Literatura

Trupiarnia komika (dramat)

Aktywista

 

Dlaczego dobić Ukrainę.„Lwowska rada obwodowa podjęła decyzję o ogłoszeniu 2022 r. rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w tym regionie.
Rada zwróciła się do parlamentu o podjęcie analogicznej decyzji i ogłoszenia roku 2022 rokiem UPA na poziomie państwowym.
UPA była formacją nacjonalistyczną, która podczas II wojny światowej walczyła z Armią Czerwoną. Zawierała też sojusze z niemieckim agresorem. Organizacja odpowiada jednak przede wszystkim za eksterminację polskiej ludności na Wołyniu, Polesiu oraz Galicji Wschodniej. W wyniku wielomiesięcznych rzezi zginęło ponad 100 tys. Polaków.
Obecnie polityka historyczna Ukrainy propaguje UPA oraz popularyzuje jako bohatera Stepana Banderę."
 
,,Niepijący fanatyk
Ołeh pochodzi z Tarnopola. Od dwudziestu lat mieszka w Polsce. Jest jednym z tych Ukraińców, którzy nie akceptują kultu Bandery. Jego zdaniem nie powinno się stawiać ich na piedestale.
— W niektórych przypadkach banderowcy wykazali się niezwykłą odwagą i determinacją. Niektóre pomysły czołowych działaczy tego ruchu miały sens. Bandera był abstynentem, nawoływał do unikania używek, takich jak alkohol, czy tytoń. Ale te pozytywne aspekty nie mogą przesłaniać nam drugiej strony medalu. Banderowcy byli fanatykami, gotowymi w imię ideologii unicestwić miliony istnień ludzkich, z Ukraińcami włącznie. Ich społeczno-polityczne wizje kompletnie mijały się z rzeczywistością. Nie dało się tego zrealizować w ówczesnych realiach historycznych. Gdyby nawet Bandera i jego poplecznicy zdołali stworzyć niepodległe państwo, byłoby to państwo totalitarne, równie okrutne wobec obywateli, co reżim stalinowski. W takim kraju na pewno nie chciałbym mieszkać — deklaruje.
 
Zdaniem naszego rozmówcy, gloryfikowanie radykalnych aktywistów z OUN, przy jednoczesnym ignorowaniu ich zbrodni, może przynieść wiele szkód.
— Psuje to stosunki z Polską, krajem, który na chwilę obecną jest jedynym sensownym sojusznikiem Ukrainy. W działaniach politycznych powinna być konsekwencja. Skoro stawiacie pomnik działaczom UPA, postawcie obok pomnik dla jego ofiar. W przeciwnym razie  wyjdziecie albo na ignorantów, którzy nie znają własnej historii. Albo na hipokrytów, którzy wolą zatuszować niewygodne fakty z przeszłości.
Ołeh dostrzega także inne zagrożenie.
— Jak każda radykalna, agresywna ideologia, banderyzm niesie za sobą potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy. To bomba z opóźnionym zapłonem, która w pewnym momencie może eksplodować — ostrzega."

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Aktywista
Aktywista 24 marca 2022, 15:16
Ukraina z banderowcami na pewno nie wejdzie do UE, NATO.
Pozostanie im śmietnik na peryferium Europy.

Wjatrowycz na front, łajdaku.
cyklista.wordpress.com/2018/12/07/klamca-wolynski-…

Popędzić banderowców na front,aby gnaty połamali na ruskich.
Aktywista
Aktywista 28 marca 2022, 20:08
tepan Bandera od 1940[30] był uznawany przez Abwehrę za agenta pod kryptonimem Konsul II[31]. OUN (a następnie OUN-B, której był przywódcą) została użyta do przeprowadzania działań dywersyjnych po niemieckim ataku na Związek Sowiecki. Abwehra prowadziła finansowanie działalności OUN od wczesnych lat 20., a OUN wznieciła powstanie w czasie ataku Niemiec na Polskę w 1939.
Usunięto 8 komentarzy
przysłano: 21 marca 2022 (historia)

Inne teksty autora

Dynamo Oceanu
Aktywista
Suweren
Aktywista
Na UPAdlinie
Aktywista
Lady Paranoja
Aktywista
Sentencje
Aktywista
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca