20 lat Wywroty

Spójrzmy prawdzie w oczy (wiersz klasyka)

Stanisław Barańczak

Spójrzmy prawdzie w oczy: w nieobecne
oczy potrąconego przypadkowo
przechodnia z podniesionym kołnierzem; w stężałe
oczy wzniesione ku tablicy z odjazdami
dalekobieżnych pociągów; w krótkowzroczne
oczy wpatrzone z bliska w gazetowy petit;
w oczy pośpiesznie obmywane rankiem
z nieposłusznego snu, pośpiesznie ocierane
za dnia z łez nieposłusznych, pośpiesznie
zakrywane monetami, bo śmierć także jest
nieposłuszna, zbyt śpiesznie gna w ślepy zaułek
oczodołów; więc dajmy z siebie wszystko
na własność tym spojrzeniom, stańmy na wysokości
oczu, jak napis kredą na murze, odważmy sie spojrzeć
prawdzie w te szare oczy, których z nas nie spuszcza,
które są wszędzie, wbite w chodnik pod stopami,
wlepione w afisz i utkwione w chmurach;
a choćby się pod nami nigdy nie ugięły
nogi, to jedno będzie nas umiało rzucić
na kolana.

8
fatalny
3
słaby
2
przeciętny
2
niczego sobie
2
wartościowy
8
bardzo dobry
47
wyśmienity
bardzo dobry 72 głosy
3 osoby ma ten tekst w ulubionych
Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Znaleziono 61 komentarzy. Poniżej ostatnie 25.
Rusinov
Rusinov 26 lutego 2018, 11:07
Chuj kurwa czytać to.
Gandalf Szary
Gandalf Szary 26 lutego 2018, 11:08
You shall not pass!
Polak Robak Biedak
Polak Robak Biedak 26 lutego 2018, 11:10
Kurła, Barańczak chuja się znasz, a nie, Polak jesteś, czy Niemiec?
Rambo
Rambo 26 lutego 2018, 11:12
Nie twoja sprawa Bambo
Martyńczuk
Martyńczuk 26 lutego 2018, 11:13
Los przekorny znowu miłość dał
Be do gie
Be do gie 26 lutego 2018, 11:13
Chciałeś tu wypłynąć, ale wyszedł kutos.
Kaz Balagane - filantrop i prorok
Kaz Balagane - filantrop i prorok 26 lutego 2018, 11:15
Twoja dupa cicha jak mysz,
Ale mimo tego wchodzi w nią dick.
Stanisław Baran-chuck
Stanisław Baran-chuck 26 lutego 2018, 11:16
Meeeeeeeeeee baran nie kozak, wiec weź nie Kozacz
Lech Roch Pawlak
Lech Roch Pawlak 26 lutego 2018, 11:17
Żelipa pą lepi pombe
Małach Rufuz offiszial
Małach Rufuz offiszial 26 lutego 2018, 11:25
Hał ar ju majfrend
-tenk ju fine
Bez zbędnego gadania jak coś masz to daj
One night in Paris Hilton
One night in Paris Hilton 26 lutego 2018, 11:27
Hey man yo, give me some ejo.
One second, must be execellent
Małach Rufuz offiszial
Małach Rufuz offiszial 26 lutego 2018, 11:27
Ey Man give me eyo one secend must be ekselent
Łasuch
Łasuch 27 lutego 2018, 18:34
Zajebisty wiersz!!! Pozdro IV TEG
Michał Ol.
Michał Ol. 22 marca 2018, 10:19
Słaby wierszyk...
Mariusz Pawłowski
Mariusz Pawłowski 5 kwietnia 2018, 10:24
No całkiem spoko. Na polskym czytaliśmy i spoko powiem szczerze xd
Spoko gostek;)
Spoko gostek;) 15 kwietnia 2018, 21:11
dosyc fajny wierszyk, można sobie poczytać do poduszki, ale tez na dzień dobry można:) taki ot uniwersalny, ja np czytałem na lekcji w szkole i tez było spoko, Wiec No co tu dużo mówić: utwór na każdą porę dnia :~D
Janusz
Janusz 16 kwietnia 2018, 09:52
Odjebane jak passacik korbla
Korbel z pasata
Korbel z pasata 16 kwietnia 2018, 09:59
Moj passat przynajmniek nie jest bity.. A przebieg orginalny 140tyś.. Mazda ze sprzedajemy.pl to złom z ukrytymi wadami P.S. wiersz jest ponad czasowy i orginalny polecam
Poeta XXIw
Poeta XXIw 16 kwietnia 2018, 10:31
Rzucę Cię na kolana ty kurwo ulana
JDGierczaka
JDGierczaka 18 kwietnia 2018, 08:41
Jebac disa skurwysyna
Xdxd
Xdxd 19 kwietnia 2018, 12:43
JD kurwe
Fan krysa
Fan krysa 19 kwietnia 2018, 12:44
Krysa to ziomal
Fan krysa
Fan krysa 19 kwietnia 2018, 12:45
Wojtek krysa dobry ziomal
TUZZA
TUZZA 30 kwietnia 2018, 10:14
masz babo afisz jak na moj penizz trafisz
Taconafide
Taconafide 8 czerwca 2018, 11:57
Na oczy to ledwie już widzę, w Warszawie jest wszędzie ten smog.
rss więcej komentarzy »
Usunięto 6 komentarzy
66 217 wyświetleń
przysłano: 30 sierpnia 2000

Stanisław Barańczak

Inne teksty autora

Pan tu nie stał

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Mieszkać

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Co będzie świadectwem

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Nie

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Płakała w nocy, ale nie jej płacz go zbudził

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło