Spójrzmy prawdzie w oczy (wiersz klasyka)

Stanisław Barańczak

Spójrzmy prawdzie w oczy: w nieobecne
oczy potrąconego przypadkowo
przechodnia z podniesionym kołnierzem; w stężałe
oczy wzniesione ku tablicy z odjazdami
dalekobieżnych pociągów; w krótkowzroczne
oczy wpatrzone z bliska w gazetowy petit;
w oczy pośpiesznie obmywane rankiem
z nieposłusznego snu, pośpiesznie ocierane
za dnia z łez nieposłusznych, pośpiesznie
zakrywane monetami, bo śmierć także jest
nieposłuszna, zbyt śpiesznie gna w ślepy zaułek
oczodołów; więc dajmy z siebie wszystko
na własność tym spojrzeniom, stańmy na wysokości
oczu, jak napis kredą na murze, odważmy sie spojrzeć
prawdzie w te szare oczy, których z nas nie spuszcza,
które są wszędzie, wbite w chodnik pod stopami,
wlepione w afisz i utkwione w chmurach;
a choćby się pod nami nigdy nie ugięły
nogi, to jedno będzie nas umiało rzucić
na kolana.

dobry 72 głosy
3 osoby ma ten tekst w ulubionych
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Znaleziono 93 komentarze. Poniżej ostatnie 25.
Dis
Dis 25 marca 2019, 11:19
JD orka
Aligator
Aligator 26 marca 2019, 10:31
Mam wielki nos
Pachnę kurwo Hugo Boss
Kizo
Kizo 26 marca 2019, 10:33
#FREEKAZBALAGANE
Konrad z dziadów
Konrad z dziadów 26 marca 2019, 10:33
nie zdamy
Kizo
Kizo 26 marca 2019, 10:35
Wypuścić Kaza skurwysyny
Wiktoria
Wiktoria 26 marca 2019, 10:35
Fajny wierszyk, pozdrawiam Menelica :)
New Zealand Shooter
New Zealand Shooter 26 marca 2019, 10:36
Subscribe to pewdiepie
Kizo
Kizo 26 marca 2019, 10:38
664 730 167 on wsadził Kaza
Napalona 18nastka
Napalona 18nastka 26 marca 2019, 10:41
507 040 020 dzwńcie na szybki numerek 24/7
Dodonkutasiarz
Dodonkutasiarz 26 marca 2019, 11:14
Styrna pedał
Kordon
Kordon 26 marca 2019, 11:17
Gruby to pała wygląda mi na pedała
K.P
K.P 28 marca 2019, 12:45
Pozdrawiam Kamila P.
3Deeee
3Deeee 28 marca 2019, 12:56
Kajtek skup sie
Fanatyk
Fanatyk 2 kwietnia 2019, 09:46
Michał kocham cię
Kolega z ławki
Kolega z ławki 5 kwietnia 2019, 09:21
Szmaciura od pl czyta se to a ja ogarniam te komentarze XDD
BonusBgc
BonusBgc 5 kwietnia 2019, 11:57
Ty kolego z ławki czytaj a nie
Rzob
Rzob 5 kwietnia 2019, 12:04
Rzob Rzob rzob
Marcin Machulec
Marcin Machulec 5 kwietnia 2019, 12:05
Rzydzi żądzą światem
Piotrek Hofman
Piotrek Hofman 5 kwietnia 2019, 12:06
Lubie szybko jeździć autem
Steryd
Steryd 5 kwietnia 2019, 12:07
Jestem mały ale kuje dupę
Mateusz Rospek
Mateusz Rospek 5 kwietnia 2019, 12:07
Epet mi się rozładował
Elko
Elko 5 kwietnia 2019, 12:29
J Kamil Balbuza
Czika
Czika 8 kwietnia 2019, 12:49
Idzie ktoś na rave’a?
Anon
Anon 15 kwietnia 2019, 09:40
Zajebioza
30 września 2019, 21:43
Wiersz jest doprawdy głęboki. Do tego stopnia, że kiedy podczas czytania zasnąłem i walnąłem głową w stół, to huk odbił się echem od laptopa. Po przeczytaniu tego wiersza moje życie obróciło się o 360 stopni, nie wiem co bym zrobił, gdybym nie przeczytał o ciemnych zaułkach oczodołów i innych dziadostwach. Gorąco polecam
więcej komentarzy »
Usunięto 23 komentarze
76 216 wyświetleń
przysłano: 30 sierpnia 2000

Stanisław Barańczak

Inne teksty autora

Pan tu nie stał

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Mieszkać

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Co będzie świadectwem

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Nie

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Płakała w nocy, ale nie jej płacz go zbudził

Stanisław Barańczak, wiersz klasyka

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło