Wywrota
strony: « ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Berlin - Moskwa. Podróż na piechotę

Urodzinowa fanaberia, podróż w głąb siebie, a może zwykła próba sił? Z ziemi niemieckiej do rosyjskiej: „Berlin – Moskwa. Podróż na piechotę”.

Zaskakujące, zadziwiające i intrygujące, no bo jak to: z Berlina do Moskwy na piechotę, samotnie? Przecież to szmat drogi, a jednak Wolfgang Buscher idzie... Idzie, idzie i idzie. Niby chce…

Anna Balcerowska · 10 listopada 2009 · książka ·

Berlin, miasto otwarte dla wszystkich - recenzja książki "Duetsche nasz" Ewy Wanat

Książce Deutsche nasz pierwszy plus należy się za tytuł pomysłowa gra słów od razu zwraca uwagę. Ewa Wanat ukazała w niej współczesne Niemcy przez pryzmat tego, co dzieje się w Berlinie …

Beata Igielska · 5 lipca 2018 · książka ·

Bestsellerowa saga - recenzja książki "Silva rerum II" Kristiny Sabaliauskaite

Silva rerum II to drugi tom wspaniałej, napisanej z rozmachem sagi o polsko-litewskiej rodzinie. To również zapierająca dech w piersiach powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w…

Beata Igielska · 15 pazdziernika 2018 · książka · 1 komentarz

Bez happy endu dla „Kobiet” Steinara Bragiego

Seksista, kpiarz, buntownik, a może islandzki syn marnotrawny? Jakiej plakietki mu nie przypniemy, Steinar Bragi napisał świetny thriller polityczny.

Czego można dowiedzieć się o Islandii z zewnątrz ? Islandia ma najczystszą wodę na świecie, publikuje najwięcej książek na mieszkańca, jest największym w Europie hodowcą bananów, jej…

Justyna Białogłowicz · 19 marca 2011 · książka ·

Bez kontroli - recenzja książki "Niebezpieczny chłopak" Petera Robinsona

Niebezpieczny chłopak to kryminał z serii o Alanie Banksie i Annie Cabbot. Tym razem śledczy muszą nie tylko rozwiązać kryminalną zagadkę, ale i uporać się z osobistymi problemami.…

Beata Igielska · 13 listopada 2018 · książka ·

Bez pisma - przedpremierowo o książce "Święte słowo" S. H. Björnsdóttir

Święte słowo to druga książka islandzkiej pisarki S. H. Björnsdóttir, jaką miałam okazję przeczytać. Jest to niesamowita uczta duchowa, ale zarazem lektura niepokojąca i bardzo…

Beata Igielska · 8 stycznia 2020 · książka ·

Bez uproszczeń o… („Nie przeproszę, że urodziłam”)

Słowo „rodzic”, słowo „ojciec”, słowo „matka” czy słowo „rodzina” zdają się silnie obrośnięte skamieliną znaczeń.

Siłą reportaży Karoliny Domagalskiej jest obiektywizm w pokazywaniu problemów. Obiektywizm oraz szerokie spojrzenie. Autorka nie pozwala sobie na uproszczenia i nie ustawia świateł…

Michał Domagalski · 28 maja 2015 · książka ·

Bez zaskoczenia, jest lubieżnie i rubasznie – „Skecz zwany morderstwem” Marcina Wolskiego

Różnorodność postaci sprawia, że jest lubieżnie i rubasznie: „(…) opowiadają sobie kawały tak grube, że nie przeszłyby nawet przez odbyt najstarszego pederasty.” Nie jest to humor dyskretny, ale bardzo obrazowy i sugestywny dla postaci oraz środowiska gwiazd. W tej aurze dochodzi do zbrodni – jest morderstwo, zatem mamy kryminał.
Łukasz Sroczyński · 2 pazdziernika 2013 · książka ·

Bezdźwięczna psychoterapia: Yoko Ogawa Miłość na marginesie

Podobno nie powinno oceniać się książki po okładce, ale i w na tym polu różowo nie jest, bo okładka może zniechęcić... różowym desigem! Pierwsze skojarzenia – ckliwe romansidło. I tu pojawia się błąd.
Agata Kwiatkowska · 14 listopada 2011 · książka ·

Bezkarni zbrodniarze (recenzja)

Książka Bezkarni zbrodniarze Stefanii Jagielnickiej od samego początku zapowiadała się bardzo interesująco. Czerpiąc z aktualnych niepokojów związanych z napływem do Europy kolejnych fal…

Anna Balcerowska · 1 czerwca 2016 · książka ·

Bezlitosne: rzecz o zbrodniach (nie)doskonałych

Bezlitosne autorstwa Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza to studium poświęcone najokrutniejszym kobietom dwudziestolecia międzywojennego. Punktem wyjścia do napisania tej książki jest…

Anna Balcerowska · 3 lutego 2016 · książka ·

Biali bogowie

Tajemnicza, pełna nieprzewidzianych zdarzeń opowieść o tym, jak zostać bogiem w amazońskiej dżungli.

„Biali bogowie” to owiana tajemniczością powieść przygodowa. Zagadką jest już samo nazwisko autora, Torstena Krola, który zarówno z agentem jak i wydawcami kontaktuje się wyłącznie…

Anna Balcerowska · 19 maja 2009 · książka ·

Białe i czarne - recenzja książki "Dollbaby" Laury Lane McNeal

Debiutancka powieść Dollbaby amerykańskiej pisarki Laury Lane McNeal zadziwia dojrzałością treści i formy. To piękna, wzruszająca historia rodzinna, pełna zaskakujących zdarzeń i…

Beata Igielska · 21 lutego 2018 · książka ·

Bieguni

"Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczania świata, wobec jego chaosu..." Olga Tokarczuk

"Bieguni" to najnowsza powieść Olgi Tokarczuk, w której autorka prezentuje swój sposób widzenia świata. Jest to jednocześnie pierwsza książka tej pisarki, którą miałam przyjemność…

Anna Balcerowska · 25 lipca 2008 · książka · 1 komentarz

Biegunki pod skrzydłami Nike

Olga Tokarczuk jest w tej niefortunnej sytuacji, że jako człowiek przerasta własne pisanie. Cokolwiek mianowicie napisze, to nie będzie to tak ciepłe, życzliwe, ciekawe i otwarte jak ona sama. Ot, kolejne literackie skórki zrzucane niczym przez węża. Ale ludzie te wylinki podnoszą, dosyć nawet tłumnie, uważnie oglądają, oceniają, przymierzają, eksponują na wystawach nobliwych, zacnych.
Jarosław Klebaniuk · 5 marca 2011 · literatura · 17 komentarzy

Bieguny życia i sztuki - recenzja nowej książki Larsa Christensena "Magnes"

Magnes to kolejna monumentalna powieść Larsa Saabye Christensena. Tym razem wybitny pisarz podejmuje temat miłości, skomplikowanych relacji międzyludzkich oraz sztuki i jej związków ze…

Beata Igielska · 9 grudnia 2018 · książka ·

Big Sur, czyli Kerouaca pisanie znad przepaści

Czy kolejna na polskim rynku literackim pozycja amerykańskiego pisarza oferuje czytelnikowi coś nowego, czy raczej skazuje go na wędrowanie po obszarach już dobrze zapoznanych?

Popularność Jacka Kerouaca, króla Beatników, jednego z najsłynniejszych pisarzy amerykańskich ubiegłego stulecia, zdaje się nie słabnąć. Jego książki sprzedają się nadal w tysiącach…

Adam Wierzchołek · 9 marca 2012 · literatura ·

Biografia rzetelna i obiektywna

Niewielu polityków cieszy się moim uznaniem. Hillary Clinton na pewno do nich nie należy (podobnie jak jej ostatni przeciwnik Donald Trump), a jednak jej biografię przeczytałam jednym tchem i z …

allison · 3 stycznia 2017 · książka ·

Biznes i prawa człowieka w cieniu świętej księgi.

W cieniu świętej księgi jest jednocześnie nazwą filmu dokumentalnego, opowiadającego o związkach turkmeńskiej dyktatury z ponadnarodowymi korporacjami. Symbolem tej współpracy jest właśnie Ruhnama, święta księga napisana przez dożywotniego prezydenta Turkmenistanu, Saparmyrata Nyýazowa.
nonFelix · 11 sierpnia 2010 · książka ·

Blaski i cienie "Początku" - recenzja nowej powieści Dana Browna

Czy Robert Langdon może zginąć? Oczywiście, że nie! Czy rozwiąże nawet najtrudniejszą zagadkę, na której opiera się fabuła powieści? Oczywiście, że tak! Mimo tego przekonania śledzi…

Beata Igielska · 16 listopada 2017 · książka ·

Bo Bułhakowa warto czytać także i dziś – „Fatalne jaja i Diaboliada”

Rosyjski pisarz Michaił Bułhakow znany jest gównie z powieści Mistrz i Małgorzata. Powieść ta to zarówno jego opus magnum, jak i znak rozpoznawczy wśród współczesnych czytelników. Czy…

Anna Bugajna · 27 lipca 2018 · książka ·

Bo nie jestem Etruskiem?

„Nadeszła era, w której światem będą rządzić ci, którzy panują nad przepływem informacji.”

Fabryka Słów przypomina nam o twórczości Rafała A. Ziemkiewicza z lat 90. minionego wieku dwoma nagradzanymi m. in. bardzo popularnymi w świecie polskiej fantastyki Zajdlami. Dzisiaj autora…

Michał Domagalski · 22 lipca 2012 · książka ·

Bo nie o Edypa tu chodzi. Recenzja książki „Poparzone dziecko” Stiga Dagermana

Stig Dagerman wciąż karmi wyobraźnię zarówno krytyków, jak i czytelników. Jego reportaż o powojennych Niemczech zaliczany jest już do klasyków literatury faktu. Jednak Dagerman nie był…

Anna Bugajna · 3 września 2020 · książka ·

Bóg Chaosu

Zawiła historia morderstw i szpeigostw z historią i polityką w tle.

Pojawia się już w tytule, wkrada się na karty powieści i niepostrzeżenie zadomawia się w nich na dłużej. Chaos – to słowo, które najlepiej oddaje atmosferę powieści. Na miejsce akcji…

Anna Balcerowska · 23 sierpnia 2009 · książka · 1 komentarz

Bohater z Opola. „Wilq Superbohater” nr 20

Kto nie boi się Trój Palczastej Dłoni z Ciasta? Kto pokonał rekina w trawie? Tak! To WILQ!

Po raz pierwszy Wilq pojawił się na mojej półce w 2007 roku. Do dziś pamiętam emocje, które towarzyszyły mi w trakcie lektury zeszytu o jakże dźwięcznej nazwie Jednogłowy pirat. Te dwa…

Adrian Jaworek · 19 maja 2014 · książka · 1 komentarz



strony: « ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca