław Korab-Brzozowski
Perły
Stanisław Korab-Brzozowski
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca