Literatura

Lustro (opowiadanie)

Wojciech Kulawski

Miniaturka.

Izabela otworzyła oczy i spojrzała na zegar. Dochodziło południe. Wstała z łóżka, zrzuciła nocną koszulę i naga, udała się przed lustro. Widok w zwierciadle zmroził jej krew w żyłach. Każdego dnia było coraz gorzej. Wyobrażenie tego, co ujrzy za tydzień, miesiąc, rok, wywołało dreszcze na całym ciele. Przed oczami przeleciały obrazy, jak z najgorszych koszmarów. Walcząc z obrzydzeniem, postanowiła po raz kolejny, zmierzyć się z lustrem. Od głowy do stóp, dokładnie obejrzała swoje ciało.

Długie, kręcone, kruczoczarne włosy przypominały obślizgłe węże, które spływając po szyi i ramionach, próbowały uwolnić się z więzów cebulek, trzymających je na skórze czaszki.  Z nalanej twarzy spoglądały na dziewczynę małe świńskie, czerwone oczka. Dwa zarumienione policzki przylegały do bezkształtnych warg. Izabela otworzyła usta, wystawiła żółty język i zbliżyła twarz do lustra. Widok stada wijących się larw, czerw i pędraków wychodzących z gardła, spowodował nagły odruch wymiotny, który z trudem udało się opanować.

Potrójny podbródek i masywny tułów były jak przekleństwo, zakrywając miejsce, gdzie powinna znajdować się giętka, łabędzia szyja.

Jak wiele Izabela dałaby, aby dwa obleśne, zwisające worki, zamieniły się w okrągłe i jędrne piersi. Na fałdzie, sterczącej wokół pasa, stworzyły się zrogowacenia, z licznymi krwawiącymi bruzdami. Z ogromnych przedramion wystawały stosunkowo niewielkie dłonie. Dziewczyna podniosła rękę na wysokość twarzy i spojrzała w zwierciadło. Palce zamieniły się w wijące, ocierające o siebie w szaleńczym tańcu glisty. Izabela zawiesiła wzrok na miejscu, w którym powinno znajdować się łono. Zamiast czarnych włosków ujrzała skórę, zwisającą z brzucha, łączącą się z grubymi udami. Krzywe i pulchne nogi z trudem utrzymywały ciężar ciała.

Nagle na łydce pojawiła się ciemna plama, która z ogromną prędkością zaczęła pochłaniać zdrową tkankę. Gnijąca, czarna skóra objęła całą nogę, przechodząc w górne partie ciała. Pojawiły się rany z brunatną breją.

Izabela poczuła, jak zawartość żołądka podchodzi jej do gardła. Rzuciła się w kierunku łazienki, sąsiadującej z pokojem. Nachyliła się nad ubikacją i zwymiotowała. Jeszcze kilka miesięcy temu musiałaby żołądkowi pomagać, aby zwrócił zawartość. Dziś, było dużo łatwiej wywołać torsje. Wystarczyła kilkuminutowa sesja przed lustrem.

Miłosny akt z klozetem dobiegał końca, kiedy rozległo się stukanie do drzwi pokoju. Chwilę później Izabela usłyszała znajomy głos.

- Dziecko, otwórz. Dobrze się czujesz? – w głosie kobiety słychać było troskę i rozpacz.

- Idź sobie, mamo. Wszystko… w porządku. – dziewczyna wytarła twarz ręką, wstała i udała się w kierunku wanny.

- Wyjdź córciu, błagam cię. Tak bardzo się martwimy.

- Chcę wziąć kąpiel – rzuciła dziewczyna. - Jeśli odejdziesz, zjem śniadanie. Całą bułkę.

- Dobrze Izuniu. Zejdź do nas na dół, jak się wykąpiesz. Wiesz, że cię kochamy. Jesteś dla nas wszystkim.

- Tak mamo, wiem. – Wdrapanie się do wanny było dla dziewczyny nie lada wysiłkiem. Dysząc i sapiąc, usadowiła się wygodnie. Odkręciła wodę.

Żółta skóra, obleczona na kościach, wyglądała tragicznie. Kolana i łokcie były najgrubszą częścią ciała Izabeli. Drobniutkie stopy i dłonie, z doskonale widocznymi meandrami żył, mogłyby służyć studentom medycyny do nauki anatomii. Wyschnięta, cienka jak pergamin, przesuszona skóra twarzy, wyglądała jakby ktoś siłą naciągnął ją na czaszkę. Wystające żebra i zapadnięty brzuch dopominały się o jedzenie. Podkrążone oczy spoglądały obojętnie w jeden punkt.

Ręka dziewczyny powędrowała pod wannę. Błysnęło ostrze kuchennego noża.

Woda, lejąc się szybkim strumieniem, napełniała wannę.

Największym pragnieniem Izabeli było już nigdy więcej nie oglądać lustra. I siebie w nim. Doskonale wiedziała, co zrobić, aby marzenie to urzeczywistnić.

Bez życia obserwowała, jak przezroczystą wodę pochłania purpurowa plama krwi. Przymknęła zmęczone oczy. Nagle poczuła, jak na brzegach wanny pojawiły się małe wypustki, które stopniowo zamieniły w ogromne, zniszczone próchnicą zęby. Czerwony jęzor wynurzył się z wody, chwytając kruche ciało dziewczyny. Nawet nie zdążyła krzyknąć. Trzasnęły łamane kości, kiedy ogromne kły zamknęły się w stalowym uścisku.

 

 

 

 

 


wyśmienity 4 głosy
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Johannes Tussilago
Johannes Tussilago 17 grudnia 2009, 22:42
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego opowiadania. Czytałam już wiele historii o tego typu problemach, ale Ty zdecydowanie zatrzymałeś mnie najbardziej. I najbardziej poruszyłeś. Dla mnie po mistrzowsku. I to zakończenie. Świetny styl. Cóż tu więcej gadać...

Ale... parę rzeczy do poprawienia :)
"Palce zamieniły się w wijące, ocierając o siebie w szaleńczym tańcu glisty." - podejrzewam, że czegoś brakuje w tym zdaniu.
"Pojawiły się rany z obślizgłą brunatną breją." - bez "obślizgłą". Był ten wyraz prędzej, a tu "breja" już niejako w znaczeniu mówi o takiej cesze.
"Izabela poczuła jak zawartość żołądka podchodzi jej do gardła" - przecinek po "poczuła"
"Wdrapanie się do wanny, było dla dziewczyny nie lada wysiłkiem" - bez przecinka
"Dysząc i sapiąc usadowiła się wygodnie" - przecinek po "sapiąc"
"Żółta skóra obleczona na kościach wyglądała tragicznie" - przecinki po "skóra" i "kościach"
"Drobniutkie stopy i dłonie z doskonale widocznymi meandrami żył" - przecinek po "dłonie"
"jak przezroczystą wodę, pochłania purpurowa plama krwi" - bez przecinka

Pozdrawiam.
Wojciech Kulawski 18 grudnia 2009, 18:02
Dzięki za korektę i miłe słowa.
Tekst już poprawiony.

Pozdrawiam
Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski 18 grudnia 2009, 19:01
Miałem przez chwilę dylemat - bdb, czy wyśmienity... i zdecydowałem, jak widać. Udało Ci się w niebanalnym stylu pokazać problem, a materia przecież trudna...
kamil kwidziński
kamil kwidziński 30 grudnia 2009, 03:25
Niektóre zwroty typu: zmroziło krew w żyłach, jak z najgorszych koszmarów, wyglądała tragicznie


To fatalne skazy na tekście - w moim mniemaniu. Całość bardzo dobra.
przysłano: 17 grudnia 2009 (historia)

Inne teksty autora

Spatium magister
Wojciech Kulawski
Opowiadanie Księga Odrodzenia
Wojciech Kulawski
Zaginiona Agartha
Wojciech Kulawski
Tajemnica starego domu
Wojciech Kulawski

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca