Literatura

Zwykły dzień na oddziale zamkniętym (opowiadanie)

calvados

Jeśli masz to szczęście i nie jesteś lokatorem szpitala psychiatrycznego, tylko odwiedzasz kogoś bliskiego- to już czujesz cholerne szczęście. Pamiętam sympatyczną, wrażliwą studentkę biologii, zestresowaną kierowniczkę poczty- pracoholiczkę, zagubionego artystę-malarza, udręczoną matkę, która połknęła szpilki, miała dwójkę dzieci. Rozmowa z nim była jak podróż bez celu, bez wiary, ale pozwalała zrozumieć, z jakich powodów trafia się do przybytku wyrzutków społeczeństwa. Nie opowiem ich historii, to instrukcja jak zostać wzorowym schizofrenikiem, przepis na szczęście. Mózg jest takim delikatnym urządzeniem, w tym miejscu o niczym nie myślisz, psychotropy pomyślą za ciebie. Lekarze są, jesli o to pytasz, ot sami odchodzą od zmysłów, nikt normalny nie podejmuje sie takiej pracy. Wrażliwcy,  te ich niekończące się egzystencjale pytania, powinni sobie tak dla atrakcji zwiedzić to ,,cudowne miejsce”, do którego chcą trafić na własne życzenie.

 

11 września zebrał żniwo, niektórzy myśleli, że to koniec świata.

 

Zwykły dzień na oddziale zamkniętym: dłonie i ciało opięte pasami, silne leki odbierające wolność myślom, agresja, notoryczna kradzież jedzenia, okropny i nigdy nie kończący się bełkot kobiet stłoczonych na małej przestrzeni, włosy rzucone w nieładzie, spojrzenie bez wyrazu, dłonie zaciśniete na łyżce, brak noży. Paradoksalnie spokoju tam nie znajdziesz.  Nie można przewidzieć, co nas spotka, ale każdy zły dzień można pokonać...Słoneczny dzień w parku na ławce, ot tam sobie rozmyślaj o końcu świata... młody człowieku bez wyrazu...  


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
calvados
calvados 31 pazdziernika 2013, 10:45
Hm...koniec świata jako aspekt prywatny, z całym szacunkiem, zapewne, tak w istocie, w rzeczy samej. Gorzej, gdy patrzysz na czyjś prywatny koniec świata i ni cholery uparciucha nie przekonasz, że społeczeństwo go potrzebuje. Oby jednak nikt w samotności nie przeżywał swojego prywatnego końca świata, zwłaszcza w piękny słoneczny dzień, miłego dzionka .
rene
rene 31 pazdziernika 2013, 11:43
świetne
Vadret
Vadret 5 marca 2014, 10:26
:)

Nie, to nie jest to. Za bardzo skracasz, nie masz cierpliwości, to są tylko słowa hasła, co zdanie, to puenta. Nie dajesz czytelnikowi żadnej szansy.

:)
calvados
calvados 20 marca 2014, 06:54
to nie wiersz, tu ma być wszystko wyłożone dosadnie na tacy, to moja refleksja i tyle
Usunięto 2 komentarze
przysłano: 31 pazdziernika 2013 (historia)

Inne teksty autora

Kwiaciarka
calvados
Skrzydła
calvados
Glina
calvados
Gliniany garniec
calvados
Pomarańcze
calvados
Spacer
calvados
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca