kruszonka

Kuba Nowakowski

 Posiedziałem dziś na przedwiośniu. Kilka minut, higienicznie, z gazetą pod zadnicą, żeby doktor wilczur się nie uczepił i garnitur – nielubiane umundurowanie – nie upylił się tu i ówdzie. Zależało mi zwłaszcza na czystości ówdzie bo nie wiem gdzie to jest i przy jakiej okazji może okazać się zgubą w razie upylenia, ubrudzenia, czy, nie daj Tusk, upierdolenia.
  Jako człowiek pozbawiony w dużym procencie zmysłu powonienia z powodu porażenia jakichś tam obszarów w mózgu (one też mają swoje ówdzie) niepoliczalną ilością alkoholu, skupiłem się na wzrokowym kontemplowaniu przedwiosennego otoczenia. Szkoda, bo zapachy przyrody były kiedyś dopełnieniem uniesień, językiem na łechtaczce, kruszonką na placku ze śliwkami. Nie. Kruszonkę odwołuję, przecież nie przepadam za nią i zazwyczaj zdrapuję ją z ciast.
  Patrzyłem zatem i dzięki Bogu – widziałem. Gołębie nakrapiane wróblami. Dziecko dźwigające krzyż do przedszkola. Pośpiesznie splecione języki, ganione tramwajowym dzwonkiem. Zmarszczki ciemne i głębokie, niesione półtora metra nad chodnikiem. Widziałem chmurę, która odłączyła się od klucza i pogodzona ze swoją ulotną historią, sunęła w kierunku doskonale obojętnym.
  Wróciłem do domu z przekonaniem, że świat obronił się przed telewizyjnym musisz to zobaczyć. Rewolucja komunikacyjna, hodowanie myszy z ludzkim uchem na grzbiecie i inne cudeńka to wciąż tylko wagoniki wąskotorówki, sunące bocznym szlakiem. Miłość, jej brak, zapładnianie i rodzenie, głód i zapalenie ślepej kiszki, potęga przyrody… to kolej z wieloletnią tradycją i miliardowymi obrotami.
  A wojna?
  Wojna będzie latem. Jutro więc, pójdę znowu oglądać wernisaż przedwiośnia. Z gazetą. Pod tyłek. Obowiązkowo.
 

Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski
Opowiadanie · 28 lutego 2012
anonim
  • Tomasz Smogór
    Im gołębniej tym ciekawiej:)

    Szczególnie utkwił mi ten obrazek:

    ,,Dziecko dźwigające krzyż do przedszkola''

    · Zgłoś · 12 lat
  • smykusmyk
    Czyta się lekko i w miarę przyjemnie, choć są zgrzyty, które nie dają mi spokoju. Jak to: "czy, nie daj Tusk, upierdolenia." - taki tani zabieg... I dalej, po wyliczance z "-enia" w kolejnym akapicie "powonienia", które to, wydaje mi się, gryzie się mimo wszystko z przemyślanym całokształtem. A jeśli celowe, to moim zdaniem, o jedno "-enia" za dużo. Powtórzenia trochę męczące, acz w pewnym stopniu wynikają jak sądzę z mentalności pla, którego, dzięki tak obszernej wypowiedzi, łatwo rozgryźć.

    Ten fragment:

    " Patrzyłem zatem i dzięki Bogu – widziałem. Gołębie nakrapiane wróblami. Dziecko dźwigające krzyż do przedszkola. Pośpiesznie splecione języki, ganione tramwajowym dzwonkiem. Zmarszczki ciemne i głębokie, niesione półtora metra nad chodnikiem. Widziałem chmurę, która odłączyła się od klucza i pogodzona ze swoją ulotną historią, sunęła w kierunku doskonale obojętnym."

    Doprawdy, świetny!
    I do tego momentu wiersz mnie intryguje, chcę go czytać kolejny raz.
    Od "Wróciłem" do "Obowiązkowo" pomijam.

    Pozdrawiam.

    · Zgłoś · 12 lat
  • Kuba Nowakowski
    to nie wiersz :)

    · Zgłoś · 12 lat
  • smykusmyk
    To proza poetycka, jeśli tak wolisz.
    W każdym razie ja czytam jak prozę poetycką.

    · Zgłoś · 12 lat
  • smykusmyk
    I jeszcze tak w temacie szufladek - ciężko było mi się odnieść do sfery gatunkowej. Niektórzy są na tym tle niezwykle przewrażliwieni. Więc z urzędu określiłam sama sobie tekst jako poezję. I w sumie tak mi gra.

    · Zgłoś · 12 lat
  • anonim
    Anonimowy Użytkownik
    Jest pewien zamysł, to się zawsze ceni. Pierwsze dwa akapity średnie, reszta całkiem dobra, pointa z takim gorzkim uśmiechem - brawo.

    · Zgłoś · 12 lat
  • Paulina Wielbicka

    · Zgłoś · 11 lat