Literatura

Demograficzna futurynka (opowiadanie)

Marek Jastrząb

 

Jak doniosły statystyki, wszystkie miasta, wsie i wysypiska na jednym z możliwych wszechświatów okazały się (nagle i bez ostrzeżenia) zagracone zbędnym narodem. Kreatury przeznaczone na odstrzał, zasiedziałe w życiu, będące w wieku przeterminowanym, z niezgłębionych przyczyn zwlekały ze śmiercią i czepiały się życia. Bluźnierczo żartowały z apeli o zachowanie biologicznej przyzwoitości i punktualne schodzenie z areny.

Na próżno fachowcy od perswazji namawiali je na posługiwanie się subtelnością. Na darmo specjalne Szwadrony do Walki z Przeludnieniem pchały się do nich ze swoimi żałosnymi apelami o rozsądek. Niepotrzebnie wyjeżdżali z globalną menopauzą Ziemi oraz brakami tlenu, wody i żarcia. Bezcelowe były próby przekonywania ich, żeby choć ze względów humanitarnych zmiłowali się nad resztą świata i szybciej uwijali się z odejściem; nawet Brygadom Obrzydzaczy Istnienia nie udawało się przekonywanie opornych.

Nijak nie mogli przekonać starców, by z własnej woli, z posłuszną pieśnią na nawróconych wargach przechodzili na lepszą stronę niebytu. Paskudna bezwyjściowość wkradła się w szeregi naprawiaczy zgliszcz, toteż w akcie rozgaczy powołano wyspecjalizowaną Ochotniczą Grupę Kasacyjną.

Rzecznik tego zespołu oznajmił na początek, że zachodzi prędziutka konieczność zwołania konferencji. Ni miej, ni więcej oświadczył, żeby naukowcy, którzy mają koncesję na rozum, wypowiedzieli jakieś mądre słowo ku pokrzepieniu serc. Po chwili dodał, że jeżeli nie potrafią z tym się uporać, to niech idą w diabły i bujają się na tułaczym kiju.

 

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Aktywista
Aktywista 19 maja 2022, 08:18
Ku pokrzepieniu serc, wystarczy pogłaskać w głowę i dać na odczepne + 500 zl. Porady rozumu są niepotrzebne, kiedy panuje wiara w narodzie.
przysłano: 18 maja 2022 (historia)

Inne teksty autora

Porażka przez aklamację
Marek Jastrząb
Spacerkiem po księgarni
Marek Jastrząb
Ściganie króliczka
Marek Jastrząb
W koło Wojtek
Marek Jastrząb
Wiek cyborga
Marek Jastrząb
Przyzwyczajenie
Marek Jastrząb
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca