Literatura

Puszka (dramat)

Marek Jastrząb

 

Ostatnio ulubionym zajęciem ludzi stało się politykowanie i tak, jak urosło w nas przekonanie, że wszyscy znają się na medycynie i co drugi Polak jest lekarzem, możemy się spodziewać, iż niedługo do ekspertów medycznych doszlusuje grupa politycznych komentatorów, którzy namiętnie i gorliwie traktują politykę jako przedłużenie dawnego magla.

*

W okresie wczesnego PRL. miejscem, gdzie z lubością roztrząsano kwestie afer, plotek i spiskowych teorii, był Instytut Plotkarski imienia świętego Magla, w której to uczelni z pasją i euforią omawiano plotki typu kto kogo i po kiego. Funkcję ówczesnej Szkoły Wyższej - Słomianej, istnej Alma Mater dla ubogich duchem, zastąpił dzisiejszy Sejm i jego wierne, poselskie wiedźminy zajmujące się warcholstwem.

*

A miało być inaczej. To znaczy bez chuligaństwa. Niestety, po raz kolejny okazało się, że nie potrafimy uporać się z prostą sprawą: trybuna sejmowa nadal jest wykorzystywana przez zadymiarzy i nadal nie ma takiej siły, która by ich poskromiła; przepisy, paragrafy, spokojne próby perswazji, powoływanie się na prawo, konstytucję, niezbite fakty czy logiczną argumentację wszystkie te sposoby nawiązania dialogu, są daremne, odbijają się od zawziętych w nieprawdzie jak groch od ściany. W rezultacie czego posłowie, którzy znaleźli się w Sejmie po to, by zajmować się obradami nad stanowieniem prawa, uczestniczą w cyrkowych przedstawieniach ku pokrzepieniu zaśmiardłych serc.

*

Wnikliwe rozważania o dorodnej kupie na suficie, nie mają sensu, a sejmowe teatry w rodzaju tysięcznego tłumaczenia tych samych rzeczy, też. Tu trzeba huknąć niesfornych i kumatych inaczej, po apanażach. Mam więc rozwiązanie: puszka; W czasach zeszłego stulecia, w niektórych domach praktykowany był pedagogiczny obrządek pobierania opłat od tych, co przeklinali. Jeśli ofiara rzucała mięsem w gargantuicznych ilościach, prędko zamykała jadaczkę ze względów finansowych. Uderzenie po kieszeni, czyli puszka, łagodziła rodzinne obyczaje.

A gdyby tak Sejm uchwalił że ten, co będzie bluzgał dobrym słowem, słono zapłaci, w mig ubyłoby chętnych do kłapania dziobem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
przysłano: 12 lutego 2024 (historia)

Inne teksty autora

COME BACK
Marek Jastrząb
Kołatka
Marek Jastrząb
Wsi spokojna, wsi wesoła
Marek Jastrząb
Medialny kontredans
Marek Jastrząb
Gówno w plecaku
Marek Jastrząb
Mama
Marek Jastrząb
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca