Literatura

Żałosna kompromitacja (dramat)

Arian

 

,,Oprócz kluczowej akceptacji przez triumwirat „Solidarności, jak J. Sachs nazywa Adama Michnika, Jacka Kuronia i Bronisława Geremka, a następnie akceptacją Lecha Wałęsy – będących żałosna kompromitacją merytoryczną i polityczną elity nowej „Solidarności” - decydująca okazała się rozmowa w sierpniu 1989 roku z desygnowanym do roli nowego premiera T. Mazowieckim, który Musiał znaleźć kogoś, kto naprawdę byłby w stanie podjąć się tak ogromnego wysiłku. Wspomniał o Leszku Balcerowiczu, którego nie znałem. W końcu to właśnie Balcerowicz pokierował wykonaniem trudnych zadań gospodarczych.
"Efektem tej „szokowej terapii”, której zasadnicze założenia opracował G. Soros a rozwinął J. Sachs przy wsparciu D. Liptona, acz oznakowanej nazwiskiem L. Balcerowicza, była skrajnie neoliberalna transformacja gospodarki i społeczeństwa lat 90. z wszystkimi tego katastrofalnymi skutkami w postaci od spadku produkcji przemysłowej o 30% poczynając, a ma głębokiej pauperyzacji i tak już zbiedniałego społeczeństwa kończąc. Realizacja planu zasadniczo uprzywilejowywała kapitały i gospodarki państw wysoko rozwiniętych kosztem rodzimej gospodarki i polskiego społeczeństwa."
 
Czy Polska transformacja mogła przebiegać inaczej?
Prof. Witold Kieżuń: - Mogła. Została jednak przeprowadzona bardzo źle przez niekompetentnych i nieuczciwych ludzi. Polegała głównie na likwidacji potencjału ekonomicznego kraju. Gdy się przyjrzymy prywatyzacji, zobaczymy, że 92 proc. przeznaczonych na sprzedaż polskich przedsiębiorstw było wycenianych przez podmioty zagraniczne. Niektóre zakłady sprzedano za cenę niższą, niż wynosiły koszty ich wyceny. Polaków po prostu okradziono.
 
Pisze prof. Witold Orłowski -
W rezultacie relacja PKB na głowę mieszkańca w stosunku do Europy Zachodniej spadła jeszcze bardziej, osiągając w roku 1991 historyczne dno – poziom 31%.
A więc jednak katastrofa historyczna gospodarki narodowej w latach 1989/92.
 

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Arian
Arian 6 grudnia 2019, 09:23
,, Nie dajcie sobie wmówić, ze radykalny program gospodarczy wymaga wyrzeczeń i cierpień. Za pół roku sytuacja zacznie się poprawiać". J Sachs sierpień 89 r.
Sytuacja jednak nigdy się nie poprawiła na korzyść tubylców. Załlużenie zagraniczne państwa obecnie wynosi ok 200 mld $ ( PRL - 38 mld$). Skokowe bezrobocie w latach 90tych do poziomu 20% czynnych zawodowo. W pierwszym etapie ,,reform" ( zważywszy, że wcale nie przeprowadzono reformy )spadek produkcji o 30% . Krytyk Kieżunia sam sobie przeczy.Otóż zostały poznane lepsze metody uwolnienia rynku niż plan Sorosa-Sachsa. Zrealizowały je tzw. azjatyckie tygrysy. Korea Poludniowa 50 lat temu startowała z pulapu gorszego niz PRL, ale wybrała metodę silnego etatyzmu państowego. Dzisiaj należy do najlepiej rozwiniętych gospodarek świata. Słynny cud niemiecki po drugiej wojnie opierał się na założeniach ordoliberalizmu ( kontrolowanego liberalizmu) Ludwika Erharda. Fakty są niepodważalne.Polska została zalana morzem patologii, które pogrążyły cywilizacyjnie ten kraj.
Arian
Arian 10 grudnia 2019, 12:39
naiwniaków i zwolenników cudów gosp. odsyłam to eurostatu , Polska zawsze jest tam w kluczowych statystykach razem z Rumunią i Bułgarią , ciekawe dlaczego? zbieg okoliczności czy przypadek ,
Usunięto 1 komentarz
przysłano: 5 grudnia 2019 (historia)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca