Literatura

Wyznaję że jest tylko jeden Bóg (wiersz)

Said Muslim

'Asz hadu an la ilaaha il Allah, ła asz hadu anna Muhammadan Rasulullaah'

Im bliżej śmierci tym trudniej,
decyzje przeważają szalę, Temida odeszła
zastąpiła ją nowa - elektroniczna.

 

uchroń nas Boże przed szatanem przeklętym

 

Zamiast my to szklane pudła albo i dwa
nowe cudowne obrazki, i bogowie na trzech wałkach
Fortuna caeca est, Mamon nie lubi głupców.

 

uchroń nas Boże przed wszelkimi szatanami męskimi i damskimi

 

Dwa słone potoki, kolejny połamany ludzik
w pysze jak Ikar lecimy i jak on spadniemy
chcemy mieć los w ręku
nie otworzymy garści zamykając oczy.


W Imię Allaha. O Allah, zachowaj nas od Szatana, i zachowaj od Szatana to czym nas obdarzysz

 


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Znaleziono 32 komentarze. Poniżej ostatnie 25.
Marek Dunat
Marek Dunat 3 lipca 2008, 10:47
jesli chodzi o polemike z Tobą . wierzę ,że mogłaby być kulturalna. tylko jedna rzecz- czy możesz mi zaręczyć ,że któryś ze współwyznawców Allacha nie poczuje sie nia w pewnym momencie urażony i nie zechce poderżnąć mi gardła ?
Said Muslim
Said Muslim 3 lipca 2008, 10:57
z czy zechcesz mi zaręczyć że któryś z wyznawców Jezusa nie poczuję się urażony i nie zechce spalić mnie na stosie ew. ukrzyżować?

Bzdury gadacie mości panowie. A dla waszej informacji "Im bliżej śmierci" znaczy nic innego jak "zaczynając dorastać" bo dorastanie to początek umierania. Czyli o nic innego jak o podejmowanie trudnych dorosłych decyzji mi nie chodziło. To jak to odebraliście (i mówienie "to Twoja wina bo wiele osób tak to odebrało" jest tłumaczeniem idioty kierowanego przez masę i karmionego przez telewizję)

Nie ma tam nic o umieraniu, wysadzaniu czy zabijaniu i jak ktoś tak to widzi to jest po prostu ślepy i ograniczony.
Ja też mam kontakt z ludźmi którzy rządzą w gminie i też nie mam miłych wspomnień, ale oceniając wiernych po rządzących w gminie to nie wiem po prostu co powiedzieć o polakach patrząc na pana Jarosława K.

Otwórzcie oczy i zobaczcie że nie każdy chce was zabić, bo tak tylko cofacie się o V wieków wstecz i do niczego to nie prowadzi. Popadliście już w paranoję jak myślicie że każdy kto jest muzułmaninem chce was zabić i ma was za niewierne psy.
Miło Anathemo że osądzasz mnie, nie znając. Nikt w mojej rodzinie nie przeszedł na Islam, żaden z moich przyjaciół i osób które kocham. Przykro mi że wkładasz mi do głowy że mam ich za niewierne psy.

I jeszcze raz bo widzę że nie zrozumiałeś :

Islamista - (inaczej islamoznawca) to orientalista lub religioznawca, zajmujący się islamem, kulturą lub literaturą muzułmańską. I tej definicji raczej pasowało by się trzymać.

Nikt nie mówi na PAF czy IRA chrześcijańscy terroryści.
Marek Dunat
Marek Dunat 3 lipca 2008, 11:12
ależ Said - ja nie mówię ,że chrześcijanie sa lepsi . przecież i Ty i ja znamy historie . tyle krwi ile przelano w imie Chrystusa pewnie 10 Hitlerom by się nie udało . tyle tylko ,że to niczego nie tłumaczy. nie wierze po prostu w miłość w imie Boga . ta jest mozliwa tylko w odniesieniu do jednostki . w kupie ZAWSZE zwycięża przemoc i gwałt w imie Boga i miłości . to zreszta potwierdza historia Said . i niestety tego nie zmienisz , choćbyś nie wiem jak sie starał.
Marek Dunat
Marek Dunat 3 lipca 2008, 11:15
powiem Ci jedno . sam zreszta o tym napisałeś . czym innym byc w mniejszości i walczyć o przetrwanie , a czym innym rządzić . zaręczam Ci ,że jeśli Twoi współwyznawcy jakimś cudem objeliby w tym kraju władzę to nie zdążysz pomysleć , a będa rządy fanatyków . Turcja jest wyjatkiem potwierdzającym regułę . u nas natomiast wystarczyłoby z 5 lat rządów prawicowych i wszyscy jestesmy w klatce Rydzyka.
ataraksja
ataraksja 3 lipca 2008, 11:16
Człowieku Dobry... Saidzie, chce mi się zamknąć usta i nie powiedzieć już ani słowa komentarza, bo wszystko co napisałam pod Twoim wierszem przeinaczyłeś i odczytałeś wbrew zamiarom i myślom, które mi towarzyszyły.
Spojrzałam na peela w Twoim tekście, jak na tego, który wcale nie jest lepszy od ludzi Zachodu - zepsutych przez cywilizację i próbujących ją siła narzucać innym nacjom i kulturom. Jednakże, gdy zacytowałam dwuwers z Twego wiersza, to wyraźnie z zamiarem pokazania, że śmierć w imię Allaha w zamachu odwetowym nie jest niczym lepszym od regularnej wojny Zachodu przeciw odwiecznej religii i kulturze narodów oddających cześć Allahowi.
nie zrozumiałeś mnie Said. przykro też, że zarzucasz mi ignorancję, bo zdaje się, że to Ciebie zanadto poniosły emocje :/

i jeszcze jedna kwestia. poezja daje jednak szersze pole interpretacji. nie burz się, bo to prawo odbiorcy. zbyt daleka interpretacja? - może wiersz nie jest napisany dość przejrzyście?
Marek Dunat
Marek Dunat 3 lipca 2008, 11:20
i na koniec - bo to nie miejsce na spory religijno ideologiczne. szanuje Ciebie jako człowieka . kimkolwiek jesteś . Twoja religia mnie nie interesuje dotad , dopóki nie włazi w moje intymne życie . ja po prostu mówie Ci ,że napisałeś kiepski wiersz- ideologiczny, z przesłaniem , bez szczególnych wartości uniwersalnych . i nie zachowuj się jak obrażalska panienka , rzucajaca zabawki , tylko dawaj nastepny . mnie nie zmienisz . swoje poglady budowałem przez dziesiatki lat. salem alejkum.
Jaqint
Jaqint 3 lipca 2008, 11:21
Doczekałem jak widzę, do końca końca komentarzy. Pozwolę sobie tylko dorzucić mały kamień do tego ogródka. Otóż problem w odbiorze tego wiersza Drogi Saidzie polega na tym, że odwołujesz się do Boga - że tak powiem - niewiększościowego. Gdybyś zamiast Allaha przywoływał imię Jezusa, prędzej czy później pojawiłyby się głosy o walorach owego wiersza, bądź też o jego brakach. Odbiór tekstu jest w dużej mierze skazany na niepowodzenie również za sprawą bariery kulturowej - w moim odczuciu - aniżeli jaskrawej ignorancji.
Pozdrawiam.
Marek Dunat
Marek Dunat 3 lipca 2008, 11:24
ech Jogint sprowokowałeś mnie jeszcze . nie masz racji. niestety najwiekszym Bogiem tego świata jest wspomniany przez Saida Mamon.
Jaqint
Jaqint 3 lipca 2008, 11:31
Inżynier z Rejsu?
ataraksja
ataraksja 3 lipca 2008, 11:33
to był MAMOŃ ;p
Jaqint
Jaqint 3 lipca 2008, 11:43
Boski Mamoń. :D
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 3 lipca 2008, 11:49
Said, ja jestem ateistą. Nie oceniałem autora, tylko wiersz. Treść. Napisałem, co było nie tak. Nie trafiasz z tym tekstem do czytelnika.
zieloneciele
zieloneciele 3 lipca 2008, 12:00
kurcze. mnie zbytnio ideologia tu nie interesuje. dla mnie to bez znaczenia.
jak dla mnie utwor jest chaotyczny. co juz napisałam wcześniej. nie zainteresował mnie sposob, w jaki to zastało napisane.
a wiele tu patosu moim zdaniem.
Im bliżej śmierci tym trudniej,
w pysze jak Ikar lecimy i jak on spadniemy- śmierć jest motywem strasznie juz wyswiechtanym. ikar też swoje przedł. pycha w odniesieniu do niego-mało nowatorskie rozwiazanie.
los w ręku- kurcze. to już wieje słowem na be. jakim, każden widzi ;)
całośc szarpie sie przez kursywę, nie daje sie czytać płynnie.
sie nagadałam. o to mi tylko chodzi, ze bez względu na tematyke, która okazała sie budzaca emocje, tekst nie zostawił na mnie śladu. może dlatego że zazwyczaj bardziej interesuje mnie strona jezykowa. ostatnio przynajmniej...
Said Muslim
Said Muslim 3 lipca 2008, 12:38
ja nie bronie go że jest dobry. Chodzi mi wyłącznie o to że doszukujecie się w nim tego czego w nim nie ma.

I nie chodzi tu o śmierć, a już na pewno nie o Ikara i jego śmierć.

I nie chodzi tu o to że jestem muzułmaninem, to samo napisałbym gdybym pozostał chrześcijaninem, został żydem czy buddystą, trochę zmieniłbym wtedy kursywę. W wierszu chodziło o to że ludzie mają nowych bogów, telewizję, internet, hazard i starego-nowego boga pieniądze. Zapominamy o starych wartościach (nie chodzi tu nawet o Boga jedynego - do którego podmiot liryczny ucieka przed postępującym kataklizmem). Poświęcamy w ofierze dla nowych bogów swój czas, siebie samych a często siebie nawzajem.
Tylko o to tu chodziło. Żadnej walki, żadnych wybuchów, żadnego fanatyzmu nawet religijności. Inaczej to wygląda jak się w tekst nie zagłębiamy, ale sądziłem że ludzie tutaj patrzą trochę dalej niż tylko na okładkę. Dla mnie tekst jak już powiedziałem też jest najlepszy, zdenerwowało mnie tylko to że odbieracie go przez pryzmat religii wyznawanej przez autora, gdybym wrzucił go z innego konta i zmienił tak kursywę żeby pasowała do chrześcijanina już takich interpretacji by nie było i nie mówcie że nie mam racji.
zieloneciele
zieloneciele 3 lipca 2008, 12:53
kurcze, Said. w porządku, Ty wiedziałeś co masz na myśli. ja piszę tylko co przeczytałam, co zobaczyłam. nigdzie nie doczepiam się do religijności i tym podobnych. ja przeczytałam śmierć i dlatego o śmierci pisze. bo w tym wersie nie dostrzegam innych znaczeń. zobaczyłam Ikara więc piszę o moich odczuciach wzgledem Ikara. może po prostu klucz nie pasuje do dziurki? moze trzeba było jakoś inaczej? bo teraz nie umiem akurat tego w tekscie odnaleźć. bez Twoich podpowiedzi nie umiem. o to mi chodzi. nie wynika z tych wersów to, o czym teraz napisałeś w komentarzu.
zieloneciele
zieloneciele 3 lipca 2008, 12:56
aha. i gdziś mam chrześcijan. uwierz, że chrześcijaństwo i pochodne czasem doprowadzają mnie do...no do różnych rzeczy.intensywnych;). dlaczego zakładasz z góry, że tu każdy się uważa za chrześcijanina? bo ja sie na przykład za nikogo nie uważam. i co teraz?
ataraksja
ataraksja 3 lipca 2008, 12:59
ja nawet nie wiedziałam, żeś Ty islamista Said. wcale mnie to nie interesuje. czytam wgryzając się w treść i wysysając soki z tego co mi zaserwowałeś, ale smakuję na własnym podniebieniu. indywidualnie. żadna tam `okładka` - powierzchowność odczytania to nie w moim przypadku. skoroś kilka razy przywołał święte wersety, to przeczytałam łącząc ich modlitewną prośbę z resztą tekstu. i wyszło to, o czym napisałam powyżej. czyli groch z kapustą. kropka.
Said Muslim
Said Muslim 3 lipca 2008, 13:00
nie uważam tak. I nie zakładam że wszyscy są wierzący.
Natomiast czy tego chcesz czy nie to chrzescijaństwo miało olbrzymi wpływ na Ciebie i kulturę naszego kraju. Natomiast Islam jest obcy.
W związku z obecnym stanem rzeczy to że wplotłem tu inkantacje Islamskie tak to zostało odebrane.

Anathemo: Salam nie salem. Salam znaczy Pokój. Salem to o ile pamiętam jakieś miasto czarownic.

a więc Ła`alaikum czyli "i z Tobą".
Said Muslim
Said Muslim 3 lipca 2008, 13:01
Islamista ataraksjo zemnie żaden :)

Muslim jeśli już czyli po polsku muzułmanin.
Sługa Boga.
Said Muslim
Said Muslim 3 lipca 2008, 13:02
I teraz uważam że wiersz spełnił swoje zadanie, wywołał dyskusję i dużo emocji.

o to w tym chodziło.
ataraksja
ataraksja 3 lipca 2008, 13:03
proszę uprzejmie. sprostowanie - MUZUŁMANIN.
zieloneciele
zieloneciele 3 lipca 2008, 13:03
kurcze. i to jest tez takie generalizowanie. bo skąd możesz wiedzieć kto ile czasu mieszka w tym kraju, skąd jest faktycznie etc. tak tylko teoretyzuje, ale chce zaznaczyć że jesteśmy zupelnie obcymi ludźmi i nie powinnismy z góry przewidać co miało wpływ na kogo a co nie.
Marek Dunat
Marek Dunat 3 lipca 2008, 13:07
dyskusję spowodowało bardziej Twoje zachowanie Islam . postawa obrażonej dziewczynki.
SALEM ŁA ALAIKUM.
miasta czarownic mnie nie interesują . o ile zresztą zauważyłem ,żedne z miast nie jest od nich wolne ;) . PAIX ?
bajkonur
bajkonur 3 lipca 2008, 13:22
haha. napisz tu człowieku coś o Allahu i już jesteś terrorystą : )
no Said wróciłem by ocenić WIERSZ, a nie to co wyznajesz. w wierszu chaos straszeczny!
dla mnie Said możesz nawet wyznawać skórki od arbuza gnijące na moim biurku : P
swoją drogą to Ty jesteś taki arabsko-islamski akcent na tej stronie: D
ps. ja wierzę, że nie ważne co się wyznaje:chrześcijaństwo, islam, judaizm, wyżej wymienone skórki od arbuza itepe itede. ważne by dobrym człowiekiem być : P
graf.man 3 lipca 2008, 13:58
sam wiersz mi się nie podoba, jest aż nazbyt przegadany, a i jako wyznanie wiary nie mógłby funkcjonować. przeraziłem się jednak dwoma rzeczami. przede wszystkim tym, że wydawało mi się zawsze, że na wywrocie znajdują się ludzie myślący w sposób odbiegający od stereotypów. jednak, nie wiem, czy Piotrek to napisał, dżihad ma sto różnych wersji, a uważaną przez muzułmanów znających Koran za prawdziwą jest walka z szatanem w samym sobie. przeraziłem się także tym, że pisaliście "islamista", co oznacza islamoznawcę, a nie wyznawcę Islamu.

wiersz jest zdecydowanie słaby i brak autoryzacji, myślę, że Ciebie Piotrze też jakoś specjalnie nie zdziwił.
więcej komentarzy »
przysłano: 1 lipca 2008 (historia)

Inne teksty autora

Oczy Oko Oka
Said Muslim
Gorzka Satysfakcja
Said Muslim
Syn bez matki
Said Muslim
Dekalog : II
Said Muslim
Dekalog : I
Said Muslim
CMYK*
Said Muslim
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca