Truchło

banshee

A wnoście to truchło do chaty
Nie zostawiajcie go pod księżycem
Bo tam na nim jabłoń wyrośnie
I będzie rodzić złe owoce

Połóżcie to truchło przy piecu
Nie zostawiajcie go pod księżycem
Inaczej wyrosną mu skrzydła
I będzie straszyć nad górami

Zapalcie przy truchle tym świece
Nie zostawiajcie go pod księżycem
Inaczej zapalą mu się w oczach ognie
I samo wejdzie do waszego domu

Przykryjcie truchło tkaniną
Nie zostawiajcie go pod księżycem
Inaczej zrobi się małe
I będzie siadać na płocie

A kiedy wreszcie złożycie je
Przy waszych posłaniach i ogniu
Pomyślcie, że nie pod księżycem
Lecz z wami już truchło mieszka.
banshee
banshee
Wiersz · 2 grudnia 2003
anonim
  • Justyna
    dobry tekst. Pierwsza strofka podoba mi się najbardziej, potem jest kontynuowana fajnym kompozycyjnie pomysłem. Wydaje mi się że i przesłanie, którego się dopatrzyłam (mam nadzieję, że dobrze patrzę) jest widoczne - to lubię w wierszach, bo często udzie zapominają, żeby pisać o czymś. Tylko ta ostatnia zwrotka jest w świetle reszty dwuznaczna... A więc 'z wami truchło już mieszka' brzmi wręcz groźne, a napewno nieprzyjemnie. Czyli w zasadzie jak? Tak źle i tak niedobrze? Hmmm... A może to taki wyraz ambiwalencji w ustosunkowaniu autora i stwierdzenia nieuniknioności pewnych złych aspektów w każdym właściwym postępowaniu? (a może przekombinowuję?)

    · Zgłoś · 20 lat
  • Klamzi
    dla mnie tragedia. rytmu nie ma, zwrotki nie lacza sie w calosc, nie ma przeslania (bo o czym to kurde jest? o guslach i przesadach? to jaki sens ostatniej zwrotki?!) brakuje puenty. duzo gorzej chyba byc nie moze.

    · Zgłoś · 20 lat
  • Dżenis
    Dla mnie tragedia sa wlasnie takie komentarze jak np.klamzi.Faktycznie z Tobą to chyba gorzej być nie może.
    Wiersz posiada zajebistą rytmikę i przesłanie, chociaż jest oparty na prostym pomyśle, którym zresztą tak bardzo mnie przyciągnął. Wiersz mimo, że powoduje u mnie fascynujący dreszczyk grozy, własnie dzieki tej rytmice!,tak naprawde jest i to sie wyczuwa, dobra zabawą samego autora,który chciał nam zaserwować drobną niespodziankę:)nie jest to wybistne dzieło, ale inteligentne, bo kuszące swoją banalnością (to oczywiście komplement)

    · Zgłoś · 20 lat
  • Klamzi
    dramat poprostu dramat. ten wiersz nie ma rytmiki, a to co ty uwazasz za rytmike, to przypadkowe ulozenie slow, tutaj w kazdej zwrotce rytm jest inny (choc w blad moga wprowadzac lekko zrytmizowane 2 pierwsze strofy kazdej zwrotki) ale tu na prawde nie ma za grosz rytmiki, a to co jest uzyskane przypadkiem i tak traci swoj efek przez fatalnie dobrane ostatnie slowa kazdej zwrotki. wiersz bialy to trudna forma. jego sila polega na trzech glownych zalozeniach: rytm, obraz i dzwiek. jak juz wspomnialem, rytm nie ma, tak samo z obrazami (absolutny brak przymiotnikow, wybrane rzeczowniki sa bezplciowe) i wykorzystaniem fonetyki. dla mnie chala... a jesli ktos mysli, ze mozna napisac dobry wiersz bialy nie spelniajacy tych trzech zalozen, to ma racje. ale do tego potrzeba czegos wiecej niz dobrych checi.

    · Zgłoś · 20 lat
  • grazyna
    FATALNY!!!!!!!
    Autorze - jak dlugo piszesz? - ktory to Twoj wiersz? - jesli od dawna - znajdz inne hobby i nie katuj kogos wierszoklectwem z "nie zostawiajcie go pod księżycem" w kazdej zwrotce!!!
    Zastanow sie co piszesz i po co!!!
    Jesli to Twoje poczatki - pisz dalej.
    Widze tu jakis sens i odrobine logiki i chyba nawet wiem o czym chciales napisac ale Twoj warsztat jest TRAGICZNY!!!!


    · Zgłoś · 20 lat
  • Justyna
    nie wiem dlaczego uważacie tę formę za złą. to że wiersz jest normalnie stroficzny, to już źle. a może te chaotyczne wielostychy innych są lepsze? eee. powiedzmy, że "truchło" jest stylizowane. na ludową balladę. i co powiecie? i co to za krytyka "nie zostawiajcei go pod księżycem w każdej zwrotce"?! czy nie jest nikomu znany taki środek artystyczny jak paralelizm, powtórzenie? to dowodzi ignorancji krytykującego, przykro mi.

    · Zgłoś · 20 lat
  • grazyna
    Dziecko Drogie,
    ja ciesze sie bardzo, ze wiesz co znaczy slowo paralelizm - wyobraz sobie ze JA TEZ!!!
    Jezeli uwazasz ten tekst za wart uwagi i dojrzaly bo zawiera powtorzenia w kazdej zwrotce i znalazles madre slowo by je opisac to gratuluje Ci poczucia estetyki i koncepcji wartosciowej poezji.

    Tekst powyzej jest zly. Zdania nie zmieniam. Powtorzenia maja czemus sluzyc - w tym wierszoklectwie sluza jednemu - bezmyslnemu wypelnieniu zwrotek bo niedojrzalosc autora sprawia ze brakuje mu zupelnie pomyslu jak inaczej opisac poruszony w tekscie temat i zaobserwowane zjawisko.

    · Zgłoś · 20 lat
Usunięto 2 komentarze