Literatura

Hipokryzja (dramat)

Aktywista

,,Wydanie książki Hitlera skrytykowała przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Na stronie ambasady rosyjskiej w Polsce, opublikowano fragment stenogramu z jej briefingu, który odbył się w Moskwie. "Fałszowanie historii w Polsce przejawia się również w tym, że z jednej strony nasze obiekty pamięci historycznej, w tym te wspólne, są sztucznie poddawane pod działanie polskiej »ustawy dekomunizacyjnej«, z drugiej zaś strony polskie władze nie znajdują podstaw prawnych do zakazu lub przynajmniej zrozumiałej reakcji na rozpowszechnianie w swoim kraju książki Hitlera »Mein Kampf«" - oceniła."

 

„Wyrażamy zdumienie oraz oburzenie publikacją w Polsce »dzieła życia« Adolfa Hitlera »Mein Kampf«. Nie dostrzegamy żadnych racji merytorycznych i historycznych dla wydawania psychopatologicznego »manifestu«, który popchnął do zbrodni na ludzkości miliony Niemców oraz ich sojuszniczych kolaborantów” – stowarzyszenie Jana Karskiego.

 

Hitler uważał, że tłum  odrzuca argumenty racjonalne, a tylko  reaguje na elementy emocjonalne. Nawet nie był odkrywczy w swojej ideologi. Niektórzy badacze upatrują protoplastę w osobie hiszpańskiego inkwizytora Tomasza Torquemada, który za pomocą terroru Supremy stworzył katolickie królestwo Hiszpanii w XV wieku. Dominikanin żydowskiego pochodzenia, rozpętał wówczas brutalną nagonkę antysemicką. Bezwzględnie realizował program totalitarnego państwa pod hasłami: ,, jeden król, jedna wiara, jeden naród".Trudno jednak nie zgodzić się z poglądami Hitlera na psychologię tłumu. Wszakże praktyka demokracji wciąż korzysta z tych samych mechanizmów, które  doprowadziły nazistów do władzy w Niemczech. Zaczyna się od demagogicznych  frazesów, by zawłaszczyć państwo w partyjnej dyktaturze po wygranych wyborach. Na koniec pozostaje ogromny rachunek do zapłacenia za rządy nieuczciwe i niekompetentne.  

 

Tak, czy inaczej, manifest hitlerowski  stał się  przebojem  wydawniczym w Polsce. pomimo ceny zaporowej. Wątpię, aby sukces taki odniosło rewolucyjne dzieło Mikołaja Kopernika  pt. ,, O obrotach sfer niebieskich".  Książki naukowe zniknęły prawie z półek księgarskich z powodu braku zainteresowania. Rozumu  nigdy nie ceniono w gminie. Czytelnicy nabywają chętniej majaczenia bajkopisarzy, by pławić się bezmyślnie w prymitywnych emocjach.

 

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Michał Polak
Michał Polak 23 lutego 2021, 18:31
hipokryzją jest dodawanie komentarzy pod własnym tekstem o zmienionym nicku
Aktywista
Aktywista 23 lutego 2021, 18:34
być może tak robisz
Konrad Koper 23 lutego 2021, 18:36
O.K Leży na sercu !!
Usunięto 2 komentarze
przysłano: 23 lutego 2021 (historia)

Inne teksty autora

Dynamo Oceanu
Aktywista
Suweren
Aktywista
Na UPAdlinie
Aktywista
Lady Paranoja
Aktywista
Sentencje
Aktywista
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca