Nastroje wiosenne (opowiadanie)

Marek Kielgrzymski

  Śpiew ptaków. Ten las dziecinny, który był kołem urodzaju, wiosennym, zamkniętym światem wielkich drzew, wysokich świec w drewnianej leśniczówce i obłych, śliskich bali ciągnących się jak wielka tratwa wzdłuż brzegu czarnego jeziora. Chłód przenikał do szpiku przez watowaną kapotę dziadka, przez ocieplane gumiaki i futrzaną czapę. Doskwierał cały ranek aż wschodziło słońce, rozganiało mgły i przeglądało się w źrenicy rozlewiska.

Rozsnuwało się tedy odzież na okolicznych, nagich krzewach i wbiegało do mrożącej krew wody aby zmącić niezmącone, zaznaczyć krąg na krystalicznej tafli. Woda obejmowała ciało żrącym zimnem, kłuła w skórę, drętwiała w kościach. Mdłe ciepło uchodziło wszystkimi porami przyprawiając o zawrót głowy.

   Na wiosnę jezioro zalewało okoliczne nisko położone łąki, poszerzając wodne włości. Oddawało rozległy teren u początku lata, niechętnie i powoli, nie potrafiąc się przeciwstawić nieubłaganemu rytmowi przyrody.

  Rytm ten i w człeku pozostaje. Przez resztę życia powraca przedsenną marą, porannym rozrzewnieniem. Kiedy cienie kominów wyłaniają się z nocy, lampy gasną i okna bloków poczynają mżyć światłem; kiedy ołowiane, gęste niebo w bólach rodzi dzień, niejasnym blaskiem powlekając ulice i skwery miast, powraca obraz młodości, życiodajnej sfery dziecięctwa, kąpiel powrotów. 

 

 

 

tekst zbudowany na bazie stymulatorów koncepcyjnych Mirosława Stecewicza


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
34 wyświetlenia
przysłano: 13 grudnia 2018 (historia)
Marek Kielgrzymski

Marek Kielgrzymski

47 Gdańsk
323 teksty 35 prac 63 nagrania 2 komentarze 4 teksty piosenek
Marek Maganiusz Kielgrzymski ur. w Gdańsku, w 1972 roku. Wydał dwie książki poetyckie. Był współzałożycielem Inicjatywy Poetyckiej „Almanach” i Monolitu Poetyckiego „Paraliż”. Laureat konkursów literackich. Publikował w antologiach i w…

Inne teksty autora

Dziennik 2018

Marek Kielgrzymski, opowiadanie

Sen

Marek Kielgrzymski, opowiadanie

Na imię mi Pustka (Wydmy)

Marek Kielgrzymski, opowiadanie

Apokalipsa (Wydmy)

Marek Kielgrzymski, opowiadanie

Wieczorem się żyje (Wydmy)

Marek Kielgrzymski, opowiadanie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło