Literatura

dwie na trzech i wszystko sam (wiersz)

Grzesiek z nick-ąd

pierwsza jest cztery druga dzieści
dym się przechadza pod sufitem
chcąc radosnego w sobie streścić
z tego co jeszcze nie odkryte

naprzeciw dupę sadza  smutny
ten zawsze chętny do kielicha
zapewne zaraz gadkę utnie
jak to się świat na wszystko skichał

jeszcze im tylko dać po nożu
bo tej ułańskiej mam w nadmiarze
a czy to plama na honorze
czas się rozliczy sumą zdarzeń

trzecia jest pięć a czwarta dziesiąt
dym się już ściele po dywanie
tym co nie wierzą niechaj wierzą
kto rano wstaje temu amen


wyśmienity 6 głosów
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Jaqint
Jaqint 24 marca 2009, 19:52
Brak mi słów. :D
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 24 marca 2009, 20:24
ciekawie żeś się pan do tego zabrał, chociaż ja przypuszczam, że trochę sobie nadinterpretuję. ale to potem, jak tylko uwinę się z rokoko :P
Grzesiek z nick-ąd
Grzesiek z nick-ąd 24 marca 2009, 21:37
nom i ja ciekawym
Jacek
Jacek 25 marca 2009, 16:01
Jacki mają odczucia zdecydowanie bratnie :D
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 25 marca 2009, 18:08
zacznijmy zatem od tytułu: "dwie na trzech i wszystko sam" - jakby nie spojrzeć to zapowiada jakieś "niedobre" rzeczy.sytuacje/zjawiska. wezmy np. pod uwagę dwie (kobiety) na trzech (mężczyzn), to przeczy nawet na jeszcze w miarę tradycyjny trójkącik, orgia na całego rodem z Witkacego ;)
może być również dwie (flaszki) na trzech (ludziów) - w zależności od tego jak mocne mają głowy, to też można założyć, że "będzie się działo". jednak tu mamy niespodziankę - "wszystko sam", które pierwszą sytuację niweczy, obracając ją jedynie w fantazje, drugą potęguje, bo jak jeden on wychleje tylko alko to leży i kwiczy albo nawet i nie kwiczy i nawet nie wie, że leży.

"pierwsza jest cztery druga dzieści" - tu się długo zastanawiałam czy chodzi o godzinę, ale nie - to butelki - pierwsza ma 4%, czyli piwo, druga 40% no to gorzoła pewnie. peel siedzi sobie w domu (no w domu! skoro i dywana mamy potem), chleje i pali - wydaje mi się, że przez to próbuje wykrzesać z siebie trochę radości, uzewnętrznić ją razem z dymem. tylko on wcale taki radosny nie jest, skoro ta radość jest na ukrytych pokładach.
tu się zaczyna dychotomia - rozdarcie pomiędzy tym peelem szczęśliwym a peelem smutasem. żeby nie było że pije sam (w końcu tak nie wypada i podchodzi pod alkoholizm), więc pije do swojego alterego. tylko w tym momencie - jaką można mieć pewność, które ego jest prawdziwe? coś tu podpowiada, że to szcześliwe, skoro smutas wylazł i usiadł naprzeciw. tutaj jednak należy zadać sobie pytanie: czy człowiek może istnieć bez przykrości/smutku/uczuć negatywnych? czy nie stanie się wówczas tylko wybrakowanym bytem?
jeśli pójdziemy tym tropem można by się zastanowić czym jest ten pokój, w którym peel chleje i czy to w ogóle peel. tu już jest nieco może krok za daleko, ale gdyby przyrównać pokój do jazni, to smutas i szczęśliwiec, mimo że siedzą po przeciwnych stronach stołu, w dalszym ciągu są jednością. są zamknięci w czterech ścianach, gdzie mogą jedynie prowadzić między sobą dyskusję.

(końcówka potem)
Grzesiek z nick-ąd
Grzesiek z nick-ąd 25 marca 2009, 20:17
i w zupełności oranżadówna się zgadzam..no może poza odczytaniem radosnego... z pokładów nieodkrytych a to można śmiało pod marzenia wcisnąć:)
a co do pokoju i jaźni w dziesiątkę!
PS pierwsza ma cztery druga dzieści- w zamierzeniu może być piwo i gorzałka.. lub pierwsza gorzałka łatwo przełykalna druga trudniej i obie czterdzieści:)
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 26 marca 2009, 00:02
"dym się już ściele po dywanie
tym co nie wierzą niechaj wierzą
kto rano wstaje temu amen"

dym po dywanie, czyli to, co chciało się wydostać opada. noc jest takim magicznym czasem, kiedy wszystko możliwe, ale tu już ranek nadchodzi. nie wiem czy wcześniej pisała, że dodatkową moją koncepcją na "cyfry" są godziny ;)

"po dywanie/tym co nie wierzą" - jakby to rozważyć w takich kategoriach, to pojawia nam się w końcówce dodatkowy problem: wiara. nie musi chodzić o Boga, chociaż "amen" wskazywałoby na to. to raczej wiara w rozsądek - skoro mówimy już o jazni - i jego supremacja nad uczuciami, które stanowią tylko część. nie można przez nie poznawać świata. dlaczego? ponieważ szczęściarzowi i pechowemu, jak tak chleją i palą, widok przysłania dym ;) przesłona opada wraz z kolesiami nabombanymi na dywan - i tam ich miejsca. niżej.

"kto rano wstaje temu amen" - tu się przyznaję, że jednak mam problemy. amen to nie tylko koniec modlitwy, czym mógłby być tekst - modlitwa do rozsądku(jazni)?
"amen - "na pewno", "wierność", od rdzenia amint - był mocny" -> czyli ten, któy wierzy jest pewny, pewnie stąpa po ziemi i jest wierny sobie? tak?
Grzesiek z nick-ąd
Grzesiek z nick-ąd 26 marca 2009, 06:48
hmmm
kto rano wstaje temu amen- a więc starczy mu tyle powiedzianego co powyżej a z drugiej strony kto rano wstanie ten pogubiony na amen bo nie prześpi tych wszystkich za,przeciw i pomiedzy.... czyli kac i dalsze samotrwanie w tym piekiełku
amen-to nie koniec życia a wręcz przeciwnie życie ciągnione na pych
ale podoba mi się pani tok myślenia:)
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 26 marca 2009, 07:53
no o tym końcu życia tez myślałam, ale nie do końca mi pasuje to wiersza, bo przecież ta wewnętrzna walka jest życiem, codziennością, w której nie ma ofiar śmiertelnych.
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 27 marca 2009, 08:08
czytałam sobie wczoraj "Wzlot" Iwaszkiewicza i całkiem podobnie czułam się jak przy tym wierszu.
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 27 marca 2009, 10:24
Grzesiek, Ty wiesz.
przysłano: 24 marca 2009 (historia)

Inne teksty autora

piosenka przeufna
Grzesiek z nick-ąd
piosenka na każdą okazję
Grzesiek z nick-ąd
Makatka współwinna
Grzesiek z nick-ąd
piosenka na bezdechu
Grzesiek z nick-ąd
krótki wiersz do poprawki
Grzesiek z nick-ąd
wiersz dojrzewający
Grzesiek z nick-ąd
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca