Literatura

Nazajutrz (dramat)

Arian

Postępuje fala zwolnień grupowych z firm zagranicznych. A przecież nie wystąpiły objawy kryzysu finansowego państwa. Zachodni kapitaliści przenoszą produkcję i outsourcing do Azji. Zgodnie z logiką biznesu, przedsiębiorcy polują na robotników, co kosztują miskę ryżu na dzień. Polacy stali się dla nich za drodzy. Neokolonialne eldorado niedługo przestanie się opłacać w Polsce.

Skoro nie zbudowano przez 3 dekady własnego przemysłu, naród pozostanie z niczym. To naprawdę dramat, mimo że propaganda sukcesu traktuje inaczej. Oparcie gospodarki na taniej sile roboczej, bo tak chciał Zachód na początku transformacji gospodarczej, oznacza zdradę stanu.

 

Na dodatek spada opłacalność produkcji z powodu drastycznego wzrostu cen energii. Sankcje nałożone na Rosję przygniotły bardziej Unię niż samą Rosję. Wydawało się, że ktoś tam kalkuje koszty w Brukseli. Jednak decyzje w ważnych sprawach podejmują demokratycznie wybrani imbecyle.

 

Warto przypomnieć, że w czasach hiszpańskiej konkwisty Peru należało do najbogatszych kolonii świata, gdzie wydobywano 70% zasobów złota i srebra. Tubylcy zapewnili kolonistom tanią pracę.

Dzisiaj Peru, to kraj peryferyjny, upadły. Tamtejsza elita nie umiała zastąpić rabunkową eksploatację zasobów naturalnych nowoczesnym przemysłem.

 

Łatwo więc przewidzieć los państwa neokolonialnego, jeśli nie nastąpi zmiana paradygmatu politycznego - odrodzenie narodowej industrializacji.

 

 

 

 

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Arian
Arian 22 kwietnia 2024, 11:43
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród-Hipolit Cegielski.
przysłano: 19 kwietnia 2024 (historia)

Inne teksty autora

466
Arian
Fraszka
Arian
Czas
Roger/Arian
Rab
Arian
Odbicie
Wislawa Szymborska
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca