Literatura

antonimy (7) (opowiadanie)

Karolina J.

Tekst numer 6 musiałam usunąć ze względu na zbyt duże podobieństwo do osób i zdarzeń.

 

 

Pierwszy raz spotkałem Janka w męskiej toalecie. Pamiętam, że jego penis był brzydki i pomarszczony. Sikał powoli i pewnie, jak gdyby oddawanie moczu stanowiło jego jedyny cel.

-Co się gapisz? - zapytał szorstkim głosem.

 

Wtedy zobaczyłem jego twarz prawie tak pomarszczoną jak jego penis, ale jednak dużo ładniejszą.

 

Moja twarz z kolei, bardzo przeciętna i niepomarszczona, pokryła się rumieńcem zawstydzenia. Rzuciłem tylko ciche przepraszam i uciekłem.

 

To były jeszcze te czasy kiedy berety nakładało się na talerze, żeby wyschły. Pamiętam jak moje babcie, moje ciocie i mama kazały nie dotykać. A ja uwielbiałem dotykać brudnymi łapami, na samym środku i psuć tę perfekcyjność naciągnietej beretki. Wtedy wszystko było nieco naciągane.

 

To były czasy, kiedy moi koledzy poznajdowali sobie dziewczyny, ładne, zdolne. Takie, które umiały ich ugłaskać. A zatem moi koledzy chodzili wiecznie ugłaskani i nie mieli już czasu ani ochoty na późne, zapite godziny w papierosowym dymie, kiedy paplaliśmy do rana o byle czym, a wydawało nam się, że paplamy nadzwyczaj mądrze. Mnie się kończyły związki, pieniądze, cierpliwości. Im się kończyły fajki i tematy do rozmów.

 

Drugi raz spotkałem Janka w brzydkim barze przy placu Staszica. Był któryś tam z kolei maj, a może wrzesień. Miesiąc poczatków i konców. Miał na sobie tweedowe spodnie i bliżej nieokreślonego koloru marynarkę, której nigdy bym nie kupił. Chodził między stolikami i prosił ludzi o papierosa, uderzając dwoma palcami o usta. Nikt nie miał, albo nikt nie chciał mieć.

 

Podszedł do baru, przy którym stała pani Krysia. W tych czasach przy barach zawsze stała jakaś pani Krysia. Wydała z siebie gardłowe czego się napije i po dłuższej chwili podała mu małe piwo, oblewając przy tym jego mniej niż przeciętną marynarkę. Lubiłem patrzeć na takich ludzi jak on, chamskich, nieprzystępnych, pięknych w swojej obojętności. Podałem mu papierosa. Paliłem wtedy Męskie. Były tanie, niedobre, śmierdzące i robiły wrażenie na kobietach. Na Janku nie zrobiły wrażenia, ale mimo wszystko podziękował.

 

Piliśmy tak prawie razem, prawie koledzy, prawie podbijaliśmy któryś tam z kolei świat, a już na pewno podbijaliśmy dzienną stawkę pani Krysi. W tle słychać było lekko trzeszczące radio. To były czasy, kiedy w radiu leciały jeszcze przyzwoite piosenki, piosenki, przy których można było szeptać, można było mysleć i mozna było robić nieprzyzwoite rzeczy. Śpiewaliśmy Doorsów, udając, że znamy angielski. Darliśmy się przy Nalepie, udając, że umiemy śpiewać. Właśnie w takich chwilach przeklinałem szybko kończące się noce. Bo poranki bardziej bolały, bo odsłaniały to, co wolałbym zostawić zasłonięte.  Janek mieszkał przy Więziennej, więc miał niedaleko. Ja zawsze miałem daleko i nie po drodze.

 

I wtedy poznaliśmy Tadka ...


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Ata
Ata 14 stycznia 2013, 11:30
"To były jeszcze te czasy kiedy berety suszyło się na talerzach, żeby wyschły." - suszyło, żeby wyschły - masło maślane. Ale ogółem miło było zajrzeć i przeczytać. pozdrawiam :)
szklanka
szklanka 14 stycznia 2013, 11:35
faktycznie, zmienie :)
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 14 stycznia 2013, 12:03
o, cześć Szklanka :)
szklanka
szklanka 14 stycznia 2013, 12:04
czesc :))
Paulina Wielbicka
Paulina Wielbicka 16 stycznia 2013, 01:00
Dziś nie dam rady przeczytać cyklu całego, ale masz taki lekki styl - czyli wyjątkowo sprytnie i gładko łączysz penisa z twarzą, beretkę z brudnymi rękami itd. :)
szklanka
szklanka 16 stycznia 2013, 09:58
dziekuje , Paulino :)
Michał Domagalski
Michał Domagalski 16 stycznia 2013, 12:14
Także moi koledzy chodzili wiecznie.. - nie powinno być "tak że"? Coś mi nie gra w tym miejscu. Jest - chyba niezamierzenie - chropowato. Może przecinek zamiast kropki?

"Mnie się kończyły związki, pieniądze, cierpliwości. Im się kończyły fajki i tematy do rozmów." - buduje spójność stylistyczną z poprzednimi.

"Wydała z siebie gardłowe czego się napije i..." - może jakoś oznaczyć wypowiedź pani Krysi?

"Podałem mu papierosa. Paliłem wtedy Męskie. Były tanie, niedobre, śmierdzące i robiły wrażenie na kobietach. Na Janku nie zrobiły wrażenia, ale mimo wszystko podziękował." - tak solidnych połączeń wydarzeń z językową... zabawą (?) brakowało w poprzednich częściach cyklu. Są one od teraz niezbędne.

Dużo lepsza narracja niż wcześniej, gdzie z uporem (teraz to widać) język próbował tylko naszarpać znaczeń, czasami aż do niejasności. Tutaj jest o wiele bardziej czysto, choć przecież nie robi się przejrzyście. Opowiadasz dobrze, dobrze też patrzysz oczyma bohatera.

piosenkiś - chyba literówka, co nie? A potem powinien być przecinek.

Oj, całość po takim czasie rozkwita. Powiedziałbym: rośnie w dobrą stronę. Czekam.
szklanka
szklanka 16 stycznia 2013, 12:17
poprawione :)
przysłano: 14 stycznia 2013 (historia)

Inne teksty autora

antonimy(5)
szklanka.
antonimy(4)
szklanka.
antonimy(3)
szklanka.
psychomachia
szklanka.
budyzm
szklanka.
więcej tekstów »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca