Wywrota
strony: « ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Bohaterowie i mordercy - recenzja książki "Drapieżny ród Piastów" Sławomira Leśniewskiego

Drapieżny ród Piastów czyta się jednym tchem, niczym sensacyjną powieść. I nic dziwnego, gdyż autor pisze błyskotliwie, ciekawie i przystępnie, odsłaniając mało znane powszechnie fakty…

Beata Igielska · 8 sierpnia 2018 · książka ·

Bolesna codzienność - przedpremierowo o książce "Znikająca ziemia" Julii Phillips

Znikająca ziemia to bardzo udany debiut powieściowy amerykańskiej dziennikarki. Książkę, której akcja rozgrywa się współcześnie na półwyspie Kamczatka, czyta się jednym tchem, z…

Beata Igielska · 26 sierpnia 2019 · książka ·

Bolszewizm oczyma księdza - recenzja książki "Wspomnienia z państwa antychrysta"

Wspomnienia z państwa antychrysta księdza Bolesława Żylińskiego to książka, która ma dla mnie szczególne znaczenie ze względu na historię egzemplarza, który trafił w moje ręce w…

Beata Igielska · 10 czerwca 2017 · książka · 1 komentarz

Bombel

Świat widziany oczyma wiejskiego pijaka, odludka, który patrzy na wszystko z dość nietypowej perspektywy.

Bombel to wiejski pijak, który zamglonymi oczyma patrzy na świat. Bohater siedzi sobie na przystanku, gdzieś w Beskidzie Niskim i opowiada. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat Cyganów.…

Anna Balcerowska · 9 września 2012 · książka · 2 komentarze

Boska ekonomia. Wokół wiersza „Oeconomia divina” Czesława Miłosza

Człowiek na świecie jest sam! Wszelkie metafizyczne byty zrodziły się w jego umyśle, żeby uzasadnić istnienie i nadać sens ziemskiej wędrówce. Metafizyczne uzasadnienie jest zasadniczym warunkiem sensowności ludzkiej egzystencji w świecie.
Jan Stasica · 25 lipca 2013 · literatura ·

Boski Comeback

Kilka słów o tym, jak panowie Micklethwait i Wooldridge zagrali na nosie Nietzschemu.

Ci dwaj dżentelmeni, dziennikarze związani z pismem The Economist , poprzez tytuł książki będącej efektem ich kooperacji Powrotu Boga, rzucają rękawicę wszystkim tym, którzy bóstwa dawno …

Radosław Kolago · 21 marca 2012 · książka ·

Brud, smród i rozpusta - XVII-wieczne Chiny od sypialni

Jose Freches może uwieść nie spoglądając nawet na swoją ofiarę, sprawnie za to używając słów, które wywołują przyjemne erotyczne napięcie.

Wdech. Przed przystąpieniem do tej lektury trzeba wziąć bardzo głęboki, by gdzieś w połowie zdania nie zabrakło tchu. Zwłaszcza, że często są to zdania bardzo pikantne, które wywołują …

Anna Balcerowska · 13 kwietnia 2011 · literatura · 4 komentarze

Bunt w czasach Neostrady – „Mały Brat” Cory Doctorowa

Zagrożenia płynące z nieokiełznanego rozkwitu technologii, u wielu pisarzy science-fiction eksplodujące kuriozalnymi pomysłami, są u Doctorowa realne i namacalne.

Intuicja każe mi rozpocząć niniejszą recenzję od następującego stwierdzenia: Cory Doctorow jest, niestety, jakąś ponowoczesną wersją proroka. Stworzył w swojej powieści wizję świata,…

dominika ciechanowicz · 31 maja 2011 · książka · 1 komentarz

Buntownicy są wśród nas - recenzja kultowej książki "Outsiderzy" S.E. Hinton

Mająca dziś 70 lat Susan Eloise Hinton napisała swą pierwszą powieść, będąc licealistką. Od tej pory Outsiderzy uważani są za jeden z najważniejszych literackich głosów zbuntowanego…

Beata Igielska · 13 listopada 2018 · książka ·

Burząc stereotypy – „Couchsurfing w Iranie. (Nie)codzienne życie Persów” Stephen Orth

Iran jako Państwo leżące na Bliskim Wschodzie w oczach Europejczyka zlewa się w jeden region ogarnięty wiecznymi wojnami, do którego lepiej się nie zapuszczać. Jak ten stereotyp ma się do…

Anna Bugajna · 22 stycznia 2018 · książka ·

Busz po polsku

Wędrujący reporter z pasją, który opisuje przerażający i zadziwiający obraz polskiej prowincji lat 50 - 60 XX wieku, czyli "Busz po polsku"

Większości czytelników twórczość Kapuścińskiego kojarzy się przede wszystkim z daleką egzotyką, afrykańską pustynią i amerykańską dżunglą. Okazuje się jednak, że Polska też…

Anna Balcerowska · 27 sierpnia 2008 · książka ·

Być maszyną czy nie być, czyli przygody wśród transhumanistów.

Człowiek ma zwierzęcą naturę. Jednym z aspektów tejże natury jest to, że umieramy. Próbujemy więc oswoić się z nieuchronnością śmierci na różne sposoby. Są ludzie, którzy oswajają …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 pazdziernika 2020 · książka ·

Być może ktoś cię obserwuje, czyli „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins

Do pracy dojeżdżam pociągiem podmiejskim. Czas dojazdu często wykorzystuję na czytanie. Nie zwracam szczególnej uwagi na rozwieszone na ścianach wagonu reklamy (nawet jeśli dotyczą jakiejś …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 grudnia 2015 · książka ·

Bycie hermafrodytą jest naturalne ("Kim jest Sam?")

Co się stanie, gdy pani każe klasie podzielić się – w ramach podtrzymywania schematów – na chłopców i dziewczynki?

To książka niezwykle aktualna. Książka potrzebna. Jedna z tych, które pozwalają mieć nadzieję, że literatura uczy. I że jej dydaktyzm nie musi wcale opierać się na powtarzaniu…

Michał Domagalski · 22 lipca 2015 · literatura · 18 komentarzy

Byle do maja! – Grudniowie

„Siła strachu” nie słabnie, nawet po apokalipsie grudniowej. Marzymy o końcu.

Zainspirowany właśnie ukończoną lekturową przygodą z Siłą strachu Piotra Jezierskiego piszę (zaczynam) ten tekst przed 21 grudnia, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeżeli to…

Michał Domagalski · 1 stycznia 2013 · literatura ·

Był sobie świat, był sobie człowiek - recenzja książki "Kot niebieski" Martyny Bundy

Kot niebieski to napisana z rozmachem, piękna, wzruszająca i dająca wiele do myślenia książka, której akcja rozgrywa się na Kaszubach na przestrzeni kilku wieków. Druga w dorobku Martyny…

Beata Igielska · 5 pazdziernika 2019 · książka ·

Byłoby (Jerzy Jarniewicz, „Woda na Marsie”, przyczynek do interpretacji)

Próba rekonstrukcji dokonująca się w Wodzie na Marsie jest naprawdę godna podziwu, choć jednocześnie co na swój sposób smutne lub niepokojące skazana na porażkę. Ta próba, która ma…

Michał Domagalski · 20 listopada 2015 · literatura ·

Carl Frode Tiller „Początki” (recenzja)

Początki Carla Frode Tillera to trzecia już część serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego. Po raz kolejny to propozycja świetnej literatury i dowód na to, że…

Anna Bugajna · 22 lipca 2019 · książka ·

Carpe diem spraw, by każdy twój dzień był niezwykły

Czytamy poezję nie dlatego, że to zabawne, lecz dlatego, że jesteśmy ludźmi, a ludzie wypełnieni są pasją . W wierszach zamknięte są wspomnienia, marzenia, uczucia, całe ludzkie dusze. W każdym z nas tkwi poeta. Trzeba go tylko odkryć.
konik_91 · 3 marca 2007 · książka · 5 komentarzy

Carpe diem! - przedpremierowa recenzja książki "Radość życia" Romy Ligockiej

Radość życia czyta się niespiesznie i smakuje wszystkimi zmysłami. To książka mądra i dojrzała, taka, do której chce się wracać. Na całość składają się z pozoru różne zapiski.…

Beata Igielska · 19 pazdziernika 2017 · książka ·

Cena przebaczenia (Tramwaj Literacki)

Dzyń! Dzyń! Przed Wami na pierwszym przystanku otwierają się drzwi Wrześniowego Tramwaju Literackiego. Kto się przejedzie? Kto chętny poczytać w Tramwaju? – przypisek Redakcji

Nie przepadam za thrillerami. Zawsze przypominały mi podkręcone do granic możliwości kryminały, w których fabuła i tajemnica schodzą na drugi plan, a najważniejsze jest szokowanie (bo nie…

Adrian Jaworek · 31 sierpnia 2011 · książka · 1 komentarz

Centrum z odpadów. „Garcia. Resztki świata”

W jednym z dramatów Rodriga Garcii pojawiają się się śmieci i stanowią one pretekst do opowieści o nadziei. Worek odpadów po klientach restauracji McDonald's jest przyczynkiem do egzystencjalnej refleksji bandy filozofów sprzedających burgery i ścierających stoliki. Rodrigo Garcia daje nam tym samym do zrozumienia, że tym co interesuje go w świecie jest dokładnie to, co odrzuca cywilizacja. Wszystko czego pozbywamy się w codziennym życiu stanowi punkt wyjścia dla jego dramatów. Resztki świata są zatem w centrum teatru Garcii.
Lena Knicka · 26 września 2014 · książka ·

Cesarz, Ryszard Kapuściński - Czytajcie, bo warto!

Książką, do której z całą pewnością warto powracać jest Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego mistrza reportażu. Niepolska tematyka, oryginalność jego tekstów sprawiły, że reporter ten był znany także poza Polską.
Sandra · 19 kwietnia 2008 · literatura ·

Chce się czytać - premierowa recenzja książki "Boli tylko, gdy się śmieję..."

Listy i rozmowy między Ewą Lipską i Stanisławem Lemem oraz jego synem, Tomaszem, to prawdziwa uczta duchowa i wielka gratka nie tylko dla miłośników twórczości poetki i prozaika. Z…

Beata Igielska · 6 września 2018 · książka ·

Chmurdalia Joanny Bator

„Coś dziwnego dzieje się w chmur dali...” Kilka słów o najnowszej powieści Joanny Bator.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Chmurdalia to najnowsza powieść Joanny Bator. Można ją odczytywać jako kontynuację Piaskowej Góry , ale równie dobrze można potraktować te…

Anna Balcerowska · 24 czerwca 2010 · książka ·



strony: « ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca