Literatura

Ambicja drogą do sukcesu (opowiadanie)

Martyna Kujawska

                                                               Ambicja drogą do sukcesu

 

    Ambicja jest drogą do sukcesu wszystkich osób, ale ważna jest przede wszystkim ciężka praca. Dzisiaj będę poruszać temat mojej ambicji oraz ciężkiej pracy jaką wkładam w moją pasję.

    Temat ten wybrałem, ponieważ jest bliski memu sercu. Od dziecka towarzyszy mi poczucie, że aby osiągnąć jakikolwiek sukces muszę być ambitny. W odnoszeniu się do utworu muzycznego będę poruszać różnorodne spojrzenie na ten temat.

    Z definicji ambicja to: “ postawa człowieka, cecha charakteru polegająca na silnym poczuciu godności osobistej oparta na stawianiu sobie trudnych celów i dążeniu do ich realizacji (człowiek ambitny), także nieuporządkowane dążenie do sławy i zaszczytów.”. Opowiem teraz trochę o sobie. Jako małe dziecko pasjonowała mnie motoryzacja. Uwielbiałem patrzeć na jeżdżące pojazdy, chyba najciekawsze były traktory. Rodziców często denerwowało moje zainteresowanie, ponieważ przekładało się to na ilość rozebranych na części pierwsze różnorakich pojazdów zabawkowych. Już jako 9 latek naprawiłem swojego pierwszego quada, chociaż wszyscy wokół mnie wyśmiewali, ja dążyłem do swojego celu. Już wtedy wiedziałem, że muszę być najlepszy. “Czasem czuje smutek ale w sumie ch**z tym. Jak wyrzutek rana czasem kłuje jak sztylet [...] Zawsze ja sam kontra reszta świata. Zawsze mam plan jak uciec spod toporu kata.”. Dlatego też wybrałem utwór muzyczny Kacpra HTA “Ambicja”, czuję, że ten utwór doskonale opisuje mnie i mój światopogląd. Mogłem zagłębiać się w utwory literackie, które zostały mi przedstawione na lekcjach, ale żyje w 2022r i czuję, że byłoby to nie fair w stosunku do tych utworów, których nie do końca rozumiem, ponieważ żyję tu i teraz. Jestem specyficzną osobą, którą ciężko ustawić pod reguły dlatego, że wiele mojego czasu poświęcam na swoją pasję i czuję, że mam swój cel w życiu i za wszelką cenę będę do niego dążyć. “Ale nie zdobi nas szata. Ale każdy ma własne skale. Każdy ma własne żale. Ważny tu jesteś tylko ty. Wszystkich niosą fale. Nie płynę z prądem. Choćbym miał znów jeździć fordem. Choćby moje sny stały się spalonym mostem. Czasem jest jak jest przyjmujesz to dumnie na klatę. Czasem najzwyczajniej nie wiesz czy dasz sobie radę”. Często czuję się niezrozumiały przez osoby dorosłe chociaż tak naprawde już za kilka lat do nich dołączę. Czuję, że to co robię dodaje mi w życiu skrzydeł. “Zazwyczaj mądrze mówię. Ale w życiu to się trochę gubię. Kiedy sobie staje w całym pie *** tłumie. Ziemia faluje dzień przyszłości jest za nami. Rzadko kiedy wszystko składa się tu pięknie jak origami.”.

    Moja praca chociaż nie jest bardzo długa doskonale opisuje moje emocje i sposób patrzenia na temat ambicji i drogi do sukcesu. Utwór, który wybrałem też nie jest przypadkowy chociaż może wydawać się niestosowny. Starałem się opisywać własną ścieżkę i argumentować je konkretnymi fragmentami z tekstu piosenki.

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Mithril
Mithril 30 grudnia 2022, 18:57
...zmarnowany czas
przysłano: 30 grudnia 2022 (historia)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca