Wywrota
strony: « ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Andrzej Czyżewski, „Piękny Dwudziestoletni” – recenzja

– Hłasko nie chciałby biografii. Hłasko jest brudny i prawdziwy, ale jednocześnie bardzo filmowy, bardzo noir, bardzo hollywoodzki – w tym dobrym znaczeniu.

Nie lubię czytać biografii, bardzo często spłycają opisywane sylwetki, odzierają ludzi z otaczającej ich aury legendy, wyjątkowości, niezwykłości. Fragmenty listów, stosy metrykalnych…

Radosław Kolago · 18 lutego 2013 · książka · 2 komentarze

Andrzej Falkiewicz i moje pierwsze wejrzenie w „Świetliste”

Lecz nie ostatnie, z pewnością, bo „Świetliste” trudno jest wyrozumieć, zużyć znaczenia, nadążyć za myślą, która prowadzi czytelnika jak ślepca, coraz to trafiającego palcami na ściany, sprzęty i znajome z dotyku ciało.
Michał Słotwiński · 10 kwietnia 2011 · literatura · 2 komentarze

Andrzej Stasiuk „Dojczland” – samotna podróż przez Niemcy.

Wspominanie i rozmyślanie o Niemczech, przelane na papier, sensem samotnej, niemieckiej podróży Andrzeja Stasiuka.

Jest to opowieść o Niemczech, widzianych oczami autora. To swoisty dziennik z jego podróży po wielu niemieckich miastach oraz wsiach, zawierający jego myśli i odczucia towarzyszące mu podczas …

Małgorzata Kubel · 10 lutego 2009 · książka · 4 komentarze

Andrzeja Falkiewicza „znalezione szkice do książki”, czyli chaos racjonalizacji

Mnogość kategorycznych sądów w tej książce – i przeczuwalna ich, niedowiedziona trafność – nie dają zachować dystansu, na jaki pozwala „nieuchronna wynikowalność pozornie zbornych wykładów”[1].
Michał Słotwiński · 27 marca 2011 · literatura · 5 komentarzy

Ani żadnej rzeczy... która jego jest

Ani żadnej rzeczy Czym powinien charakteryzować się dobry thriller sensacyjny? Kilka elementów jest pożądanych. Jakaś tajemnica z przeszłości, tajne bractwo, służby specjalne, pościgi, w …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 sierpnia 2017 · książka ·

Anioły, demony, alkohol ("Wspaniałe życie" Roberta Ziębińskiego)

Kim byłby Bukowski, gdyby spróbował pójść na odwyk? Te rzesze zbuntowanych nastolatków pozbawionych inspiracji... całe szczęście, Robert Ziębiński Bukowskim nie jest. A Wspaniałe życie …

Borys Róg · 25 maja 2016 · literatura ·

Anna Nunek – „Czworaczki"

Anna Nunek, nie wiadomo dlaczego gdzieś pędzi, gna. Od początku widać, że ma coś do przekazania, ale chce zrobić to szybko. I robi to niesamowicie szybko. Coraz szybciej, jak gdyby chciała skończyć pisać, jeszcze zanim tak naprawdę zacznie.
Agnieszka Pilecka · 13 kwietnia 2013 · książka ·

Antologia z pazurem – opowieść na temat nowoczesności

Antologia z pazurem, to bardzo niepewna, nierozstrzygalna opowieść o nowoczesności. Spotkanie z poetami mówiącymi wieloma głosami. Autorzy wierszy nie męczą przesłaniem, lecz odsyłają, analizują, ściszają głos, pytają. Są nieufni, zakamuflowani, niby niepozorni.
Sówla · 19 stycznia 2012 · książka ·

Antypody

"Antypody" są uważane za najlepszy debiut poetycki ostatniego ćwierćwiecza.

Sławomir Elsner urodził się w 1976 roku. Poeta. Mieszka w Olkuszu. tyle tylko możemy się dowiedzieć z informacji na obwolucie debiutanckiego tomiku Elsnera, pisarza, który wygrał Połów…

Pan A. · 29 stycznia 2009 · książka · 8 komentarzy

Antytalent i pustka. „Wyznania buddyjskiego ateisty” Stephena Batchelora

Buddyjski antytalent oznacza w tej książce wątpienie. Wątpienie, co zabrzmi może trochę komicznie, afirmacyjne. Niepozbawione dozy życzliwości, która bierze się z sympatii dla nowej ścieżki duchowej, jaką podążał (i podąża do dziś) autor.
Jakub Antolak · 21 stycznia 2014 · książka ·

Archeologiczne Archiwum Iks

Feeria pomysłów zanurzona w esy-floresy alternatywnych rzeczywistości oraz archeologicznych wykopalisk. „Szewc z Lichtenrade” Andrzeja Pilipiuka to wehikuł, który zabiera nas tylko w ciekawe miejsca i czasy.
Michał Domagalski · 19 września 2012 · literatura ·

Arcydzieło nieskończone ("Wyznaję" Jaume Cabré)

Wyznaję to powieść wielka, nie tylko ze względu na ilość stron, ale głównie dlatego, że została skomponowana z niezwykłą maestrią. Choć, jak sam autor twierdzi, definitywnie…

Michał Domagalski · 28 czerwca 2016 · książka ·

Arterie / wywrotowy przegląd prasy

Przegląd prasy - nowy projekt na Wywrocie.pl. Omówiliśmy kilka tygodni temu ostatni numer Tygla Kultury w ramach Niszy Krytycznoliterackiej, ćwiczenie pokazało, że potrzebna jest praktyka. Tym razem omawiamy archiwalny, czwarty numer Kwartalnika Arterie, zapowiadając jednocześnie nadejście kolejnego. Otwieramy, tym samym, nowy dział na Wywrocie.pl: wywrotowy przegląd prasy.
Nisza Krytycznoliteracka · 24 września 2010 · literatura · 4 komentarze

Autostopem przez Kołymę

Opowieść o gadającym kamieniu, eliksirze młodości i oligarsze, który rozdaje pieniądze mogą powodować mylne wrażenie, że Kołyma to jakaś bajeczna, egzotyczna kraina.

Dzienniki kołymskie to kolejna już (po Białej gorączce i Rajskiej dolinie wśród zielska) relacja Jacka Hugo-Badera z podróży po Rosji. Tym razem dziennikarz GW wybrał się w podróż…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 9 stycznia 2012 · literatura · 1 komentarz

Ayelet Gundar-Goshen „Budząc lwy” (recenzja)

Budząc lwy Ayelet Gundar-Goshen to kolejna pozycja z serii z Żurawiem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem poznajemy współczesny Izrael, gdzie autorka umieściła akcję swojego…

Anna Bugajna · 22 lipca 2019 · książka ·

Back to school

A więc mieliśmy już fantastykę, kryminał, alternatywne historie i publicystykę. Rozrzut rzeczywiście imponujący, ale czy ktoś się spodziewał podręcznika dla pierwszej klasy?

Ponad dwa miesiące temu w Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazała się druga po Antypapieżu publikacja Tomasza Piątka. Publikacja oryginalna i interesująca Podręcznik dla klasy pierwszej. O…

Jarek Woźniak · 27 listopada 2011 · książka · 2 komentarze

Ballada o odrzuconych – recenzja „Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai

Trudno mi się otrząsnąć po lekturze tej książki, trudno wyjść z głębokiego, katartycznego stanu, w który mnie wprowadziła. Z tego smutku i zamyślenia...

Złowieszczy symbolizm Łatwo, przy pierwszej lekturze, przegapić ponurą symbolikę rozdziału otwierającego powieść Rebekki Makkai. W trakcie imprezy ku czci Nico (pierwszej ofiary AIDS w jego …

Dominika Ciechanowicz · 29 kwietnia 2020 · książka ·

Bambusowa klepsydra

W poszukiwaniu nowego życia. Wiesław Górnicki zaprasza w podróż po zniszczonej rewolucją i wojną Kambodży.

Historia zna bardzo dużo przypadków tyranii, okrucieństwa i ludobójstwa. Analizując dzieje świata co krok można się natknąć na bezwzględnych i despotycznych władców. Poświęcono im…

Anna Balcerowska · 29 czerwca 2009 · książka · 1 komentarz

Bankiet wysuszonych kasztanów – książka nie tylko dla seniorów

Czas jest nieubłagany, i choć robilibyśmy wszystko, by spowolnić zmiany jakie stopniowo odciska na naszym ciele, nadejdzie dzień, gdy starość zapuka do naszych drzwi. Obawy, które możemy…

Agata83 · 30 sierpnia 2016 · książka ·

Banksy „Wojna na ściany” (recenzja)

Zgrywa, żart, młodzieńcza artystyczna wirtuozeria? Czy zmuszanie przechodniów do rozmyślań?

Banksy swoimi dziełami nie tyle śle w świat idee, przesłania czy traktaty moralne, co staje się przyczynkiem do ruchu myśli w głowie przypadkowego przechodnia, który spotyka jego dzieło na…

Michał Domagalski · 14 lutego 2013 · książka · 3 komentarze

Bardzo trudny las do zrozumienia

Urodzony w 1921 roku w Zielonej koło Wilna, mieszkający i studiujący we Wrocławiu, następie żyjący na emigracji w Oak Parku w USA, Karpowicz zostawił trwały ślad w pamięci i twórczości jemu współczesnych, a także późniejszych pisarzach.
Marcin Sierszyński · 27 stycznia 2012 · książka ·

Bartłomiej Basiura - Waga. Dlaczego Temida ma zawiązane oczy?

Bartłomiej Basiura, mimo młodego wieku ma już na swym koncie cztery wydane powieści. Waga jest pierwszą częścią trylogii o przygodach technika kryminalnego Miłosza Goczałki. Akcja…

PanCzyta.pl · 13 maja 2016 · książka ·

Baśnie ceperskie

Czyli słów kilka o Tatrach, uśpionych rycerzach i misiołakach, a także o tym, jak umilkło echo do niedawna krzyczące z dumą: „janosikowe we wsi!".

W przeciwieństwie do dzieł wypełniających przestrzeń, jakim dla przykładu jest rzeźba, literatura (wypełniająca czas) daje nam możliwość zmiany postawy względem utworu w trakcie…

Justyna D. Barańska · 20 grudnia 2011 · książka ·

Będzie się działo! - recenzja książki "Amelia Bedelia i Boże Narodzenie" Peggy Parish

Amelia Bedelia to szalona i nieprzewidywalna gosposia, która każdą perfekcyjną panią domu doprowadziłaby do apopleksji. Tym razem wyzwaniem są dla niej Święta Bożego Narodzenia. A to…

Beata Igielska · 7 grudnia 2017 · książka ·

Berg!

Gombrowicza spotkało to samo, co staje się udziałem każdej awangardy: okrzepł, zmienił krótkie spodenki na gacie w kancik, przeszedł do klasyki, zaczął wypełniać listy lektur, po czym stał się obiektem nienawiści i rozprawek ze wstępem, rozwinięciem oraz zakończeniem.
Aleksandra Lubińska · 31 pazdziernika 2012 · książka ·



strony: « ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca