Literatura

Spójrzmy prawdzie w oczy (wiersz klasyka)

Stanisław Barańczak

Spójrzmy prawdzie w oczy: w nieobecne
oczy potrąconego przypadkowo
przechodnia z podniesionym kołnierzem; w stężałe
oczy wzniesione ku tablicy z odjazdami
dalekobieżnych pociągów; w krótkowzroczne
oczy wpatrzone z bliska w gazetowy petit;
w oczy pośpiesznie obmywane rankiem
z nieposłusznego snu, pośpiesznie ocierane
za dnia z łez nieposłusznych, pośpiesznie
zakrywane monetami, bo śmierć także jest
nieposłuszna, zbyt śpiesznie gna w ślepy zaułek
oczodołów; więc dajmy z siebie wszystko
na własność tym spojrzeniom, stańmy na wysokości
oczu, jak napis kredą na murze, odważmy sie spojrzeć
prawdzie w te szare oczy, których z nas nie spuszcza,
które są wszędzie, wbite w chodnik pod stopami,
wlepione w afisz i utkwione w chmurach;
a choćby się pod nami nigdy nie ugięły
nogi, to jedno będzie nas umiało rzucić
na kolana.

dobry 73 głosy
5 osób ma ten tekst w ulubionych
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Znaleziono 95 komentarzy. Poniżej ostatnie 25.
Kizo
Kizo 26 marca 2019, 10:33
#FREEKAZBALAGANE
Konrad z dziadów
Konrad z dziadów 26 marca 2019, 10:33
nie zdamy
Kizo
Kizo 26 marca 2019, 10:35
Wypuścić Kaza skurwysyny
Wiktoria
Wiktoria 26 marca 2019, 10:35
Fajny wierszyk, pozdrawiam Menelica :)
New Zealand Shooter
New Zealand Shooter 26 marca 2019, 10:36
Subscribe to pewdiepie
Kizo
Kizo 26 marca 2019, 10:38
664 730 167 on wsadził Kaza
Napalona 18nastka
Napalona 18nastka 26 marca 2019, 10:41
507 040 020 dzwńcie na szybki numerek 24/7
Dodonkutasiarz
Dodonkutasiarz 26 marca 2019, 11:14
Styrna pedał
Kordon
Kordon 26 marca 2019, 11:17
Gruby to pała wygląda mi na pedała
K.P
K.P 28 marca 2019, 12:45
Pozdrawiam Kamila P.
3Deeee
3Deeee 28 marca 2019, 12:56
Kajtek skup sie
Fanatyk
Fanatyk 2 kwietnia 2019, 09:46
Michał kocham cię
Kolega z ławki
Kolega z ławki 5 kwietnia 2019, 09:21
Szmaciura od pl czyta se to a ja ogarniam te komentarze XDD
BonusBgc
BonusBgc 5 kwietnia 2019, 11:57
Ty kolego z ławki czytaj a nie
Rzob
Rzob 5 kwietnia 2019, 12:04
Rzob Rzob rzob
Marcin Machulec
Marcin Machulec 5 kwietnia 2019, 12:05
Rzydzi żądzą światem
Piotrek Hofman
Piotrek Hofman 5 kwietnia 2019, 12:06
Lubie szybko jeździć autem
Steryd
Steryd 5 kwietnia 2019, 12:07
Jestem mały ale kuje dupę
Mateusz Rospek
Mateusz Rospek 5 kwietnia 2019, 12:07
Epet mi się rozładował
Elko
Elko 5 kwietnia 2019, 12:29
J Kamil Balbuza
Czika
Czika 8 kwietnia 2019, 12:49
Idzie ktoś na rave’a?
Anon
Anon 15 kwietnia 2019, 09:40
Zajebioza
30 września 2019, 21:43
Wiersz jest doprawdy głęboki. Do tego stopnia, że kiedy podczas czytania zasnąłem i walnąłem głową w stół, to huk odbił się echem od laptopa. Po przeczytaniu tego wiersza moje życie obróciło się o 360 stopni, nie wiem co bym zrobił, gdybym nie przeczytał o ciemnych zaułkach oczodołów i innych dziadostwach. Gorąco polecam
Karol Wojtyła
Karol Wojtyła 15 kwietnia 2020, 14:16
Barańczak pedał
dobra sorry jednak nie
4 lutego 2021, 13:27
Siema wyjebało mi kanalizacje
więcej komentarzy »
Usunięto 23 komentarze
przysłano: 30 sierpnia 2000

Stanisław Barańczak

Inne teksty autora

Pan tu nie stał
Stanisław Barańczak
Mieszkać
Stanisław Barańczak
Co będzie świadectwem
Stanisław Barańczak
Nie
Stanisław Barańczak
BUT WHY
Stanisław Barańczak

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca