Literatura

Traktat o wymiocinach (opowiadanie)

Jacek

Zgwałciłem się. ps To nie jest "opowiadanie", ale nie było innej opcji, więc musiałem to zaznaczyć.

 

Gorąco. Warszawa latem jest nie do zniesienia. Piekielne okna piekielnych bloków zakrzywiają i tak falującą już czasoprzestrzeń. Nic. Po prostu idziesz sobie chodnikiem i myślisz „kurwa, jak gorąco”. I nic. I nic się nie dzieje, bo to miasto taką ma już naturę. Ale idę dalej. Pot cieknie mi po czole, po karku, po czole. Jestem potem. Cieknie tak, że aż pieką oczy. To normalne. Myślę sobie, że to chyba jakiś znak od Boga. Skurczybyk nie chce pewnie, żebym na to wszystko patrzył. Może ta kilkumilionowa falująca fatamorgana jest cieniem jakiejś pieprzonej boskiej idei. Pojęcia – co to w ogóle są pojęcia.

 

No i masz. Podjeżdża 116. „Przystanek Metro Marymont”. Kurwa. Skwar jak chuj. Spiekota. Zero cienia (wszędzie bloki, kurwa, wszędzie… ale nie tu). Wchodzę i nie wierzę. Dzień Świra. Boże, dotarło do mnie, że dziadunio Koterski naprawdę jeździł autobusami. Biedny Adaś. Biedny cień biednych wspomnień, które wyryły się w mózgu smrodem spoconych siedzeń, mozaiką obrzyganych szyb się wyryły – czystych, tak dla zachowania wierzchniej moralności. Wchodzę. Jezus Maria. Chciałbym wysiąść, ale momentalnie znalazłem się w samym centrum pola grawitacyjnego tłumu, który zassał mnie jak jakaś czarna dziura. Jesteśmy teraz jednym ciałem. Jakże to piękne. Jakaż to cudowna komuna. Tu komuna. „A tam obiecują nam jakąś tam <<wolność>>... Stare łotry! Myślą, że słowami nakarmią miliony głodującego proletariatu Rosji! Spodziewają się, że słowami zaspokoją zubożałe i udręczone wielomilionowe masy chłopskie!”. Jezu. Myślę, że Marks miał rację, Moore w swojej teorii nie przewidział za to rozwoju warszawskiej ZTM- ki. W moim czerwonym sercu, które jest teraz sercem społecznym, wypala się właśnie wielka, spocona czerwona gwiazda. Nie. Znów łapię się na myleniu pojęć. Wrócę do domu i za karę zagłębię się w Stalina. Będę czuł na skórze palące wynaturzenia cudownych idei. Tyle kontekstów. Tyle myśli wynikających z ludzkiego poczucia więzi, symbiozy nawet, zjednoczenia z tym tłumem, co się stał ciałem, co się stał krwią tego narodu.

 

Kogo ja oszukuję. Drugi przystanek. Druga stacja. Czuję się jakbym jechał na pieprzony Sybir, z tym że mój Sybir jest gdzieś w okolicach równika albo po prostu bliżej jądra naszej wspaniałej planety. Znów zapadam we wspaniały myślowy sen. Przecież ja kłamię. Łżę jak pies. Z pozycji narratora nie da się mówić prawdy (dzięki Ci, o wielki Arystotelesie!). Owijam się w bawełnę. Jestem pieprzonym kłębkiem pieprzonej bawełny i turlam się na tym łgarstwie jak gówno po chodniku. Co ja sobie myślę? Że stworzę jakieś autosoliloquium. Będzie Ingardenowsko! Tylko po co. Czym prędzej muszę skończyć pisać. Powtarzam jak mantrę, że brzydzę się kłamstwem, że nie ufam. A tu proszę. Cóż, czas to uczciwie przyznać – kolejna istotna refleksja.

 

Ale wiem. Jestem pewien. Wiem, że to nie potrwa długo. Myślenie tak nie działa. No i proszę. Pierdolony profeta. Przede mną łyse bydlę z czarną „elką” na łapie rozmiarów mojego uda. Podnosi rękę do góry. Chwyta się idealnie zaprojektowanej poręczy i wisi na niej jak małpa. Las blond włosów spod jego pachy prawie muska moje bezbronne usta. Wyobrażam sobie, że jego tu nie ma. Że zniknie. Zapadnie się pod ziemię i ni stąd ni zowąd czuję na twarzy powiew morskiej bryzy, delikatnego podmuchu świeżości z nadmorskich plaż. Pod stopami chrzęści mi gorący piasek, piasek z najwspanialszych baśni. Czuję Sokratesa, Platona, ojców kościoła. Morskie fale prawie dosięgają moich nagich stóp. Ponownie bryza. Dziękuję Ci, Panie, za to ukojenie, za tę boską arkadię, za mój nowy Eden. Ale zaraz. Zostaw. Puść. Moje nozdrza wypełnia konwaliowy smród niemytej od neolitu dupy jakieś starego dziada.

 

Nie mam już siły. Bezkształtna masa, jak od Linkego, wypluwa mnie na zewnątrz. Jestem ideologicznymi fekaliami rozlanymi na chodniku. Kolejną wyrzyganą jednostką. „Przystanek Kwitnąca”. Patrzę. Idę. Nie ma już nas. Nie ma pulsującej, lepkiej ektoplazmy starego Jelcza. Zwrot przez prawe ramię i nie oglądać się za siebie. Podjeżdża 114. Nie wsiadam.
 


niczego sobie+ 4 głosy
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Marcin B.
Marcin B. 29 maja 2011, 21:37
Stosujesz bardzo przyziemny, wulgarny opis, a jednocześnie próbujesz pokazać, że dużo czytasz. Kilka momentów wywołało we mnie zniesmaczenie, nie kręci mnie czytanie o niemytej dupie starego dziada. Kwestia smaku ;). Nie czytałem ani Marksa, ani Ingardena, więc wobec tak bezpośrednio postawionych odwołań przeszedłem bezradny. Zdecydowanie wolę jak piszesz wiersze.
Figa
Figa 29 maja 2011, 23:15
Jak dobrze, że nie jeżdżę autobusami! Podobają mi się strasznie takie zapisane frustracje. Nic mnie nie rozśmieszyło w zasadzie, może trochę bardziej przeraziło, ale to dlatego, że jest w dość brutalnie realny sposób przedstawiłeś tę historię. Zapamiętam sobie te spocone pachy, gdybym przypadkiem latem zechciała wsiąść do autobusu :D
Jacek
Jacek 29 maja 2011, 23:26
Jak mówiłem - samogwałt, kochani ;]
ARS TO od tyłu sra
ARS TO od tyłu sra 29 maja 2011, 23:40
Jacku, gdy gadaliśmy w Międzybrodziu na temat zapachów i ich subiektywizmu, w nawiązaniu do mojej nieznajomości tej formy zmysłu od poczęcia dostałem niejako com chciał. Jakkolwiek niektóre zapachy poznaję na smak i bywa to przyjemne w przełożeniu na dotyk, tak tutaj ... cóż, w tym wypadku nie czuję się zubożony przez naturę. Papilarnie też bym się wzbraniał przed poznawaniem szczegółów ... Trysnął ten samogwałt...

"Opowiedz mi zapach jak ślepcowi obraz'- ciągle czekam aż się ktoś jednak odważy. Jestem w mniejszości a przecież... chciałoby się wiedzieć co tracę...
Dominika Ciechanowicz
Dominika Ciechanowicz 30 maja 2011, 09:35
To jest bardzo fajny tekst. Bardzo mi się podoba połączenie tej niskiej dykcji z Arystotelesem, Platonem i Marksem.

A sam opis jazdy autobusem - nic dodać nic ująć. Nic tak bardzo nie sprowadza człowieka na ziemię, jak podróżowanie miejską komunikacją. Wydaje się takiemu, że jest wielkim indywidualistą , a tu autobusy i tramwaje skutecznie pozbawiają go zludzeń. Wystarczy parę minut i naprawdę czuje się jak "kolejna wyrzygana jednostka".
sin∞ger
sin∞ger 30 maja 2011, 15:27
oj lubię to.
Arachne
Arachne 30 maja 2011, 20:54
"Las blond włosów spod jego pachy prawie muska moje bezbronne usta"
.
Celne trafienie . Nie wiem czy sie śmiać, czy współczuć tego zapachu miejskiej komunikacji?
Ale - ponieważ napisałeś : "zgwałciłem się ", więc rozumiem te wulgaryzmy.Napisany bdb, pozdrowienia.
Radosław Kolago
Radosław Kolago 31 maja 2011, 10:27
Ja rozumiem, że ten misz-masz, dysonans w narracji był zamierzony - mieszasz wulgarne i raczej trywialne uwagi dot. pogody tudzież transportu publicznego z nawiązaniami do filozofów, teoretyków idei państwa. Może to i podkreśla, uwypukla Twoją erudycję, ale ja tego tekstu w takiej formie nie kupuję, nie przemawia do mnie.
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 31 maja 2011, 19:49
Jakieś to takie nie twoje. Zawsze klasycyzowałeś, utrzymywałeś inteligentny, wysoki ton. A tu jedziesz po bandzie. ;) Bardziej mi przypomina Surowiaka, niż Podgórskiego.
romantka
romantka 1 czerwca 2011, 21:24
Dobry tekst na forum, żeby móc się podzielić przeżyciami, rozładowaniem emocji w formie pisemnej. Zazwyczaj po prostu nie chce się człowiekowi komentować tego mpk, ale twój komentarz jest uwalniający. Jak papieros.
Ce.
Ce. 8 czerwca 2011, 23:25
mi tam się podoba, nic nie poradzimy że dupa starego dziada jest jaka jest. wolę jednak faktycznie Twoje ładne wiersze
przysłano: 29 maja 2011 (historia)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca