Literatura

Asekuracja (dramat)

Marek Jastrząb

 

Bez bumagi ani rusz. Podpisik, dokumencik, podkładka, nie są to „imiona mojej starej”, jak śpiewał Tadeusz Chyła, tylko powszechne świętości biurokraty. Im więcej papierzysk, zaświadczeń i pisemek, tym dla urzędników lepiej, bezpieczniej i dowolniej interpretacyjnie.

 

Karteluszki z postanowieniami, świstki upstrzone pieczątkami, parafkami, klauzulami durszlakowej poufności, krążą po decyzyjnych gmachach, błąkają po piętrach i gabinetach wyposażonych w tropicieli urojonych smrodów.

*

O ile w innych krajach można łatwiej i szybciej założyć firmę, o tyle u nas dzieje się odwrotnie. O ile w innych krajach ufa się swoim obywatelom, nie zakłada z góry, że jest malwersantem i cwaniakiem, o tyle w naszym, obywatel od razu traktowany jest podejrzliwie i przed urzędasowym biurkiem występuje w charakterze potencjalnego złodzieja. Naciągacza obmyślającego, jak się wzbogacić na ludzkiej krzywdzie.

 

W krajach wolnych od oszalałej nieufności wierzy się człowiekowi tak długo, jak długo jest niewinny i dopóki nie udowodni mu się winy. W krajach wolnych od zaufania, w głowach administracyjnych lęgną się asekuracyjne przepisy, paragrafy, zastrzeżenia drobnym maczkiem.

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
przysłano: 12 maja 2022 (historia)

Inne teksty autora

Gówno w plecaku
Marek Jastrząb
Mama
Marek Jastrząb
Tata
Marek Jastrząb
Deja vu
Marek Jastrząb
Janusz Korwin Mikke
Marek Jastrząb
Życie jak w Madrycie
Marek Jastrząb
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca