Wywrota
strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »
alfabetycznie chronologicznie

7 miliardów Innych [recenzja]

7 miliardów Innych to książka, którą można określić mianem portretu ludzkości i zachęcić czytelników do tego, aby się w nim przejrzeli i być może odnaleźli przy tym siebie. Nie…

Justyna D. Barańska · 28 grudnia 2015 · literatura ·

A gdzie ciało?- o Pokoju samobójcy W. Szymborskiej

"Myślicie pewnie, że pokój był pusty. / A tam trzy krzesła z mocnym oparciem. / Tam lampa dobra przeciw ciemności. / Biurko, na biurku portfel, gazety. " - próba interpretacji.

A gdzie ciało? - o Pokoju Samobójcy Wisławy Szymborskiej Wisława Szymborska "Pokój samobójcy" Myślicie pewnie, że pokój był pusty. A tam trzy krzesła z mocnym oparciem. Tam lampa dobra…

Domcia · 28 sierpnia 2006 · literatura · 16 komentarzy

A kto umarł ten nie żyje. O synchronii zdarzeń i narracji Jacka Bieruta w powieści PiT (esej z elementami recenzji)

Chociaż czas jest jedną z niewielu rzeczy, które mamy zupełnie za darmo, jest paradoksalnie najcenniejszy na świecie. [Jacek Bierut] Synchronia jest zjawiskiem czasowym. Coś, co się dzieje w…

pik · 8 czerwca 2009 · książka ·

A oni wciąż mnie szukają (recenzja)

A oni wciąż mnie szukają to szczera, a przez to przerażająca opowieść kobiety, która przez lata należała do włoskiej mafii. Jako jedna z nielicznych podjęła decyzję o współpracy z…

Anna Balcerowska · 29 września 2016 · książka ·

A rose is not only a rose is not only a rose is not only a rose

Książka od lat pozostaje jedną z najpopularniejszych pozycji w swojej kategorii, wersja portugalska doczekała się aż dziesięciu edycji. Trudno się temu dziwić – zamiast chłodnej neutralności czytelnik otrzymuje napisaną językiem literackim relację z dziejów danego symbolu.
Aleksandra Lubińska · 11 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

A to Polska właśnie... - recenzja książki "Historia prywatna" Tomasza Lisa

Historia prywatna to autobiografia dziennikarska (jeśli ktoś spodziewa się pikantnych fragmentów na temat prywatnego życia, to srodze się zawiedzie). Tomasz Lis pisze lekko, ale mądrze,…

Beata Igielska · 19 marca 2019 · książka ·

Adam Wiedemann z ukosa, czyli „...Widoki są niejadalne..."

Książka pokazuje do jakiego słuchania/czytania zmusza nas twórczość Adama Wiedemanna, jakim obrazem operuje, jak każe na siebie patrzeć, byśmy usłyszeli, co chce nam pokazać/powiedzieć...

18 czerwca poznamy laureatów kolejnej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Nie ukrywam, że cenię sobie to przedsięwzięcie. W 2008 roku w kategorii poezja zwyciężył świetny tom Adama…

Jacek · 28 maja 2011 · książka · 3 komentarze

Afryka dzika - recenzja nowej książki Roberta Ziółkowskiego "Karamoja"

Karamoja. Ostatni wojownicy to pełna pasji, dynamiczna relacja z podróży autora do serca Ugandy. Roi się tu od niebezpieczeństw, ale jest też miejsce na przyjaźń, szacunek, wzruszenia i…

Beata Igielska · 13 września 2018 · książka ·

Agentka 007. „Krystyna Skarbek – królowa podziemia czy zdrajczyni?” Jarosława Molendy

Czytając biografię Krystyny Skarbek odkrywamy nie tylko zasady funkcjonowania słynnego alianckiego podziemia, ale również poznajemy kobietę, która była oddana swojej sprawie. Wierzyła w to, co robiła i wykonywała wszystko z myślą o wyzwoleniu swojego kraju.
Ania Baron · 7 sierpnia 2014 · książka ·

Agnieszka Chylińska z książką „Zezia, miłość i bunt na statku” w salonie Empik Plac Wolności

Przebojowa Zezia powraca. Jak każda nastolatka będzie musiała się zmierzyć z problemami dorastania. Zezia, miłość i bunt na statku (Wydawnictwo Pascal) to już czwarta książka ze…

Agnieszka Chylińska · 3 lipca 2019 · literatura ·

Agnieszka Graff – „Magma” i inne próby zrozumienia o co tu chodzi. Recenzja książki.

Graff pisze m.in. o wspólnym interesie wszystkich kobiet, ale jednocześnie zadaje pytanie, czy aby na pewno te interesy były wspólne dla wszystkich kobiet?

Agnieszka Graff mądra kobieta. Autorka Świata bez kobiet (2001r.), Rykoszetem (2008r.) oraz Magmy (2010r.). Filolożka, wykładowczyni, tłumaczka, specjalistka od feminizmu i słusznej krytyki…

(Grzegorz Janiczak)ArafatkaGrzes · 19 listopada 2010 · książka · 4 komentarze

Agnieszka Wolny chodzi i pyta: „Bujać nogą w powietrzu?”

[Impresja o pewnym wierszu z tomu „Mocno poszukiwana”. Niszowy dialog z tekstem Magdaleny Czuczwary: http://www.wywrota.pl/db/artykuly/17788_agnieszka_wolnyhamkalo_mocno_poszukiwana.html ] „Krytyka, coraz zuchwalsza, ośmiela się role odwracać i kazać wierszowi tłumaczyć, co sama uprzednio napisze”...
Nisza Krytycznoliteracka · 17 pazdziernika 2010 · książka ·

Agnieszka Wolny(-Hamkało): mocno poszukiwana!

„Więc bujać nogą w powietrzu?” - zdecydowanie tak. Zamiast zacierania rąk. [Niszowy dialog z tekstem Michała Słotwińskiego: http://www.wywrota.pl/db/artykuly/17787_agnieszka_wolny_chodzi_i_pyta_bujac_noga.html]
Nisza Krytycznoliteracka · 17 pazdziernika 2010 · książka ·

Agnieszka Wolny: Mocno poszukiwana

Lektura „Mocno poszukiwanej” jest swoistą podróżą przez świat wirtualny i rzeczywisty, świat młodej, nowoczesnej (czy może lepiej - ponowoczesnej?) kobiety...

Rok 1999, młoda, bo dwudziestoletnia, kobieta wydaje debiutancki tomik pokusić się można o wstęp kojarzony z serią sci-fi. Wiele osób z pewnością zarzucić mogłoby mi ignorancję, gdyż…

Nisza Krytycznoliteracka · 31 pazdziernika 2010 · książka ·

Aimée i Jaguar

Historia miłości Niemki i Żydówki w nazistowskim Berlinie.

O holocauście pisać i mówić można bez końca. Każda z opowiadanych historii ocala od zapomnienia kolejne z milionów ludzkich istnień, po których- gdyby nie dokumenty literackie- nie…

ataraksja · 2 marca 2009 · książka · 2 komentarze

Alberto Moravia – „Nuda”

Powieść Moravii niewątpliwie zadowoli osoby lubujące się w analizie struktury fabularnej i opisu przeżyć wewnętrznych.

Nuda zawłaszcza umysł i ciało, niczym przezroczysta klatka pozwala skonstruować wizję rzeczywistości, równocześnie odbierając człowiekowi możliwość nawiązania zdrowej, fizycznej i…

Syno · 23 grudnia 2010 · książka · 1 komentarz

Aleksandra Zbierska "Wibrujące ucho"

Autorka zniża się do poziomu trawy i nasłuchuje. Szumów trochę jest. Ważne jednak, by z tej mnogości nawiązań wyłaniała się całość, która ma ręce i nogi. Tak jest w tym przypadku.

Totalna mobilizacja szumu. Z wiersza Wibrujące ucho Aleksandra Zbierska jest osobą doskonale znaną bywalcom liternetu, szczególnie portalu nieszuflada.pl. Autorka czaiła się w necie dość…

redsquare · 13 maja 2009 · książka ·

Alter ego Kmicica-Potockiego a sprawa polska - Karolina Sykulska "Plagiat"

"Wszelkie prawdopodobieństwo opisanych w powieści bohaterów i wydarzeń do realnie istniejących jest przypadkowe, toteż doszukiwanie się analogii stanowi wyłącznie nadinterpretację i próbę manipulowania rzeczywistością."
Marcin Sierszyński · 15 lipca 2009 · książka ·

Ambasadorowa w MBP Katowice.

Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie w Filii nr 6 (ul. Bytomska 8 A), w dn. 28 lutego br., o godz. 17.00. Naszym gościem będzie Beata Gołaszewska - bohaterka książki Ambasadorowa ,…

MBP Katowice · 26 lutego 2018 · literatura ·

Amerykańscy Marzyciele – Michael Kazin

Jak to jest, że tej lewicy niby w USA nie ma, a jednak jest i że niby nic nie zmienia, a zmienia wszystko?

Podobno w Stanach nie ma liczącej się politycznie lewicy. Są za to, jak powszechnie wiadomo, Republikanie oraz Demokraci, a w związku z tym jedni i drudzy muszą ciągnąć do centrum, by…

dominika ciechanowicz · 4 marca 2013 · książka · 1 komentarz

Amerykańscy prezydenci na wesoło

„Polityka i humor" to zbiór dowcipnych wypowiedzi i anegdot związanych z poszczególnymi prezydentami USA.

O amerykańskich prezydentach napisano już chyba wszystko. Dociekliwi historycy tworzą skrupulatne statystyki, dzięki którym wiemy, ilu w fotelu prezydenckim zasiadało demokratów, a ilu…

dominika ciechanowicz · 29 grudnia 2011 · książka ·

Amfetamina – thriller psychologiczny – recenzja

Bardzo możliwe, że po lekturze Amfetaminy, która jest thrillerem psychologicznym, dojdziemy do wniosku, że życie szaraczka nie jest takie złe. Iza z całą pewnością do takiego stwierdzenia…

Jowita Szpilka · 5 pazdziernika 2016 · książka ·

Amnezja zaangażowania

„Koniec teorii", czyli pokaz erudycji filozofa, zaangażowanie polityczne i wskazanie na zamknięcie w akademickiej klatce dyskursu humanistycznego.

Koniec Teorii Terry ego Egletona jest kolejną, świeżą propozycją Krytyki Politycznej, wydaną w serii Idee. Oryginalny tytuł dzieła After theory, wskazuje na okres poteoretyczny, jeśli za…

Paweł Handzlik · 29 sierpnia 2012 · literatura ·

Anarchy in Poland

Bartosz Sadulski pisze o najnowszej powieści Jakuba Żulczyka "Radio Armageddon", która ukazała się nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża

Ledwo się druga książka Jakuba Żulczyka pojawiła, a już zdążono ją zaszufladkować. Krzysztof Varga w Gazecie Wyborczej pisze o pierwszej polskiej powieści pokolenia emo", nie do końca…

Rita Baum · 21 maja 2008 · literatura · 5 komentarzy

Andrij Bondar - „Historie ważne i nieważne”, czyli pogranicza literatury

„Są historie nie mniej rzeczywiste niż najbardziej absurdalny sen” – tak rozpoczyna się jedna z „ważnych historii” Bondara i tą sentencją można opisać cały zbiór opowiadań ukraińskiego poety, publicysty, tłumacza i prozaika.
Michu Michalski · 4 sierpnia 2011 · książka ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca