Literatura

Amaurosis H54. (opowiadanie)

S.

To niby zwykły wiosenny dzień, ale ty podnosisz mnie do kwadratu i wszystko jest jakieś bardziej. Wokoło biegają kukły wypchane pieniędzmi, jakby nic się nie stało, jakby nie dział się żaden cud. A my budzimy się na dachach wieżowców, ponad betonowymi pudełkami tajemnic, gdzie tańczymy na ich głowach nasz roślinny taniec.
Otwieram chciwie usta i jestem - kanibalem.
Mogłabym pić cię nawet z porannego kubka, tylko ciebie szeleszczącego złymi wiadomościami, które nic nie zmienią. Rozsuwam zachłannie płuca, chcę wdychać dzień zszarzałą od braku życia skórą. W miastach prawie obojętnie przechadzamy się między widowiskami Najświętszej Męki Pańskiej i włosami zaczepiam o kobiety z oczami w kształcie ekranów telewizora. Mówią: nawróćcie się na szklaną miłość. Kupujcie gotowe zestawy życiorysów.
Budzimy się na dnie jezior. Widzimy wyraźnie dopóki coś nam nie przypomni, że jesteśmy ślepi.


dobry+ 10 głosów
1 osoba ma ten tekst w ulubionych
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Rita 23 marca 2010, 09:18
podnosisz mnie do kwadratu, betonowe pudelka tajemnic, pić cię z porannego kubak,rozsuwam zachłannie płuca,

Całość jak zawsze na świetnym poziomie:)
Pozdrawiam.
Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski 23 marca 2010, 10:14
W Twoich tekstach zawsze znajduję lepsze i słabsze momenty - tu jest podobnie. Są zdania niesamowite pod względem doboru słów i przekazu myślowego (na szczęście stanowią większość).

Piszesz tak, że gdybym był o połowę młodszy, to pewnie marzyłoby by mi się poznanie Ciebie... pytanie tylko czy potrafiłbym wówczas dostrzec w Twoich tekstach tyle co teraz, pewnie nie.
Rita 23 marca 2010, 11:13
to bardzo trafne Domnulu co napisales- że mogłoby sie zdarzyć( to prawie pewne), że nie potrafilbyś w tekstach S dostrzeć tego co teraz, gdybyś był zaangażowany uczuciawo.

Powiedz, czy to nie paradoks? a przecież powinno być inaczej .

Chociaż bywa i tak, ze jest odwrotnie - słabe teksty widziane zakochanymi oczami wydają się być skarbnicą talentu. :)
Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski 23 marca 2010, 12:00
oj, Rito.... Ty od razu o zakochaniu....
Rita 23 marca 2010, 13:09
wiosna domnulu...:)
Celinka 23 marca 2010, 14:25
podoba mi się
Marta
Marta 23 marca 2010, 14:26
Przyjmuję ten utwór całym swoim ja ..dla mnie, jako odbiorcy poprostu wspaniały ! dziękuję i pzdr.
Kliner Ka.
Kliner Ka. 23 marca 2010, 15:22
z n a k o m i t y. podpisuję się rękami i nogami i wszystkim innym pod owym. pozdr.m.
Figa
Figa 23 marca 2010, 16:02
podoba mi się bardzo twój styl pisania, śledzę twoje dzieła na wywrocie i podziwiam :)
jest w nich przepych emocji, no, idealne odzwierciedlenie kobiecych uczuć. aahh.. uwielbiam to :)
Ce.
Ce. 23 marca 2010, 19:38
Dziękuję dziękuję dziękuję!
Do dyskusji Domnul-Rita: obojgu Wam dziękuję za wszystko i jeszcze więcej, co do komentarza, że wcześniej zrozumienie zupełne mogłoby być niemożliwe - właśnie nie wiem jak to odbierać, tak jak Pani Rita czy tak, że chodzi o wiek? Moja babcia wprawdzie mówi mi, że jestem za stara na swój wiek - myślicie, że to się potwierdza w moich tekstach? Na co dzień naprawdę jestem rozwrzeszczanym dzieciuchem i gdyby Pan Domnul był o połowę młodszy to na pewno odechciałoby mu się dalszego poznawania mnie po pierwszym poznaniu : )
Co do zakochania i wiosny - po tak długiej i smutnej trochę zimie chyba na wszystko patrzę przez pryzmat obu : ) Zgadzam się też, że słabe teksty widziane przez zakochane oczy stają się czymś bardziej wartościowym (wnioskuję więc z tej tezy, że wszyscy jesteście szczęśliwie zakochani, kochani skoro widzicie w moich tekstach coś dobrego : ))
Domnul - bardzo cenię sobie Twoją(Pana?) krytykę i staram się stosować do wszystkich rad, czy mógłbyś sprecyzować tą opinię? Zdaję sobie sprawę z wielu słabszych momentów, ale ciekawi mnie czy mam na myśli te same co osoby, które czytają moje teksty - znając mnie pewnie te najlepsze momenty uważam za najsłabsze. Ogólnie jak widać nie mam zbyt wysokiej samooceny i jestem tu głównie po to, żeby się jak najwięcej od Was mistrzów nauczyć : )
Rito - wiosna wiosna wiosna! : )
Celinko - dziękuję, bardzo się cieszę z Twojej oceny : )
Marto - nawet nie wiesz jaką radość sprawia mi to, że to do Ciebie trafia, zwłaszcza w sposób osobisty - cieszę się, że możliwe jest odebranie moich tekstów w kontekście swoich doświadczeń czy przeżyć.
Kliner - nie umiem nawet wyrazić jak się cieszę z każdego Twojego komentarza, w ogóle z samego faktu, że ktoś kto pisze jak Ty w ogóle zagląda do mnie i jeszcze mnie rozumie poprzez moje teksty - dziękuję! : )
Figazmakiem- dziękuję za wszystkie komplementy i nazwanie po imieniu dokładnie tego co staram się zawrzeć w tekstach; obiecuję nadrobić zaległości w Twojej twórczości!
Rita 23 marca 2010, 20:41
Rozwrzeszczany dzieciuchu- ileż Ty masz w sobie uroku, nawet komentarzem potrafisz chwycić za serce. Mając "osiemnastkę na karku:) nie pozujesz na -"jestem już dorosła', ale wciąż uważasz siebie za dzieciaka, na dodatek stromnego i niebywale sympatycznego.

W tekstach widać jednak dojrzalość kobiety - tu zgodzę się z Twoją babcią.

I ta Twoja spontaniczność - ech...fantastyczna jesteś i tyle :)))

Pozdrawiam z zachwytem.
anastazja
anastazja 23 marca 2010, 22:45
...otwieram chciwie usta i jestem kanibalem" ależ mnie ubawiłaś tym zdaniem - jesteś niesamowita wiesz? bardzo dobrze piszesz a jesteś taka młodziutka.Wróżę karierę - masz tyle czasu.Och! gdzie te lata? Rito - siostro, też masz swój urok w komentarzach! Pozdrawiam Was wszystkich tutaj. Tak się skupiliście - a może tak do mnie na chwilkę co? Pozdrawiam.
Kuba Nowakowski
Kuba Nowakowski 24 marca 2010, 10:17
"Domnul - bardzo cenię sobie Twoją(Pana?) krytykę" - mów mi wuju... :))), a tak na serio, to nie czuję się Panem - duży ze mnie dzieciak.
Jeśli chodzi o konkrety, to w tym tekście np.: "Mogłabym pić cię nawet z porannego kubka, tylko ciebie szeleszczącego złymi wiadomościami, które nic nie zmienią. Rozsuwam zachłannie płuca, chcę wdychać dzień zszarzałą od braku życia skórą. W miastach prawie obojętnie przechadzamy się między widowiskami Najświętszej Męki Pańskiej i włosami zaczepiam o kobiety z oczami w kształcie ekranów telewizora. Mówią: nawróćcie się na szklaną miłość." - jest kapitalne.

Za to: "A my budzimy się na dachach wieżowców, ponad betonowymi pudełkami tajemnic, gdzie tańczymy na ich głowach nasz roślinny taniec. " - już trochę takie post hippisowskie ciu ciu ciu... :))
Ce.
Ce. 24 marca 2010, 16:28
Domnul - jestem post hippisem : ) ale rozumiem i dziękuję za podpowiedź, w sumie to akurat napisane było tak bez zastanowienia dłuższego : ) No i słowo "kapitalne" od Ciebie (wujku :D) uznaję już za osobisty sukces : )

Rito - dziękuję bardzo, niesamowicie miło mi słyszeć, że komuś się podoba nie tylko to co tworzę ale nawet (!) ja sama. Mam wielki uśmiech na twarzy czytając te słowa : ) Dziękuję.

Anastazio - również dziękuje za komplementy, cieszę się że coś co napisałam sprawiło, że ktoś się uśmiechnął : ) I dziękuję za wróżbę - sama nie wiem czy mam nadzieję, że się spełni, dla mnie każdy Wasz komentarz już jest "karierą" : )

Dzięki za autoryzację i wszystkie komentarze raz jeszcze.
Krystian T.
Krystian T. 24 marca 2010, 22:29
napisz kiedyś coś dłuższego. bo tak się ciebie czyta, rodzi się nadzieja na ciekawy środek, a tu nagle, bach, koniec. ogólnie teksty są rewelacyjne, tylko ta długość mnie irytuje. czekam na następne, mam nadzieję, dłuższe teksty.
Ce.
Ce. 24 marca 2010, 22:32
Obawiam się, że dłuższe byłoby usypiające i nudne. Staram się już od dłuższego czasu, ale dłuższe teksty wymagają jakiejś akcji, czegoś wciągającego, a to co ja piszę to zapisywanie uczuć, które przypadkowo spodobało się kilku osobom (nadal nie wiem jakim cudem). W każdym razie dzięki za podpowiedź, będę się starać.
Rita 25 marca 2010, 09:29
czasem lekki niedosyt jest lepszy od nadmiaru (przesytu) :)
Dominika Ciechanowicz
Dominika Ciechanowicz 27 marca 2010, 19:29
O! Zaskakująco sprawnie używasz alfabetu. Zachęcasz do zapoznania się z innymi Twoimi tekstami.
przysłano: 22 marca 2010 (historia)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca