Literatura

O pisaniu książęk... część 15 (opowiadanie)

dominika ciechanowicz

Krystek, voilà!

 

***

Grzegorz dowiedział się właśnie z głównej strony Krytyki Politycznej, że małżeństwa par homoseksualnych mogą oznaczać reprodukcję heteronormy i bardzo się z tego powodu zmartwił.

 – Zawsze marzyłem o tym, żeby się w końcu zakochać na zabój i żeby mieć ładny ślub. A teraz to już nie wiem. Krytyka Polityczna chyba wie, co mówi, skoro to na głównej publikuje.

– Ale żeby heteronormę reprodukować, to byś się chyba musiał w sukienkę i welonik przystroić.

– Myślisz?

– Owszem, myślę. Chociaż nie cały czas. Człowiek by się wykończył.

– A widzisz. A w tej Krytyce, to chyba myślą cały czas, skoro na takie rzeczy wpadają. Do tej pory nawet się nie zastanawiałem nad żadną heteronormą, a teraz spać przez to nie mogę. Ciekawe, czy istnieje też homonorma? 

– To by było logiczne.

– Matko. A ja do tej normy pasuję?

– Wątpię.

– Też wątpię. Pewnie jestem za mało metroseksualny.

– A gej w ogóle może być metroseksualny, Grzesiu? Ja myślałam, że metroseksualny pan musi być straight, że tak powiem.

 – Sam już nie wiem. Pogubiłem się w tej nomenklaturze. Ale kiedyś uprawiałem seks w kiblu na stacji metra, więc powiedzmy, że jestem trochę metroseksualny.

 

***

Zastanawiam się, jak odnieść do powyższych rozważań fakt, iż osobiście uprawiałam sporo seksu w kiblach pociągów osobowych relacji Toruń – Malbork. Było to w czasach, kiedy obydwoje z Pawłem mieszkaliśmy na jakichś przeludnionych stancjach, więc raczej byliśmy przyzwyczajeni do takich partyzanckich warunków. W pociągach było w sumie nawet bardziej komfortowo, bo mniej osób dobijało się do drzwi. Zupełnie nie mieściło mi się wtedy w głowie, że mogą gdzieś istnieć ludzie, którzy robią takie rzeczy w łóżkach.

 

***

Humor jest fajną bronią przeciwko pustce egzystencji, ale nie zawsze działa. Zacina się szczególnie, jak jest ciemno i zimno. Jak jest jasno i ciepło, to też się zaciąć potrafi, bo są takie miejsca w człowieku, gdzie jest zawsze ciemno i zimno. Każda młodość niesie w sobie początki rozkładu i trochę trudno mi o tym nie myśleć. Wszystkiemu, jak zwykle, winne są te lektury: trzeba było czytać Nowy Testament, a nie Sartre’a.   

 

***

Był też taki okres w moim życiu, kiedy próbowałam przechytrzyć pustkę egzystencji sposobem Scarlett O’Hary. W sensie: pomyślę o tym jutro. Działało tylko doraźnie, bo zwykle po chwili okazywało się, że już jest jutro.

 

***

Ponoć gdzieś na południu Polski próbowano niedawno wybudować jakąś drogę i coś się chłopakom w obliczeniach rypło. Zaczęli z dwóch różnych stron z nadzieją, że spotkają się pośrodku. Nadzieja matką głupich, jak wiemy, więc się za bardzo nie spotkali pośrodku. Ciekawe, co się robi w takich sytuacjach? Zwija się drogę i zaczyna ją budować od początku? Nie zdziwiłoby mnie to zupełnie. Mnie już w ogóle coraz mniej rzeczy dziwi, odkąd usłyszałam, że w jakiejś miejscowości postawili pół mostu, bo na drugie pół zabrakło funduszy.

 

***

Mam wrażenie, że narracja niniejsza zaczyna powoli przekształcać się w coś w rodzaju księgi skarg i zażaleń wobec rzeczywistości, ale im dłużej ją piszę, tym wyraźniej widzę, iż nie są to tylko moje skargi i zażalenia. Coraz więcej osób dzwoni, mailuje i przesyła wiadomości; prawie każda z tych osób ma do opowiedzenia jakąś absurdalną historię, która mogłaby wydać się zabawna, gdyby wydarzyła się w innym kraju, w innych czasach i najlepiej komu innemu.

Aneta na przykład zaplanowała sobie na weekend fajną wycieczkę szlakiem dziewiętnastowiecznych pałacyków i dworków ziemi kujawskiej. Bardzo dokładnie sobie tę wycieczkę zaplanowała: wypożyczyła masę książek, zaopatrzyła się w mapy i dowiedziała się co i gdzie należy koniecznie zobaczyć. Poważnie dziewczyna do sprawy podeszła, jednym słowem, a to dlatego, że dziewiętnastowieczne pałace i dwory fascynują ją bardzo i zajmuje się nimi, rzec można, zawodowo.

W sobotę dzień wstał dosyć uroczy: świeciło słonko, szumiało drzewo i pachniało, co tylko pachnieć umiało.

Aneta obudziła Jacka – drugiego uczestnika wycieczki. Wstali, ząbki umyli, ubranka ubrali, termos z kawą, kanapki, keczup oraz jajka na twardo do torby spakowali i pojechali.

Pierwsza miejscowość na trasie ich podróży okazała się być wioską niedużą. Przejechali tę wioskę wzdłuż i wszerz, ale pałacu który miał się tam znajdować nie dostrzegli. Postanowili więc zaczepić jakiegoś autochtona i poprosić go o wskazówki.

 – Pałac? – zdumiał się autochton. – Jaki pałac?

– Dziewiętnastowieczny – wyjaśniła Aneta. – Wie pan, taki piękny, stary budynek z wieżami i kolumnami.

– A! Był kiedyś jeden budynek stary, był.

– I co się z nim stało?

 – No, zniszczył się, co się miało stać. Heniek tam kury hoduje.

– Kury?! – wykrzyknęła oburzona Aneta – Jak to: kury?! Przecież to jest zabytek! Dobro narodowe!

 – Pani kierowniczko, co też pani? – tubylec nie oczekiwał, widać, tak emocjonalnej reakcji. – Narodowe? Co tu kogo narodowe obchodzi?

Z Anety zeszło całe powietrze i sflaczała jak przekłuty balon. W charakterze flaczka opadła na samochodowe siedzenie, zamknęła oczy i głośno policzyła do dziesięciu, bo słyszała, że to pomaga w takich sytuacjach.

Pojechali dalej.

Po około trzydziestu kilometrach natrafili na neoklasycystyczny dworek, tym razem wprawdzie w stanie nieomal nienaruszonym, ale za to otoczony kolczastym drutem i udekorowany tuzinem tabliczek z napisem: „Teren prywatny. Wstęp wzbroniony”. Kiedy Aneta, mimo to, zagadnęła kręcącego się w okolicy pana i zapytała uprzejmie, czy mogliby na chwilkę zajrzeć do środka, bo bardzo ich interesuje w jakim stanie zachowały się te dwa kaflowe piece, o których tyle czytali, pan poczerwieniał na twarzy, zabulgotał i wybuchnął lawiną przekleństw, spomiędzy których udało się jednak nieszczęsnym turystom wyłowić przekaz. Przekaz był taki, mianowicie, że pan nie wpuści, nie pokaże i nic nikomu nie da, ponieważ jest z Warszawy. 

Do trzech razy sztuka, powiedzieli sobie Aneta i Jacek, po czym pojechali dalej. Kolejny dworek, którego szukali też miał posiadać cechy klasycyzmu: oczami wyobraźni widzieli już te narożne ryzality, pilastry, kartusze, kolumnowy portyk oraz czterospadowy dach.

A co zobaczyli w realu?

Ugór.

 – Mało co trupem nie padłam! – wołała mi zrozpaczonym głosem Aneta w słuchawkę tego samego wieczoru. – Ty wiesz co tam się stało? Ludzie sobie po prostu ten dworek rozebrali na części! Każdy wziął to, czego akurat potrzebował: jeden drzwi, drugi okiennice, trzeci dachówki! Nawet fundamenty rozkradli! Ani jednej cegiełki nie zostawili!

No. I co wy na to?

 

***

 Najgłupsze w tym całym pisaniu jest to, że dziś nie lubi się tego, co się napisało wczoraj. Więc jutro pewnie nie będzie się lubiło tego, co się pisze dziś. I jak to zakończyć, jeśli przy końcu książki nie lubisz już jej początku i wolisz ją zacząć pisać od nowa? Toteż może zamiast pisać o tym, o czym się pisze, należałoby raczej pisać o tym, o czym się nie pisze, tylko by się pisało, gdyby to nie było takie błędne koło.

To by dopiero była metafikcja.

 


wyśmienity– 9 głosów
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Krystian T.
Krystian T. 19 lipca 2010, 15:28
już czytam:P
Krystian T.
Krystian T. 19 lipca 2010, 15:38
juto - chyba raczej jutro:P

to tyla ja znalazł:P

w sumie to tkwię nadal w przekonaniu, że dół powoli autorkę opuszcza. w porównaniu z cz. 12 or 13. cieszę się niezmiernie, bo mawiają mądrdzy ludzie, że dół ideologiczny czy filozoficzny zaraźliwy jest. znaczy to, że się raczej nie zarażę

i dziękować za dedykację!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

i jeszcze jedno - fajnie byłoby, jakby te części trochę dłuższe były

to ja już kończę marudzenie i biegnę słupek postawić ;)
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 19 lipca 2010, 15:44
co nieco już się nasłuchałam o tych rozkradzionych dworkach, gdy sama planowałam program wycieczek ;) ale z drugiej strony, wiele opuszczonych miejsc zostało zaadoptowane przez prywaciarzy czy fundacje. może to lepiej niż miałyby się rozpaść.
Dominika Ciechanowicz
Dominika Ciechanowicz 19 lipca 2010, 19:46
I weź tu bądź człowieku mądry i staraj się wszystkich zadowolić! Jak wrzucałam dłuższe części, to mi Pan Redaktor od Myślniczków kazał wrzucać krótsze:)
Marzena
Marzena 19 lipca 2010, 21:19
Gdzie mój komentarz?
Dominika Ciechanowicz
Dominika Ciechanowicz 19 lipca 2010, 21:30
W paszczy Wywrotka.
Krystian T.
Krystian T. 19 lipca 2010, 23:00
ale Dominiko, Pan Redaktor od Myślniczków potem napisał, że z tobą to problemu nie ma, bo w sumie ty się prezentujesz, a nie uczysz. cytuję Pana Redaktora od Myślniczków :P :

"Ten pomysł nie ma na względzie jakichś restrykcji. Dominika, nie przyjmuj tak osobiście...:) Twoje teksty są świetnie edytowane i dobrze się je czyta nawet jeśli są długie."

i jeszcze:

"Inni, którzy sobie świetnie radzą (Dominiko, odbieraj Osobiście...) i raczej prezentują niż się uczą, powinni mieć możliwość prezentowania długich tekstów."

jeśli nie wierzysz: www.wywrota.pl/forum/topic/17087#11
Figa
Figa 19 lipca 2010, 23:25
mnie tam zadowala.
Olivia B.
Olivia B. 20 lipca 2010, 01:02
A mnie kiedyś jeden kolega powiedział, że jutra nie ma, gdy go zapytałam ''jak to?'', to odpowiedział, że zawsze, jak idzie po wypłatę szef mówi:'' no przecież kazałem przyjść jutro, a ty ciągle przychodzisz dzisiaj''. Według ideologi Pana Szefa, codziennie jest dzisiaj, a jutro nie istnieje. W sumie nie wiem czy w to wierzyć, bo, jak dla mnie, codziennie jest wczoraj, a nie dzisiaj, ale nieeeeważne.
Co do ostatniego akapitu, to też miałam ten problem i doszłam do wniosku, że najlepiej wcale nie pisać... ale Tobie tego rozwiązania zdecydowanie nie polecam!
estel
estel 20 lipca 2010, 20:43
Nadal ta sama przyjemność czytania.
Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski 28 lipca 2010, 11:48
nadal pouczające... dla mnie, odludka
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 28 lipca 2010, 20:19
nie licząc estel, na wywrocie zbierają się same odludki? :D
Dominika Ciechanowicz
Dominika Ciechanowicz 29 lipca 2010, 13:30
A Estel jest ludkiem?
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 29 lipca 2010, 16:35
powiedziałabym: doludkiem :P
ARS TO od tyłu sra
ARS TO od tyłu sra 17 pazdziernika 2010, 04:06
Wiesz co ... Dialog z Krytyką Polityczną w tle mnie zabił;-)
Po prostu na spokojnie poczytam sobie całość, wszystkie części. Ale powoli "Oczy trochę słabe a drukarka też człowiek;-)
George Grey
George Grey 20 listopada 2010, 11:22
pomimo tylu wyboistych tematów poruszonych, czyta się toto doś szybko i lekko.
a najważniejsze- zostawia ślad w człeku...
przysłano: 19 lipca 2010 (historia)

Inne teksty autora

Ostatnia studniówka (część 2)
dominika ciechanowicz
To (pantum szpitalne)
dominika ciechanowicz
Sonet o zlocie Wywroty 2
dominika ciechanowicz
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca