Literatura

Don't belive him (wiersz)

Zorrita

spróbuje poraz drugi,ponieważ ten tekst jest dla mnie b. ważny.
Czy myślałeś kiedyś co będzie jutro? Nie!- biegłeś trzymając mnie za łydkę. Pod ciepła kołdrą w kropki otulona paskami. Monotematycznie wyrywając chwasty nagimi palcami - toż to pornografia. Po krawężnikach rozpusty gdzie płyną całe ścieki tego złego świata, mocze w tym wszystkim białe skarpetki, może dlatego od jutra będę nosić wysokie kicie. Jest piękna jesień w swoim bladym rozkwicie jak ja tego nie nawiedzę- podeptane znicze. Rozwiewa mi włosy niezależność gwałciciela poligloty, jestem z nich dumna cząstka serca tak wielce skradając się głośno bo od stukotu obcasów podłoga zadrżała.
Czy myślałeś kiedyś jak wiele znaczysz? porozbijanymi flakonami ulice powkładane i uschłe z nich kwiaty panną podane. A niczym wielkim się nie zmorzyłeś tylko czerwonym długopisem poplamiłeś. Mgła para - nieporozumienie. Krzywym palcem wypisane w łazience ,,bo jeżeli nie dla siebie to dla mnie"

niczego sobie 5 głosów
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
PatrycjaKarolina
PatrycjaKarolina 3 listopada 2006, 18:45
tak sobie pomyślałam, że łatwiej byłoby go czytać gdyby na jakieś wersy był podzielony... bo tak się mi trochę trudno wczytać w "jestem z nich dumna cząstka serca tak wielce skradając się głośno(...)". ogólnie niezły (moje zdanie-amatorki).
yah
yah 3 listopada 2006, 21:07
no i jest juz lepiej. jeszcze nie łapię "panną podane" to literówka czy tak ma być? no i lepiej się nienawidzi razem :P. pomimo jeszcze silnego poszarpania uważam, że ciekawa pozycja. i uwazam tez ze zdania beda bardzo podzielone w odbiorze :)
pozdrawaiam
yah
Zorrita 3 listopada 2006, 21:12
zdecydowanie tak ma byc =)
Niewierny Tomasz 3 listopada 2006, 21:54
Pewnie będą podzielone, większosć uzna, że to nie wiersz. Dla mnie to proza poetycka, spotkałem się już z takim zapisem i nie mam nic przeciwko. Natomiast rymy które się pojawiają w tekscie trochę mnie rażą, odbierają tekstowi trochę powagi, moim zdanie, nie wiem czy one są celowe, jeśli nie no to można by znaleźć jakieś synonimy i byłoby znacznie ładniej, tego mi tu brakuje do pełni szczęścia:) Wartościowy. Pozdrawiam
yah
yah 4 listopada 2006, 00:52
to dośc ciekawy temat. gdzie jest różnica między prozą poetycką a wierszem? ja zawsze pochodzilem do tego w ten sposób, że jeśli coś mówi bardziej obrazem, uczuciami i skojarzeniami niż opisem to raczej nazywałem to poezją. Nawet jesli formą przypominało to prozę. Czy gdyby zgodnie z sugestią PatrycjiKaroliny podzielić ten tekst na wersy i zewnętrznie upodobnić go do wiersza to byłby bardziej wierszem niż proza poetycką? nie odbierz tego, proszę, jako ataku na Twoje stanowisko a jako próbę podjęcia dyskusji na ten ciekawy temat.
pozdrawiam
yah
Niewierny Tomasz 4 listopada 2006, 21:04
Hehe no to jest temat, który był już tyle razy poruszany, a i tak nigdy nie doszło do rozstrzygnięcia, co jest tą prozą poetycką, a co nie. Biorąc pod uwagę poezję współczesną, no to bardzo dużo wierszy jest właśnie prozą/prozowatych lub można by zakwalifikować do prozy tyle, że podzielona na strofy np. taki Frank O'Hara jego wiersze to właściwie opis(oczywiście to uogólnianie i nie oddaje wszystkiego), a bardzo ceniony poeta, między innymi w Polsce duży wpływ wywarł na współczesną poezję tzw. nurt "oharystyczny".
A co do pytania to wydaje mi się, że sam sobie odpowiedziałeś, bo tak jak piszesz, "jeśli coś mówi bardziej obrazem, uczuciami i skojarzeniami niż opisem to raczej nazywałem to poezją." no i tak pod tym względem ten wiersz/tekst można nazwać poezją, a ze względu na zapis, prozą poetycką. Ja tak to widzę, dla mnie tylko podział na wersy w dzisiejszej poezji czyni to rozróżnienie, niestety, a może stety.

Pozdrawiam.

ps. ataku nie, zawsze poglądy można wymienić.
przysłano: 3 listopada 2006

Inne teksty autora

Zakochany wiatr
Zorrita

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca