Literatura

cukier w kostkach (opowiadanie)

Kuba Nowakowski

 

  Jeżeli Prezio rzeczywiście zbiera kasztany na ludziki za belwederem, to wcale nie jest uwłaczające. Czynność ta, poza jednym, o czym wspomnę na końcu, przynosi wiele korzyści – samemu Preziowi, jak i społeczności globalnej, a zwłaszcza mieszkańcom biednego Południa. Przecież… nie oszukujmy się, taki kasztan to nordyckiego umaszczenia nie ma. Łatwiej będzie porwać tłumy na Sri Lance czy w Kenii, kiedy się poćwiczy przed szpalerem kasztanowych słuchaczy.

  Wiadomo też, że Prezio powinien czasem tupnąć nogą. Na złą ustawę, na USA w wiz sprawie, na pokaz, na spóźnioną limuzynę. Rozbijanie obcasem kolczastych skorup poprawia spektakularność tupania już po siedmiu dniach. W przeciwnym razie Prezio ma prawo do zwrotu połowy kosztów obuwia ze specjalnego Funduszu Zwrotów Połowy Kosztów Obuwia, który nadzoruje naczelny szewc RP. W tej kadencji funkcję pełni pan Marychna Bombowiec z gdańskiego cechu poławiaczy pereł, złotych słów i obuwia.

  I wreszcie sprawa najważniejsza, choć rzecznik Prezia mówi o niej półgębkiem, półserio i półsłówkami. Kasztany dobrze kojarzą się z Kasztanką Marszałka. Tego, co Rosjanom w dwunastej rundzie przypierdolił równo z gongiem. Wprawdzie Prezio styl ma inny i bić się nie lubi, ale za to lubi cukier w kostkach, jak Kasztanka.

  Jako się wspomniało jest jeden minus kasztanowych zbiorów. Prezio ma technikę podnoszenia kasztana „na pazia”. Doświadczeni badacze ludów trudniących się łowiectwem i zbieractwem, ostrzegają, że częste wykonywanie głębokiego skłonu, połączonego z pomrukiem zadowolenia, może wejść w krew do tego stopnia, że ryzyko pojawiania się takich zachowań, przy jednoczesnym braku występowania kasztanów, może zaszkodzić reputacji Prezia i całego narodu, jeśli na przykład nasz przywódca będzie witał „na pazia” zagraniczne delegacje.

  Ktoś powie – jesień kiedyś się skończy. Owszem. Marna jednak z tego pociecha. Zimą toczenie śniegowej kuli, wiosną krokusy, latem muszelki.

  Od najazdu zagranicznych delegacji, zachowaj nas Panie.


dobry 1 głos
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Agnieszka Urbanowicz
Agnieszka Urbanowicz 13 września 2011, 02:17
Hmmm, wiedziałam,że coś napiszesz...i nie będę się zagłębiać w interpretacje bo po co, zostawię to sobie...,smutno mi się zrobiło i to nie z powodu jesieni tylko...
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 13 września 2011, 10:01
"Jeżeli Prezio rzeczywiście zbiera kasztany na ludziki za belwederem" - tutaj szyk, belweder brzmi lepiej jak trzyma się blisko zbierania

"a Sri Lance, czy w Kenii kiedy się" - przecinek trzeba przesunąć przed "kiedy"

"na USA w wiz sprawie" - szyk

"w reszcie " - razem


"Kasztany dobrze kojarzą się z Kasztanką Marszałka. Tego, co Rosjanom w dwunastej rundzie przypierdolił równo z gongiem. Wprawdzie Prezio styl ma inny i bić się nie lubi, ale za to lubi cukier w kostkach, jak Kasztanka." - tu tylko: ;D

"może zaszkodzić reputacji Prezia i całego narodu, jeśli na przykład nasz przywódca będzie witał „na pazia” zagraniczne delegacje." - pod warunkiem, że to nie są goście z Japonii ;)
Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski 13 września 2011, 11:41
Przecinek i "w reszcie" poprawione. Reszta zamierzona więc zostaje. No... i przyznaję Ci rację co do gości z Japonii :))
Agnieszka Urbanowicz
Agnieszka Urbanowicz 13 września 2011, 12:00
a opowieść brzmi jak neverending story..., nic się nie zmienia, te same schematy..., tylko Prezio zależnie od pory roku nowe rekwizyty zbiera..., cóż, może" perły" za głęboko schowane:)
Radosław Kolago
Radosław Kolago 14 września 2011, 10:32
"jaki i społeczności globalnej" - a nie "jak i" ?

Piękny sarkazm, sporo prawdy, zmusza do refleksji.

Jarałbym się tym tekstem, gdyby nie to, że przez kampanię wyborczą polityki mam już po dziurki w nosie. A i tak nie ma na kogo głosować.

Pozdrawiam,
R.
Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski 14 września 2011, 11:49
dzięki
już po literce
przysłano: 13 września 2011 (historia)

Inne teksty autora

greciszek
Kuba Nowakowski
po wołanie
Kuba Nowakowski
ciemno
Kuba Nowakowski
akeda 2018
Kuba Nowakowski
ekstradycja stacha palucha
Kuba Nowakowski
niewzruszony
Kuba Nowakowski
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca