Literatura

on. sam. (opowiadanie)

GeorgitaSant

 

 Przekroczył bramę nieśmiertelności, ciemności, cichości. Wpuścił przez otwór do jaskini odrobinę świtała, życia, ciepła, by po chwili gwałtowniej zatrzasnąć bramy swojego piekła. Nabrał powietrza do płuc, zgniłych płuc, martwego człowieka.

Tam, po drugiej stronie snu, Słońce paliło niebo, wypalało uśmiechy, pożerało siły. Zjadliwym okiem łypało na posuwający się tłum, szary tłum zimnych zombi. A on pomiędzy nimi. Taki sam. Kryształowy, przezroczysty, bez kropli krwi w mięśniach, żyłach, ustach. Podniósł zmęczone oczy i beznamiętnym spojrzeniem obrzucił złoto, które sypało się z góry na głowy. Oczy jego były płaskie, bezbarwne. Odpalił papierosa. Dym tańczył i wzlatywał wyżej, wyżej jakby zachłannie wciągany przez nienasycone Słońce. Ruszył naprzód. Pod stopami chrzęściły klejnoty, wokół tliły się nici wyrwane z królewskich arrasów. Wszystko wylewało z siebie kolory, barwy, jakby dla przekory mamiło obleczone w cienkie skóry i kości, dusze. Uśmiechnął się ironicznie, obojętny na złośliwości gorejącego Słońca.

Sam wobec siebie, wobec świata, wobec innych. Sam w nieistnieniu swoim. W odległej przestrzeni, w niebyciu - rozciągnął swoje ciało na sznurze.

Nikt tego nie zauważył. Tłum, potrącając jego zwłoki, posuwał się na przód, oddając niemy hołd Słońcu, parł bez wytchnienia dalej.


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Paulina Biczkowska
Paulina Biczkowska 28 pazdziernika 2012, 12:10
Całkiem interesujące spojrzenie na postaci zombie, chociaż nie jestem pewna, czy zombie może przestać „żyć” (funkcjonować?), po prostu wieszając się. Miejscami klimat trochę Leśmianowski („Sam w nieistnieniu swoim. W odległej przestrzeni, w niebyciu […]”).

Kilka uwag:

• „Tam po drugiej stronie snu Słońce” – po „tam” i „snu” powinny być przecinki;
• „Podniósł swoje ciężkie spojrzenie na złoto,” – zaimek „swoje” usunięcia – wiadomo że jeśli „podniósł spojrzenie” to „swoje”. A tak w ogóle to jestem za przeredagowaniem tego fragmentu, bo sformułowanie „podniósł spojrzenie” nie brzmi za dobrze;
• „Wpuścił przez otwór do jaskini odrobinę świtała, życia, ciepła, by po chwili zatrzasnąć ją silniej” – nie jest jasne, co zatrzasnął – „jaskinię” czy „odrobinę”. Poza tym przysłówek „silniej” jest w tym kontekście użyty nieadekwatnie (sugerowałabym „gwałtownie”).
• „Pod stopami szeleściły klejnoty” – niepoprawnie użyty czasownik „szeleścić” („szeleścić” oznacza „wydawać szelest”, czyli „cichy odgłos powstający przy poruszaniu liści, kartek papieru, sztywnych tkanin itp.”). Sugerowałabym „chrzęściły”, ewentualnie „grzechotały”;
• „oblekłe w cienkie skóry i kości, dusze” – czy na pewno „oblekłe”? Poprawna forma tego przymiotnika brzmi „obleczone”. Bez przecinka po „kości”;
• „Tłum, potrącając jego zwłoki posuwał się” – po „zwłoki” powinien być przecinek.
GeorgitaSant
GeorgitaSant 28 pazdziernika 2012, 15:56
Dziękuję za uwagi. poprawiłam w tych miejscach, które zostały wskazane. zastanowię się jeszcze jak można by przeredagować to zdanie, chyba, że ewentualnie mogłoby ono zostać w takiej postaci? A Leśmiana niestety nie czytałam jeszcze.
Paulina Biczkowska
Paulina Biczkowska 30 pazdziernika 2012, 10:12
Przepraszam, że dopiero teraz się odzywam, ale musiałam się skonsultować w sprawie Twojego zdania ;) "Podniósł ciężkie spojrzenie na złoto" - tak być nie może, bo nie można "podnieść spojrzenia". Można, co najwyżej, "podnieść wzrok". Dlatego zdanie trzeba by dość mocno przerobić, np. na "Podniósł wzrok i nieuważnym spojrzeniem obrzucił złoto".
GeorgitaSant
GeorgitaSant 30 pazdziernika 2012, 17:42
dziękuję bardzo za rady ;) mam nadzieję, że teraz już jest lepiej :)
Paulina Biczkowska
Paulina Biczkowska 30 pazdziernika 2012, 23:01
Proszę bardzo, po to tu jestem :) A tak jest o wiele lepiej :)
przysłano: 28 pazdziernika 2012 (historia)

Inne teksty autora

Dziś
GeorgitaSant
Tu
GeorgitaSant
Zdaje mi się
GeorgitaSant
W Nim
GeorgitaSant
Poza Nim
GeorgitaSant
Przy Nim
GeorgitaSant
Do Ciebie
GeorgitaSant
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca