Literatura

Zdążyć (opowiadanie)

Kasia

Cały przedział ekspresu do Krakowa zajmowali tylko oni- Alina i Konrad. Za pół godziny będą na miejscu. Alina odsunęła szybę i oparła podbródek na rękach, wiatr był tak silny, że włosy rozwiewał na wszystkie strony. Nie przejmowała się tym, pozwoliła im szaleć, co przypominało jej osobowość. Była bardzo roztrzepaną kobietą, lubiła ryzyko.

Kiedy człowiek dowiaduje się o chorobie, która potrafi odebrać życie, żałuje rzeczy, które mógł zrobić, ale albo nie znalazł na to czasu, albo nie miał odwagi. A potem udaje mu się wywinąć ze śmiercionośnych kleszczy i nie boi się już niczego. Nadrabia marzenia, spełnia jedno za drugim. Alina pokonała raka. Mimo to, nie spełniała celów, które podczas choroby wyznaczyła na swojej drodze. Dwa tygodnie temu przeżyła to wszystko od nowa- diagnozę. Nawrót, bardzo szybki. „A przecież było już tak dobrze!”- krzyczała w duszy, tak głośno, że prawie porozrywała ją na strzępy. Nie mogła opanować przyspieszonego rytmu serca, dłonie w jednej chwili zrobiły się bardzo wilgotne i zimne.

W drodze powrotnej do domu słyszała w głowie jeden ciągnący się dźwięk, przypominający pisk gwiazdka. Wróciła myśl o tym, czego jeszcze nie zdążyła zrobić, a przecież mogła, nadal w każdej chwili może. Ale teraz tak naprawdę potrzebuje odpoczynku, musi nabrać sił przed leczeniem, chemioterapia zmęczy jej ciało.

Konradowi powiedziała o wszystkim przy kolacji, kiedy wrócił z pracy. A kiedy mówiła on wpatrywał się w nią osłupiały, myśląc, że mają to już za sobą. A kiedy skończyła powtarzać słowa lekarza uśmiechnęła się nieśmiało, jakby przyznała do kupna zbyt drogiej bluzki, a ten uśmiech oznaczał kropkę na końcu zdania, żeby nie był zły.

A teraz zajmowali cały przedział ekspresu do Krakowa. Tak bardzo chciała zobaczyć to miasto. Posłuchać hejnału z każdej ze stron wieży, pokarmić gołębie, które tak naprawdę są już najedzone, ale nie chcą sprawić przykrości turystom odmową. Później zwiedzą sukiennice, kupi prezent dla mamy. Zdąży wrócić do domu, zdąży się wyleczyć, zdąży jeszcze tyle zrobić. A on patrzy na jej rozwiane włosy, w których szaleje wiatr, i taką chce ją zapamiętać, na wypadek, gdyby nie zdążyła.


niczego sobie 10 głosów
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Hekate
Hekate 20 maja 2007, 18:27
Po pierwsze primo uderza pisaniowa sprawność - styl lekki, wypracowany, "chowa" się za treścią.
Podoba mi się.
Po drugie primo miniatura konstrukcyjnie ma ręce i nogi, co się chwali. Chociaż ostatnimi czasy miniatury trochę mi się przejadły.
Po trzecie primo... no tak, sama historia... Tylko jak pisać o takich sprawach i ustrzec się banału? I czy aby na pewno człowiek powinien się takiego "banału" obawiać?
Wszystko pokazane tak po prostu, żadnej heroizacji, żadnego patosu - chociaż ja mam wrażenie, że kobieta z pociągu sobie "poradzi". Niekoniecznie po bohatersku, ale z pewnością po ludzku.

Ładnie opisana chwila, która jest czymś więcej niż tylko chwilą. Za tę naturalność i "ludzkość" klikam w niczego sobie.
(dalsze propagowanie jawności ocen, a cooo!)

pozdr.
H.
sercenadloni 1 czerwca 2007, 17:22
Wzruszyło mnie do głębi. Proste słowa, a jakaś tama nie wytrzymała. I za to prosto (skoro jawnie to jawnie:) bardzo dobry.
Hekate
Hekate 2 czerwca 2007, 19:52
Tak sobie teraz patrzę na rozkład ocen i nadziwić się nie mogę. Normalnie cała paleta barw! ;)
Wniosek jest prosty - albo tekst jest kontrowersyjny i bardzo różnie czytelnicy do niego podchodzą, albo te oceny potrzebne są jak psu buty.

Interesujące...
agnieszk
agnieszk 6 czerwca 2007, 19:38
tekst odzwierciedla moją osobę.. moje marzenia, moją chorobę.. no tylko wole Warszawę niż Kraków. ;) / oc: wyśmienity.
tom 4 lipca 2007, 16:39
codzienność, pięknie ujęta w takie małe "ramki".
przysłano: 12 maja 2007 (historia)

Inne teksty autora

***
Kasia
koniec
Kasia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca