Literatura

... a zostawił wmurowaną (opowiadanie)

Kuba Nowakowski

 


  Grzechem byłoby częstować kawiorem takiego puszkożercę jak ja. Jednak, że Grzechu bywa ostatnio nieobliczalny, niedefiniowalny, mile widziany i klepany po plecach, nie ma znaczenia czym zapchasz mi usta. Babcia mówi, że trzeba jeść barszcz i dużo chleba, bo Polska jest bardzo ważna, a nawet najważniejsza. Babcia wie, bo niejedną Polskę już widziała i w niejednym kotle barszcz mieszała. Żryjmy więc na zdrowie i ku chwale ojczyzny, choć Europa ojczyzn, spłonęła była na stosie ustaw, ustawek i poprawek do ustawek. Może więc po prostu tylko żryjmy.
  A miłość? Też jest najważniejsza. Jest więc polsko – miłosny remis. Jakby się tak dobrze zakręcić, to można by popracować nad wyżem demograficznym. Co ty na to? Milczysz… Już ci się nie podobam? A… że nigdy ci się nie podobałem? No, to zróbmy to dla kraju… Proszę? Oczywiście, że lustro może zajść w ciążę. Rząd, czyli ci mili panowie w podkolanówkach, bardzo popierają takie lustrzane ciąże. Możemy dostać specjalną dotację, z unijnego Funduszu Wspierania Ciąż Lustrzanych albo ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu „Rupta co hzeta”, którego honorowym patronem jest Herr Mann Van Ranny Huy, ten z dwoma krzaczkami po bokach interglacjału.
  Zanim zapadnie zmrok i złożymy umęczone głowy na przewygodnych podusiach ze szwedzkiego katalogu, pozwól, że powiem jeszcze parę słów o patriotyzmie. Otóż, jak niemal każdy yzm, jest on szczególnie narażony, na posądzenie, ze jego najbliższym krewnym jest… idiotyzm. Nie mówi się tego wprost, przynajmniej na razie. Kiedy jednak odsetek potomków kołodzieja Piasta, robiących na wigilię barszcz z torebki wzrośnie liczebnie do potęgi pierwszej Solidarności, wtedy nie tylko babcia, zostanie idiotką, dłubiącą we włoszczyźnie i suszonych grzybach, ale i Polska nie będzie już tak ważna, tak najważniejsza.
   Czy to ma sens?
   Nie ma. Jednak dzieje się na moich zdumionych oczach.
 


wyśmienity 8 głosów
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Figa
Figa 13 grudnia 2010, 22:15
To jest perfekcyjne!
Agnieszka Urbanowicz
Agnieszka Urbanowicz 13 grudnia 2010, 22:58
więc ... tak wykombinowałam,że to jest " o dwóch rodzajach najważniejszej miłości", oba cenne i oba niestety, " nie są dzisiaj w cenie"... Tyle kombinacji i interpretacji:)
Dla mnie tekst na 5.
Marzena
Marzena 14 grudnia 2010, 11:52
Moja babcia zwykła mawiać: "zrób coś dla Ojczyzny":) Tekst wyśmienity!
Ravaa
Ravaa 22 grudnia 2010, 23:45
lubię takie przemyślenia. Zakropione cynizmem, ironią, z dobrze wyważonymi słowami. I oddające tę rzeczywistość subiektywną, którą każdy z nas jakoś postrzega, ale nie każdy tak sprawnie potrafi opisać.
przysłano: 13 grudnia 2010 (historia)

Inne teksty autora

greciszek
Kuba Nowakowski
po wołanie
Kuba Nowakowski
ciemno
Kuba Nowakowski
akeda 2018
Kuba Nowakowski
ekstradycja stacha palucha
Kuba Nowakowski
niewzruszony
Kuba Nowakowski
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca