Literatura

Lekarze i farmaceuci Marynarki Wojennej RP w Stowarzyszeniu Oficerów MW (wiersz klasyka)

Zbigniew Jabłoński

KOŁO NR 8 ( OSIEM )

 

 Tajemniczy kod, czy... lekarze i farmaceuci

 

w Stowarzyszeniu Oficerów Marynarki Wojennej

 

 

 

 

 

Kiedy w październiku 2004 roku zadzwonił do mnie kmdr dr med. Bogumił Filipek, z zaproszeniem na spotkanie z kilkunastoma kolegami lekarzami i farmaceutami Marynarki Wojennej i że chodzi o założenie stowarzyszenia, miałem dość sceptyczne refleksje.

 

 Wynikało to z moich niezbyt udanych doświadczeń w tego typu organizacjach. jak choćby w Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Gdyni. W realiach nowej demokratycznej rzeczywistości, tworzenie kolejnego „kółka różańcowego” jak kolokwialnie czasami określano oddolne inicjatywy społeczne, wydawało mi się sztuczne i nie rokujące powodzenia na działalność merytorycznie sprawną czy towarzysko-koleżeńską

 

       Już na spotkaniu w Klubie MW Riwiera ze zdziwieniem przyjąłem informację, że będzie to nie osobne Stowarzyszenie Lekarzy i Farmaceutów, a koło nr 8 (osiem), przy Stowarzyszeniu Oficerów Marynarki Wojennej RP.

 

        Nazwa nr osiem właściwie nic nie mówi ( poza tymi, którzy służyli na okrętach, dla których jest to numer specjalności chemika i sanitariusza), a jedynie przypadek sprawił, że lekarze i farmaceuci byli kolejną grupą po innych, tworzących takie koła wcześniej jak np. mechaników, czy nawigatorów.

 

Znany jest ogólnie stosunek morskich oficerów do „łapiduchów” ( służby zdrowia). Oględnie rzecz ujmując, raczej niechętny chyba, że coś dzieje się ze zdrowiem kogoś bliskiego lub samemu wilkowi morskiemu dokucza ból lub innego rodzaju dolegliwość. Jednak po wprowadzeniu informacyjnym przez ówczesnego prezesa kmdr dypl. w st. spocz. Waleriana Rogalskiego o celach stowarzyszenia jego apolityczności i przede wszystkim możliwości okresowego spotykania się w gronie kolegów z różnych roczników i z różnych jednostek lądowych i morskich postanowiłem zaryzykować.

 

 Wiodącą postacią we wciągnięciu mnie w ramy koła miał oczywiście jego pomysłodawca kmdr dr med. Bogumił Filipek oraz kmdr prof. dr hab. med. Kazimierz Dęga, były szef katedry Medycyny Morskiej WAM, którego działalność naukowa i społeczna była mi wcześniej znana.

 

       Pierwsze spotkania w ramach koła były dość rutynowe i nie zapowiadały rewelacji, ale upór i osobiste jak to się teraz nazywa „naciski” kolegi Bogumiła, który przez aklamacje został pierwszym prezesem założycielem powodowały, że nie wypadało mu odmawiać przychodzenia na comiesięczne spotkania, które poza sprawami koleżeńsko-informacyjnymi przynosiły interesujące inicjatywy, które w następnych latach utrwaliły się jako stałe punkty programu dając możliwość wspólnego przedyskutowania spraw zawodowych, problemów emerytalnych, kulturalnych i wspomnieniowych, jako że większość członków koła to lekarze i farmaceuci, którzy odeszli na tzw. zasłużone emerytury.

 

 Z tych inicjatyw na stałe organizowane cyklicznie każdego roku  zostały np.: spotkania z żonami oficerów służby zdrowia MW, którzy odeszli na „wieczną wachtę”, spotkania na „łonie natury” w leśniczówce na „pieczonym dziku” za Wejherowem u znanego działacza myślistwa kmdr dr med. Józefa Caby, wyprawa do jednego ze znanych na Pomorzu pszczelarzy pana Edmunda Bargańskiego w Barłominie. Tę imprezę plenerową zorganizował i nadal organizuje kmdr dr med. Wojciech Grzywiński ( hobbysta pszczelarstwa). Na obu ww dowcipne konkursy z wiedzy z tych dziedzin prowadzi  kmdr lek med.. Zygmunt Bauć, pełniący  jednocześnie funkcję skarbnika koła. Myślę, że warto tu jeszcze wymienić grudniowe spotkania opłatkowe z księdzem prałatem kmdr Marianem Próchniakiem,  jedynym członkiem koła  nie lekarzem i nie farmaceutą, jak sam ww twierdzi czuje się lekarzem od spraw duchowych.

 

 Osoby reprezentujące te profesje znani są z różnorodnych zainteresowań poza zawodowych. Kierownictwo koła wykorzystuje indywidualne pasje swoich członków przybliżając innym hobby poszczególnych kolegów. Niektórzy mogą się pochwalić sporymi osiągnięciami w dziedzinach swoich zainteresowań  poza zawodowych.

 

 I tak dla przykładu: kol. Bogumił Filipek zaprasza na swoje liczne wystawy medalierstwa czy „wodowania” książek na ww. temat, a może pochwalić się niemałym dorobkiem zbioru kilku tysięcy medali tematycznych, dwoma wydawnictwami albumowymi, kilkudziesięcioma wystawami w różnych miastach w Polsce, w tym m in. w Sejmie RP. Autor tego „doniesienia” Zbigniew Jabłoński, obecny prezes koła po dwukrotnej kadencji kolegi Filipka, ma na swoim koncie literackim wydanie 8 tomików poezji, dwie książki prozatorskie, wszystkie w poważnych ogólnopolskich wydawnictwach, oraz publiczne prezentacjach książek na pokładach Daru Pomorza i Błyskawicy oraz prezentowaniem ich na kongresach międzynarodowych (Malta, San Diego). Koledzy Adam Sadkiewicz i Wojciech Dorosz znani są z osiągnięć w dziedzinie malarstwa sztalugowego.

 

 Niektóre inicjatywy koła stały się wydarzeniami w skali Trójmiasta, zawędrowały do mediów regionalnych a nawet ogólnopolskich. Tak było np. umieszczeniem tablic pamięci poświęconych lekarzom założycielom pierwszego Morskiego Szpitala MW z 1932 roku w 2008 roku, a następnie tablicy poświęconej lekarzom, którzy zginęli w Katyniu w 1941( kontradmirał dr med.. Leon Moszczeński i kmdr por. dr med. Zygmunt Szymkiewicz) oraz lekarzowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego gen. bryg. dr hab. med. Wojciecha Lubińskiego i d-cy MW adm. Floty Andrzejowi  Karwecie, którzy ponieśli śmierć w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

 

 Spektakularnym wydźwiękiem w mediach było również znaczące uczestnictwo w Ogólnopolskim Sympozjum Lekarzy Pisarzy na temat „ Morze Twórczość Medycyna” zorganizowane w 2005 roku w Klubie MW na Oksywiu.

 

Ale wracając do początków działalności koła.

 

 Z liczby około 20 osób w pierwszych miesiącach, liczba aktywnych członków wzrosła w najlepszym okresie do ponad 40. Liczba ta niestety spadała znacząco z powodów rezygnacji kolegów z różnych, często obiektywnych przyczyn ( praca , wyjazdy).

 

 Od roku 2009 frekwencja powoli ponownie rośnie. Przychodzących na organizowane spotkania jest ok. 20- do 25 osób i to nawet w fatalnych warunkach pogodowych zimą. Przyciąga kolegów, jak sądzę nie tylko możliwość spotkań koleżeńskich i żywa wymiana myśli, ale i zapraszani goście z kręgu nie tylko medycyny, ale świata kultury ( literaci) czy wysokiej rangi oficerowie MW, którzy poza służbowymi osiągnięciami mają ciekawe pasje np.  żeglarstwo - admirał floty w st. spocz. Jędrzej Czajkowski, kontradmirał prof. dr hab..nauk techn. inż. Zygmunt Kitowski były rektor Akademii MW mający w swoim dorobku kilka podręczników akademickich kilkadziesiąt publikacji naukowych i wielu doktorantów.), czy autor wspomnień zatytułowanych: „Inżynierowie Okrętów” kmdr dypl. inż. Stanisław Wielebski nb. pierwszy prezes Stowarzyszenia oficerów MW.

 

 Jako pewnego rodzaju post scriptum tej publikacji zamieszczę listę wszystkich, którzy zapisali się do koła nr 8, również tych, którzy uczestniczyli zaledwie w kilku spotkaniach a później z różnych powodów rezygnowali, oraz tych, którzy odeszli na „wieczną wachtę”. Niektórzy z nich wpisali się na stałe do historii służby zdrowia nie tylko MW, ale i WP; np. kontradmirał prof. dr hab. Med. Wiesław Łasiński, były komendant 7 Szpitala MW w Gdańsku Oliwie i Rektor WAM w Łodzi, czy niedoceniany za swoją działalność podziemną w czasie wojny kmdr dr med. Aleksander Laukienicki.

 

Nie wiem czy starczy mi energii i pomysłów na dalsze lata, ale jest  nadzieja, że zaczynający uczestniczyć w spotkaniach młodsi koledzy, przejmą inicjatywę i rozszerzą działalność, aby nazwa „koło nr osiem” nie kojarzyło się tylko z piosenką z filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Pożegnania” śpiewaną przez Sławę Przybylską „o pokoiku nr 8 w hoteliku pod różami”, ale chlubną historią lekarzy i farmaceutów MW, których indywidualne losy są tak interesujące, że mogłyby posłużyć do napisania nie jednej, ale kilkunastu książek czy scenariuszy filmowych.

 

Na koniec pozwolę sobie wymienić, jeszcze kilka wyróżniających się postaci (właściwie należałoby wymienić prawie wszystkich członków, ale ponieważ jak wspomniałem jako post scriptum tego artykułu będzie dokumentalna lista wszystkich byłych i obecnych członków koła wymienię tylko kilku, które w historii służby zdrowia MW zaznaczyło swoją obecność zarówno ze względu na pełnione funkcje, pasje zainteresowań jak i bogactwem przeżyć osobistych. Pomijam tych, których już wymieniłem dotychczas.

 

 Należą do nich niewątpliwie: kmdr mgr farm. Bernard, Szczeblewski, który przeżył ucieczkę z obozu w Sztuthofie, kmdr prof. dr hab. med. Tadeusz Doboszyński wybitny znawcę medycyny podwodnej. Kmdr dr med. Kazimierz Kaczmarek ( pasjonat i znawca historii służby zdrowia MW), obecny szef Zakładu Medycyny Morskiej WIM dr hab. Med. Romuald Olszański autor wielu podręczników z zakresu medycyny podwodnej i tropikalnej, były szef laboratorium klinicznego 7 Szpitala MW kmdr dr med. Stefan Zbrożyński, były szef służby zdrowia MW kmdr lek med. Janusz Toczek, aktualny Komendant 7 Szpitala MW kmdr dr med. Włodzimierz Żychliński czy były kierownik apteki 7 Szpitala znany nie tylko w Polsce założyciel i właściciel firmy produkcji leków „Ziaja”; kmdr mgr farm. Zenon Ziaja.

 

       W ostatnich miesiącach do koła zgłosili koledzy: kmdr por. lek stomatologii Jerzy Tomaszewski i kmdr ppor. mgr farm. Jerzy Chrzanowski. Telefonicznie prosząc o informację, zgłaszają się następni.

 

Jest, więc wartościowych postaci spora liczba i mam nadzieję, że ci, którzy znajdą się w przyszłości na liście wymienionych niżej zapiszą nie jedną złotą stronę działalności koła lekarzy i farmaceutów Marynarki Wojennej, czyli, aby dokumentacyjnie stało się zadość; koła oznaczonego numerem osiem (8).

 

      

 

 

 

 

 

ALFABETYCZNA LISTA AKTUALNYCH CZŁONKÓW

 

( przy tych, co zrezygnowali niezależnie od przyczyny postawiony jest znak *)

 

 

 

1.  Kmdr lek med. Zbigniew Aleksandrowski           ( 1946)*

 

2.  Kmdr lek med. Zygmunt Bauć                                  ( 1929)

 

3.  Kmdr por lek stomatol. Jerzy Bejna                           ( 1934)*

 

4.   Kmdr  por. dr med. Jóżef Caba                            ( 1932)

 

5.  Kmdr lek med. Wojciech Dorosz               ( 1939)?

 

6.  Kmdr  dr med. Zygmunt Chaniecki                  ( 1939)

 

7.  Kmdr  prof. dr  hab. med. Kazimierz Dęga            ( 1930)

 

8.  Kmdr. prof. dr hab. med. Tadeusz Doboszyński       ( 1927)

 

9.  Kmdr lek stomatol. Bogumił Grzejszczak            ( 1943)*

 

10.                  Kmdr  lek med. Wojciech Grzywiński        ( 1938)

 

   11. Kmdr   dr med. Bogumił Filipek                       ( 1936)

 

   12. Kmdr dr Artur Filipkiewicz                          ( 1936)*

 

   13. Kmdr lek med. Zbigniew Jabłoński                   ( 1940)

 

   14. Kmdr dr hab. med. Janusz Jerzemowski             ( 1941)

 

   15. Kmdr por mgr farm. Maciej Jurkowski           ( 1928)

 

   16. Kmdr lek med. Jerzy Kaczmarek                        ( 1952)* ?

 

   17. Kmdr dr med. Kazimierz Kaczmarek                 ( 1924)

 

   18. Kmdr por lek med. Leszek Kaczmarek          ( 1955)*

 

   19. Kmdr ppor. Lek med. Stanisław Kasiński        ( 1931)

 

   20. Kmdr dr med. Marian Kentner                     ( 1940)

 

   21. Kmdr dr med. Brunon Kierznikowicz                  ( 1934)

 

   22. Kpt  dr med. Andrzej Książek                     ( 1962)*

 

   23. Kmdr por. lek med. Stanisław Kluczyński         ( 1936)

 

   24. Kmdr por lek med. Andrzej Krzeski                ( 1943)

 

   25. Kmdr por lek med. Zbigniew Kurkiewicz         ( 1951)*

 

   26. Kmdr mgr farm. Czesław Lenszyk                     ( 1926)

 

   27. Kmdr dr med. Przemysław Michniewski             ( 1928)*

 

   28. Płk. dr stomatol. Jan Miszczak                          ( 1930)* ?

 

   29. Kmdr por dr med. Juliusz Nowak                ( 1948)*

 

   30. Kmdr dr hab. med. Romuald Olszański           ( 1949)

 

   31. Kmdr ks. prałat Marian Próchniak                 ( 1938)

 

   32. Kmdr dr med. Adam Sadkiewicz                ( 1927)

 

   33. Kmdr por. lek wet. Stanisław Sokołowski             ( 1926)

 

   34. Kmdr por. lek med. Roman Sudzik                 ( 1948)

 

   35. Kmdr lek med. Stanisław Suszyna                     ( 1932)

 

   36. Kmdr mgr farm. Bernard Szczeblewski            ( 1922)

 

   37. Kmdr por lek med. Maciej Szubiński                  ( 1962)*

 

   38. Kmdr dr med. Stefan Teresiński                         ( 1939)

 

   39. Kmdr lek med. Janusz Toczek                     ( 1949)

 

   40. Kmdr dr med. Stefan Zbrożyński                ( 1927)

 

   41. Kmdr por. mgr farm. Zenon Ziaja                    ( 1946)

 

   42. Kmdr lek med. Czesław Żebryk                     ( 1922)

 

   43. Kmdr dr med. Włodzimierz Żychliński           ( 1964)

 

   44. Kmdr por. lek stomatol. Jerzy Tomaszewski        (1945) ?

 

   45. Kmdr ppor. mgr farm. Jerzy Chrzanowski             ( 1950)?

 

  

 

 

 

ALFABETYCZNA LISTA CZŁONKÓW

 

KTÓRZY ODESZLI „ NA WIECZNĄ WACHTĘ”

 

 

 

1. Kmdr dr med. Andrzej Bełdziński                  ( 1934 – 2006)

 

2. Kmdr por lek med. Zdzisław Betlejewski         ( 1934 – 2009)

 

3. Kmdr dr med. Hilary Kątny                        ( 1926 – 2007)

 

4. Kmdr dr med. Adam Kunert                       ( 1929 – 2008)

 

5. Kmdr dr med. Aleksander Laukienicki        ( 1922 – 2008)

 

6. Kontradm prof. dr hab med. Wiesław Łasiński  ( 1915 – 2010)

 

7. Kmdr por mgr farm Wiktor Malec                  (  1930 – 2007)

 

8. Kmdr lek. Med. Stanisław Szczęśniewicz        ( 1950 – 2005)

 

9. Kmdr dr med. Czesław Walento                    ( 1025 – 2007)

 

10. Kmdr por lek med. Bogdan Wożniakowski        ( 1951 – 2005)

 

 

 

 

 


przysłano: 5 marca 2010

Zbigniew Jabłoński

Inne teksty autora

Autor ( Kim jest )
Zbigniew Jabłoński
Poeci...
Zbigniew Jabłoński
MORZE-TWÓRCZOŒĆ-MEDYCYNA
Zbigniew Jabłoński
Mowa Adama Mickiewicza
Zbigniew Jabłoński
Na pohybel z palantem
Zbigniew Jabłoński
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca