Literatura

Drukarki 3D a Robot Humanoidalny (opowiadanie)

Damian Brutczyk

 

W telewizji usłyszałem niedawno o ciekawym projekcie tworzonym przez rzeszowski zespół badawczy, w którym poszerzają wiedze na temat drukarek 3D. O tyle mnie zaciekawił gdyż od kilku lat interesuję się grafiką komputerową, a tutaj mamy do czynienia z badaniami na skalę światową. Od czasów studiów, kiedy rozwijałem swoją wiedzę na temat figury ludzkiej postęp połączenia grafiki z rzeźbą jest już bardzo blisko w tak mocny sposób, że to chyba niebywałe jak w niedalekiej przyszłości można będzie drukować fragmenty ciała ludzkiego w hiperrealistyczny sposób, który z wybitną dokładnością będzie odzwierciedlał projekt grafika, projektanta i fotografa. Choć to już jest w zawężonym stopniu możliwe.
Sztuka współczesna w dwudziestym wieku coraz częściej sięgała do gałęzi nauki związanych z biologią, medycyną, fizyką, chemią. Czy to jest kolejny krok człowieka do budowy postaci sobie podobnej. Symulacji, którą można będzie zarówno zaprogramować jak i wymienić w niej świadomość oraz inne fragmenty ciała. Wydaje się, że roboty ze świadomością przypominające do złudzenia człowieka już są niebawem na wyciągniecie ręki.
Co w takim razie powinno się zrobić by ten stan przyspieszyć? Wydaje mi się, należy :
Powołać zespół grafików, projektantów dbających o wizualną sferę naszych robotów ludzkich.
Powołać zespół informatyków dbających o poszerzenie świadomości i sztucznej inteligencji.
Powołać także zespół inżynierów, którzy zadbają o materiał, czyli wytrzymałość i konstrukcję szkieletów.
Należy prawdopodobnie jeszcze uwzględnić rolę humanistyczną, etyczną oraz religijną tworząc postać na wzór i podobieństwo człowieka.
W sztuce, od kiedy wymyślono lepienie z gliny garnków, rzeźb itp. człowiek zawsze pragnął się zbliżyć do Boga jako demiurg stwórca wszechrzeczy. Czy będzie mu dane osiągnąć swój wymarzony cel w niedalekiej przyszłości? Czas pokaże, ale to raczej nieuniknione, aby taka próba w końcu się nieudała. Ale co po tym? Czy tak jak w książkach science fiction zapanuje maszyna nad globem i wszechświatem. Dla wierzących w Boga wydawać się może to kompletnym absurdem. Dla artystów i naukowców cel warty ciągłych nieustających poszukiwań.

Artykuły przeglądane po napisanym wierszu:

 

http://www.forbes.pl/verashape-drukarki-3d-z-rzeszowa-popularne-na-calym-swiecie,artykuly,206253,1,1.html

http://www.nowiny24.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/wydarzenia/a/innowacyjna-w-skali-swiata-drukarka-3d-powstaje-w-rzeszowie,10160112/


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
przysłano: 25 września 2016 (historia)

Inne teksty autora

rozmyślania
Damian Brutczyk
Uwikłanie w potrzeby
Damian Brutczyk

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca