Literatura

13 grudnia (dramat)

Arian

Mało kto wie, że generał Jaruzelski podwoił zadłużenie zagraniczne PRL w latach 80-tych XX wieku. Edward Gierek pozostawił zaledwie 23 mld$ długu zagranicznego. Kredyty zaciągnięte głównie na industrializację ( wtedy dopiero Polska stała się po raz pierwszy w swojej historii krajem przemysłowo-rolniczym ) systematycznie spłacano do końca dekady. Jaruzelski wygenerował 40 mld$ zadłużenia doprowadzając kraj do zastoju. Na dodatek wojskowi komisarze dyrygujący w zakładach pracy zdewastowali gospodarkę przez ekonomiczną ignorancję. Po rządach junty wojskowej w 1989 roku PRL groziło bankructwo. Z poczciwego Gierka lud zrobił kozła ofiarnego ( jedyny sekretarz KC PZPR, który dotrzymał słowa - zakazał strzelania do demonstrantów ). Jaruzelskiego, który odpowiada osobiście za wprowadzenie nielegalnego stanu wojennego, wybrano pierwszym prezydentem RP głosami opozycji antykomunistycznej.

 

Banda złodziei i meliniarzy. Głupi naród. Teraz jest wolny, bezdomny i bezrobotny. No, i ma do oglądania kontrolowany teatr demokracji.

Niemieckiego cukru sypią wszędzie aż do mdłości. I larum jeszcze nie podnieśli, że dług zagraniczny RP wynosi 200 mld$, bagatela 5xPRL. Śmieszna transformacja.

 

Skrót KC tłumaczyć należy dosłownie, jako Komitet Centralny, synonim King Crimson.

 

Notabene film fabularny Węgrzyna zrealizowany na podstawie wywiadu z Edwardem Gierkiem pt. ,,Przerwana dekada" wyrzuciła z obiegu cenzura prewencyjna rządu mimo że cieszył się sporym wzięciem odbiorców.

 

.............

 

Ozzy Osbourne, pierwszy wokalista Black Sabbath rozważa eutanazję. Gwiazdor usycha ze zmartwienia, gdy okazało się, że zapadł na nieuleczalną chorobę. Jaki tam z niego książę ciemności. To ćpun i degenerat. Zresztą trudno się dziwić ze stanu emocjonalnego. Ostatni dobry album ,,Sabbath bloody Sabbath" nagrał równo 50 lat temu. Od czasu wyrzucenia z zespołu zarabia na popularności celebryty. Sabbatów dawno zamroczyło. Nauczka dla tych, co ośmielają się igrać z demonami dla zdobycia sławy. Ozzy zaliczył solo kolekcję muzycznego szajsu. Mówi o sobie: ,, Jestem w czepku urodzony, Stałem się szybko gwiazdą , o której inni mogą tylko pomarzyć. Wybiłem się z robotniczych dołów Birmingham. Przeżyłem swoje życie najlepiej jak umiałem. Czas spierdalać z tego padołu."

 

Na 13 albumie Black Sabbath, śpiew Osbourne razi mizerią. Dobre wrażenie ze słuchania muzyki pogorszył wokalista. Gęga jak stara gęś. Ani to straszne, ani śmieszne. Wyszła karykatura. Wczuwanie się w głos młodzieńca w podeszłym wieku wypadło nieznośnie słabo.

 

Paranoid rezygnuje na zawsze. Nie zazna spełnienia uszkodzony człowiek XXI wieku.

 

,,I kiedy słyszysz te słowa, Mówię ci teraz o moim stanie, Mówię ci, żebyś cieszył się życiem. Chciałbym móc, ale jest już za późno."

 

 

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Mirek
Mirek 5 grudnia 2023, 00:57
Piękna literatura.
Wzruszyłem się.
Ewa Maria Wocial
Ewa Maria Wocial 5 grudnia 2023, 14:56
Trochę nie na temat, ale dzięki Tobie wróciłam na chwilę do posłuchania dobrego starego rocka sprzed pięćdziesięciu lat.
Black Sabbath - Paranoid
Dziękuję
Arian
Arian 11 grudnia 2023, 13:05
Napisałem, co myślę o nich.
Usunięto 1 komentarz
przysłano: 4 grudnia 2023 (historia)

Inne teksty autora

Anteros
Arian
Poczta
Arian
Maskarada
Arian
Na Warszawę
Arian
Polska bomba
Arian
Nora
Arian
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca