Literatura

bez kropki na początku (wiersz)

Aniołek

wiersz tworzę.

 

przyglądając się niecodziennym zjawiskom:

burzy w filiżance

powód - za dużo cukru w kawie

i zapominając o truskawkach w doniczce

usposabiam sobie gruszki na wierzbie

 

kręcę globusem

byś mógł się spotkać

w cztery oczy

ze zjawiskiem.

 

morze herbaty

zagotowało mi w głowie cel:

zdobyć kosmosu szczyt!

 

z gwiazdą na czele

wpadamy w oko

przechodniom marzącym

o lepszym życiu.


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Olivia B.
Olivia B. 27 września 2010, 21:51
a już chciałam pisać do Ciebie podanie o nowy wiersz :P
Joanna
Joanna "Tussi" Szafraniec 28 września 2010, 09:13
"za dużo cukry w kawie" - popraw literówkę

" kręcę globusem
byś mógł się spotkać
w cztery oczy
ze zjawiskiem." - jak dla mnie, rozłożyłaś ten fajny fragment ostatnim wersem

"zdobyć kosmosu szczyt!" - po pierwsze niepotrzebna inwersja, po drugie kompletnie nie przemawia do mnie zestawienie kosmosu i szczytu, nawet gdyby to miała być pogoń za utopią.

Pierwsza i ostatnia ciekawe.

Zastanów się, czy warto rozbijać wiersz (3 ostatnie strofy) na taki pionowy dość zapis. I bez "sobie" i "mi" też mogłoby być dobrze.

Pozdrawiam.
Aniołek 28 września 2010, 18:18
Jest kilka nowych, ale nie wiem czy warto wstawiać. ;D

Joanno, co do szczytu kosmosu... w drodze jakiejś interpretacji... kosmos i szczyt. Wiadomo, że kosmos nie posiada szczytu, a więc można to zrozumieć na sposób, iż to jest jak najbardziej niemożliwe. Ale to moja prywatna interpretacja. :)

A tak ogólnie, wiersz zasługuje na jaką ocenę...? ;)
Olivia B.
Olivia B. 28 września 2010, 18:41
Zawsze warto, ktoś kiedyś powiedział: ''wiedza o tym jak nie należy pisać jest już jakimś sukcesem''. Nawet jeśli tekst będzie okropny, to na pewno znajdzie się tu ktoś chętny, by Ci to wytknąć i uargumentować. ;)
Poza tym autor często nierzetelnie ocenia swoje teksty. Ja często myślałam, że czegoś nie warto wstawiać i że mnie wyśmieją... ale i tak publikowałam i później dostawałam wysokie noty. Nie łam się, tylko pisz i publikuj. Zresztą Jacek będzie zadowolony. Kazał Ci publikować codziennie! :P

A co do powyższego wiersza - jak na mój gust trochę za bardzo paragonowy (albo jak to napisała Joanna, pionowy). Widziałabym to z inną wersyfikacją. No, ale to tylko moje zdanie... ;)
Aniołek 28 września 2010, 18:41
Aha. I jeszcze jedno pytanie. Co do " kręcę globusem
byś mógł się spotkać
w cztery oczy
ze zjawiskiem." - mogłabyś napisać dokładnie, z czym jest źle?
Aniołek 28 września 2010, 18:44
Hehehe, znowu w tym samym czasie pisałyśmy... ;))

A jakbyś go widziała? Mogę wiedzieć? :)
Joanna
Joanna "Tussi" Szafraniec 28 września 2010, 19:40
Drogi Aniołku, Ty się nie masz zniechęcać, tylko pisać. Uznałam, że skoro zamieszczasz teksty na Wywrocie, oczekujesz, że Czytelnicy wyrażą swoją opinię. Ja to zrobiłam, a dalej już Twoja sprawa, czy wykorzystasz to, czy nie. Z własnego doświadczenia wiem, że warto czasem posłuchać tego, co do Ciebie mówią inni. Niekoniecznie moich słów, bo ja tu tylko bywam i być może się nie znam.
Twoją interpretację kosmosu i szczytu rozumiem, dlatego napisałam wcześniej o utopii, ale nie przekonujesz mnie. Po prostu mi się nie podoba i w żaden sposób nie trafia, nie porusza, wręcz zniechęca.
Co do kolejnego fragmentu - z czym jest źle? Nie jest źle. Może nawet jest poprawnie, ale oczekiwałbym czegoś ciekawszego, bo fajnie się zaczęło. Ruszyłaś tu moją wyobraźnią... Nie chcę podpowiadać, co byś mogła umieścić, zamiast "ze zjawiskiem", bo akurat jestem przekonana, że Ty sobie świetnie poradzisz i nas miło zaskoczysz. A do "zjawiska" przyczepiam się też i dlatego, że już wcześniej to słowo użyłaś.
Jak oceniam Twój tekst? Jeżeli jakiś mnie zachwyca, oceniam jako bardzo dobry, wyśmienity, czasem umieszczam w ulubionych. Gdy tak nie jest, nie oceniam, bo być może mamy różny poziom wrażliwości i czegoś nie rozumiem. Nie chcę krzywdzić niesłuszną oceną. Wolę podyskutować, ewentualnie powiedzieć, co mi się nie podoba.
Nie oceniam więc, bo nie wiem, na jaką ocenę zasługuje. Przykro mi. Mam nadzieję, że wyjaśniłam wszystkie Twoje wątpliwości co do mojego odbioru Twojego tekstu.
Joanna
Joanna "Tussi" Szafraniec 28 września 2010, 19:41
"Jest kilka nowych, ale nie wiem czy warto wstawiać." - warto, warto. Zapewniam. :)
Aniołek 28 września 2010, 19:52
Rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie. ;)
ew
ew 4 pazdziernika 2010, 13:22
Coś z początkiem jest nie tak.

"wiersz tworzę.
przyglądając się niecodziennym zjawiskom:
burzy w filiżance"

-dwukropek powinien zwiastować wymienienie przynajmniej dwóch zjawisk, Ty mówisz tylko o burzy w filiżance. Więc albo zlikwiduj ten dwukropek, albo przekombinuj trochę przekaz.
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 4 pazdziernika 2010, 19:29
"zdobyć kosmosu szczyt!" - trochę mi to zbyt olbrzymio brzmi i jeszcze inwersja, no ale tak, przeważnie dążymy do niemożliwego, dzięki czemu osiągamy po drodze więcej, niż gdybyśmy obrali sobie niższy cel.

truskawki i gruszki, to takie z innej beczki, po ich usunięciu w zasadzie nic się dla mnie w tekście nie zmienia, czyli to oznaka, że niczego nie wnoszą. gdyby tak wcześniej coś te truskawki mówiły i oznaczały, zapominanie o nich miałoby jakiś sens. i tak im głębiej wchodzę w ten tekst, tym bardziej niezależna wydaje mi się każda strofka. proponowałabym się skupić na tej burzy po zbyt dużej ilości cukru, to bardzo ciekawy motyw, taka obserwacja najprostszych zdarzeń i czerpanie z nich dla poezji. tylko że trzeba by się tu uchwycić jakiejś myśli.


dla mnie tekst do remontu.
Aniołek 4 pazdziernika 2010, 19:37
Dzięki. :)
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 5 pazdziernika 2010, 14:40
to zróbmy tak, ty weźmiesz słońce ten tekst na warsztat, przemyślisz sobie to i owo. jeśli będziesz chciała zmienić coś w tym tekście, to wkleisz go ponownie, wpisując w zajawce, że po poprawkach. to nie musi być ani teraz, ani za miesiąc. ruszysz go jak już będziesz gotowa.
ale bardzo czekamy na kolejne teksty, bo są dość ciekawe, tylko trzeba je jeszcze dopieścić. pracuj i powodzenia!
przysłano: 27 września 2010 (historia)

Inne teksty autora

***
Aniołek
AA
Aniołek
matrymonialne
Aniołek
***
Aniołek
xxx
Aniołek
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca