Literatura

Kamień (opowiadanie)

Marcin Duda

Krótkie opowiadanie surrealistyczne

 

Salę rozświetlało niebieskie światło, na stole leżał człowiek, gdzieś ktoś krzyczał, kogoś bili, komuś sprzyjało dziś szczęście, jemu obcięli głowę.

Kiedy obcięli mu głowę, powiedział:

- Mojego ciała i tak nikt nie odwiedzał, niepotrzebne mi ono.

Wkrótce po tym, gdzieś na zewnątrz, na ulicy Zarzecznej przechadzał się ktoś, kto nie miał nikogo, komu świat, na którym stale ktoś się rodzi wydawał się zwyczajnie pusty. Wtedy właśnie obcięli mu ręce. Kiedy obcięli mu ręce, powiedział:

- Moich rąk i tak nikt nie potrzebował, mnie także nie są one potrzebne.

W tym czasie starsza kobieta, która siedziała właśnie przed pulsującym ekranem babcinego telewizora, zapłakała. Płakała jeszcze długo, niemal tak długo, jak daleko były jej dzieci, tak długo, jak dawno odszedł od niej mąż, któremu miała być potrzebna aż do śmierci i jeszcze dłużej.

Kiedy obcięli mu nogi powiedział:

- Weźcie je, na co mi one, do nikogo na nich nie pójdę, nikomu nie są potrzebne, już nawet ja mam ich dość.

W momencie, w którym skończyli kroić jego dolne kończyny, pewien mały człowiek głośno krzyknął. Krzyczał tak długo, że wielu z tych co go słyszeli już pomarło, lecz żaden z nich ani nikt inny nie przyszedł mu z pomocą. Po prostu nikt nie przyszedł. A on zwyczajnie nie mógł do nikogo pójść. I tak trwał aż przeminął.

Kiedy zastanawiali się co zrobić z jego tułowiem powiedział:

- Jestem teraz jak kamień, wrzućcie mnie do rzeki a świat o mnie zapomni, ja zapomnę że świat istnieje a moje życie zakończy się tak jakby go w ogóle nie było.


  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
  Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
  ataraksja
  ataraksja 12 stycznia 2008, 22:52
  Nie dam ani opinii, ani nie puszczę na pierwszą stronę, póki sam nie poprawisz literówek i błędów.
  ataraksja
  ataraksja 13 stycznia 2008, 17:55
  Przykro mi Marcin, ale nie było poprawione. Zrobiłam już jednak wyjątek i pomogłam, skoro nie widziałeś nadal usterek (zobacz po poprawkach):
  <niepotrzebne mi ono>, <krzyknął>
  Wyeliminowałam też kilka zbędnych zaimków. A zrobiłam to tylko dlatego, że tekst jest na tyle ciekawy, że szkoda go kisić w poczekalni.
  Szczególnie podoba mi się głębiej ukryty sens filozoficzny. Fajnie jest podumać i połamać głowę nad tym, co nazwałeś surrealizmem. Ja bym to raczej nazwała absurdem, z którym mierzymy się co dnia, każdy na swój sposób. Paradoksem, polegającym na tym, że komuś czegoś nie żal i chętnie podzieliłby się, a ktoś inny nigdy tego dostać nie będzie mógł, choć powinien najbardziej. Ślepy los?
  Następny tekst od początku do końca poprawiasz sam ;)
  przysłano: 12 stycznia 2008 (historia)

  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
  Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

  Zgłoś obraźliwą treść

  Uzasadnij swoje zgłoszenie.

  wpisz wiadomość

  współpraca